Zaměřte se na to, co je vidět

Mezi místnosti, ve kterých budou vaši hosté trávit nejvíce času, patří zajisté obývací pokoj, kuchyň nebo jídelna. Na ty se zaměřte. Vlhkým hadříkem utřete skříňky, madla a pracovní plochy, a zkontrolujte, zda není potřeba vyprat podsedáky k židlím. Omyjte všechny spotřebiče, které se budou používat. Naopak všechny věci, které jsou na očích, ale pravděpodobně je nevyužijete, schovejte do skříně. První pohled při příchodu návštěvy padne na chodbu, proto srovnejte boty do botníku, poházené kabáty a bundy pověste na věšák a vytřete podlahu. Pokud v hale zapálíte vonnou svíčku, navodíte hostům sváteční a útulnou atmosféru a to je žádoucí! Jestli u vás budou hosté nocovat, nezapomeňte jim převléct postel do čistého povlečení.

Zdroj: Youtube

Pracujte odshora dolů

Zlaté pravidlo efektivního úklidu zní: nejdříve se zbavujeme prachu, drobků a pavučin, pak teprve vysáváme. Nezapomeňte setřít i nečistoty z okenních parapetů, žaluzií a lišt, ideální je na to hadřík z mikrovlákna. Přípravkem na sklo vyčistěte všechna zrcadla, a pokud si to okna žádají, umyjte je. Nic nenavodí pocit čistoty a svěžesti tak, jako čerstvě vyprané záclony a závěsy, udělejte to dva dny před Štědrým dnem (kvůli vůni přidejte aviváž) a pak je nechte volně uschnout. Při vysávání si usnadníte práci tím, že všechny koberečky a rohože předem vyklepete.

Vydezinfikujte koupelnu

Nic nezkazí dojem z naklizeného domova tak spolehlivě, jako vlasy a vousy v umyvadle, skvrny od vodního kamene a zaschlé nečistoty v záchodové míse. I kdybyste nestíhali nic jiného, pokud čekáte hosty, je čistota koupelny a toalety na prvním místě. Dokáže na nás totiž prozradit, zda jsme opravdu pořádkumilovní, nebo to jenom předstíráme. Čisticím prostředkem vydrhněte sprchový kout, záchod a vanu, vydrbejte dlaždičky a spáry, zbavte umyvadlo zaschlé zubní pasty a důkladně vyciďte vodovodní baterie a kohoutky. Nezapomeňte přetřít poličky, vyhodit nepoužívané flakonky s kosmetikou, vyleštit zrcadlo a vyprat ručníky. A doplňte i zásobu toaletního papíru a osvěžovače vzduchu.

Čím méně věcí, tím lépe

Co si budeme povídat, pokud vaše domácnost čítá několik členů a zvlášť malých dětí, je dost obtížné udržet pořádek. Všude se povalují plyšáci, autíčka, fixy, kostky i kusy oblečení. I my, dospělí, ale po sobě často nevědomky necháváme nepořádek. Tu zapomeneme na stolku hrneček, tu knížku na gauči, brýle na komodě, ponožky u postele nebo nevyžehlené prádlo v koši. Právě tyhle maličkosti, které jsou na očích, vytvářejí chaos a vzbuzují dojem, že jste si s úklidem nedali moc práce. Než hosté přijdou, schovejte všechny zbytečnosti z dosahu – čím méně věcí bude vidět, tím lépe.

Rozdělte úkoly

A rada na závěr: nebuďte v tom sami! O Vánocích si mají lidé pomáhat, nebo ne? Zapojte proto do gruntování všechny členy domácnosti (kromě mazlíčků) a každému zadejte úkol přiměřený jeho věku a schopnostem. I menší děti zvládnou vyskládat špinavé nádobí do myčky, uklidit si vlastní pokoj nebo složit prádlo. Partner může s přehledem vyluxovat nebo vydrhnout podlahu, setřít prach z nábytku a vynést odpadkové koše – žijeme v roce 2023, kdy práce už skutečně nedělíme na ty mužské a ženské.

Zdroje:

https://www.brightandbeautifulhome.com/about-us/hints-and-tips/item/last-minute-christmas-cleaning-tips-2

https://living.iprima.cz/ostatni/5-tipu-k-nezaplaceni-jak-si-zjednodusit-vanocni-uklid