Ať už jedete do zoo, na hory nebo třeba na koupaliště, děti váš nápad často neocení (možná by seděly raději doma u počítače?) a dávají vám to najevo náležitě protáhlým obličejem a poněkud kyselým výrazem. Že vám tahle scéna připomíná vaši vlastní rodinu? Pak si v klidu oddychněte, nejste v tom rozhodně sami! Společný výlet nebo túra se i pro mnohé další rodiče stává výzvou, při které mají nervy na pochodu. Naše zlatíčka nám zkrátka někdy umějí pořádně pít krev, že?

Zdroj: Youtube

Jestli patříte ke generaci, které se jako symbol české svačiny na výletě vybaví paštika namazaná na chlebu či rohlíku, pak nejspíš oceníte průzkum, který si nechala zpracovat společnost Hamé, vyrábějící legendární Májku. Ta se zeptala rodičů a dětí na nejčastější hlášky, které říkají a poslouchají při společných výletech. Zatímco rodiče byli v odpovědích poměrně strozí, děti se nebály a napráskaly na ně, co se dalo!

Každá druhá rodina podniká výlety

Nejprve trochu statistiky. Letní prázdniny jsou jako stvořené pro výlety — na společný čas s rodiči se těší 85 % dětí. Navíc mají v oblibě podobné aktivity jako maminky a tatínkové: třeba koupání nebo návštěvy zoofarem a zoologických zahrad. Dobrou zprávou je, že rodiče v létě podnikají se svými dětmi společné výlety opravdu často. Téměř 30 % odpovědělo, že s dětmi vyráží mimo domov nejméně jednou za týden. Dvakrát až třikrát za měsíc vezme své děti za dobrodružstvím skoro 50 % dotázaných. Jednou za měsíc pak vyráží s dětmi ven 10 % rodičů. A dalších 10 % si společný výlet udělá jen párkrát během léta.

Slovní fotbal, zmrzlina a výhledy

Ačkoli děti jsou za společné výlety vlastně rády, občas začnou remcat, že je to nebaví. V takových chvílích přichází obvykle na řadu povzbuzování, hecování, motivace. Z průzkumu vyplývá, že 41 % rodičů začne potomkům ukazovat okolní přírodu nebo výhledy („To jsou panoramata!“). Zmrzlinu nebo jiné občerstvení dětem slibuje 24 % dotázaných. Aby výlet rychleji utekl, téměř 20 % rodičů začne s dětmi hrát hry – třeba slovní fotbal. Používání motivačních hlášek ale v průzkumu přiznalo jen 8 % rodičů. Jak to ale vidí děti? A které rodinné hlášky považují skutečně za trapné?

Ať se ti roztáhne hrudní košíček

Nejčastěji prý během výletů slýchávají větu: „Je to jenom kousek.“, případně „Už tam budem.“ Rodiče se také snaží poukázat na zajímavosti v přírodě, na druhém místě proto skončila hláška: „To jsou ale panoramata!“ Třetí místo pak získalo doporučení „Tvař se normálně!“ Během výletů ale zaznívají třeba hlášky z české filmové klasiky „Dýchej zhluboka, ať se ti roztáhne hrudní košíček.“ nebo se rodiče snaží děti povzbudit třeba větou: „Nakonec se ti to bude líbit, uvidíš.“

Co dělat, pokud už žádná motivační hláška nezabírá? Takovou zaslouženou pauzu s podomácku připravenou svačinou ocení všichni.

Jaké jsou další nejtrapnější hlášky rodičů?

Když já jsem byl malý, tak...

Tvař se normálně.

Uděláme si selfíčko?

Tady je to zase drahý.

Ještě kousek a bude zmrzlina!

Za odměnu bude limča!

Neptej se kolik ještě kilometrů, budeš brzo stará.

Řekla jsem čtyři kilometry, myslela jsem osm.

Prosím tě, nech ten telefon a radši se koukej kolem sebe.

Zdroje:

Výzkum pro značky Hamé/Májka, který realizovali v květnu 2023 agentura ResSOLUTION ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere na vzorku 320 dětí a 318 rodičů