Kdo dnes umí dobře anglicky, má obrovskou profesní i životní výhodu. Otevře si dveře k většímu množství pracovních nabídek, zdrojů informací a bude moct bezpečně vycestovat kamkoliv po světě. Umět anglicky tak rozhodně není výhodou pouze pro školní prospěch, ale pro celý život.

Pokud je však škola na výuku angličtiny pro vašeho potomka krátká, měli byste zbystřit a zvážit pro jeho vlastní dobro doučování. Pojďme si představit, jaké možnosti doučování angličtiny vůbec existují. Porovnáme si je, ukážeme si jejich výhody i nevýhody, a doufáme, že vám pomůžeme najít ten, který bude pro vaši ratolest nejlepší.

Výukové aplikace

Stáhnout si aplikaci a naučit se jazyk může znít snadně a lákavě. Skutečnost však bohužel tak růžová není. Ve většině aplikací na výuku jazyků najdete hravá cvičení, mluvené nahrávky nebo třeba slovníček slov. To všechno je sice skvělé k protrénování nebo naučení se úplných základů daného jazyka, k jeho ovládnutí to ale bohužel stačit nebude. Mluvenou konverzaci s učitelem totiž žádná aplikace nenahradí.

Sám se o tom přesvědčil například Eric Ravenscraft, redaktor deníku The New York Times, který jednu z aplikací pro výuku jazyků používal po dobu 500 dní, aby zjistil, co vše se pomocí ní dá naučit. Své zkušenosti shrnul takto: „Určitě se díky aplikaci můžete něco dozvědět. Pokud se ale chcete v jazyce naučit plynule – nebo dokonce konverzačně – stačit vám nebude.“ Pojďme se tedy raději podívat na další oblíbený způsob.

Doučování od známého

Máte v okolí někoho, kdo anglicky dobře umí? Možná vás napadlo poslat svého syna či dceru na doučování k dotyčnému. Doučování od známého může mít celou řadu výhod – od přátelského přístupu přes snazší komunikaci po lepší finanční podmínky.

Přesto u tohoto způsobu spousta lidí narazí. Problémem totiž je, že ne každý, kdo angličtinu ovládá, ji dokáže také naučit. Mít dobrého učitele, který si před každou hodinou pro vaši ratolest připraví naučné aktivity, dokáže se naladit na její styl komunikace a zvládne podněcovat zajímavé konverzace, je při doučování angličtiny základ.

Pokud jste si tedy jisti, že je vámi vybraná osoba dobrý pedagog, může jít o výhodnou variantu. V opačném případě se ale doporučujeme obrátit na někoho, kdo má zkušenosti nejen s anglickým jazykem, ale i jeho výukou.

Online kurzy jeden na jednoho

Na internetu dnes najdete celou řadu jednotlivců, kteří se doučování věnují naplno a nabídnou vám, že angličtinu naučí i vašeho potomka. Díky tomu můžete získat učitele, který se bude věnovat individuálně pouze vašemu synovi či dceři a zároveň si ušetříte čas s dojížděním. Stačí se připojit k hovoru a hodina může začít.

I tento způsob doučování má však svá úskalí. Zaprvé je potřeba počítat s tím, že individuální doučování je ze všech způsobů finančně nejnákladnější. Nevýhodou samotné výuky pak je, že váš potomek přijde o možnost komunikace s jinými dětmi se stejnou úrovní jazyka. Právě to je jednou z největších výhod skupinových kurzů, na které se podíváme níže.

Skupinové kurzy

Jak jsme již nakousli, přední výhodou jazykových kurzů je, že v nich děti mohou konverzovat nejen s učitelem, ale i mezi sebou a tím trénovat angličtinu s někým na podobné úrovni. Kromě toho se děti mohou v jazyce navzájem podporovat a navázat sociální vazby. Oproti přeplněným školním třídám o desítkách dětí se však skupinových kurzů účastní zpravidla 2-6 žáků, takže stále zůstává prostor pro individuální dotazy.

V jazykových školách, které skupinové kurzy nabízejí, navíc většinou pracují zkušení lektoři, kteří mají profesionální zkušenost jak s angličtinou, tak s učením. Příkladem takové školy je třeba Meridian School of English ideální pro děti ve věku 5-15 let. Její výhodou je kromě výše zmíněného i fakt, že výuka probíhá ve stylu krátkých, ale pravidelných lekcí, aby se děti nezahltily velkým objemem učiva najednou, ale neustále angličtinu aktivně procvičovaly.

Podle všeho tak jako nejlepší univerzální způsob doučování pro děti vycházejí skupinové kurzy. Samozřejmě je však vždy potřeba zohlednit konkrétní potřeby sebe i svého potomka. Doufáme ale, že vám náš přehled při výběru pomůže a najdete pro svou ratolest to nejlepší.