Vytížení jsme snad všichni a jen málokterý rodič má čas být u všech aktivit svého dítěte. Jednou navíc přijde den, kdy se děti chtějí osamostatnit a jezdit do školy, na kroužky nebo na návštěvu ke kamarádům sami. Abychom nemuseli trnout hrůzou, co všechno se jim může ve víru města a jeho nástrah přihodit, můžeme vsadit na některé technické vychytávky, díky kterým bude dítě v bezpečí a my v klidu. Jaké to jsou?

Chytré hodinky

Hodinky s GPS funkcí dítě jednoduše nosí na zápěstí, slouží hlavně jako lokátor jejich polohy. Určené jsou pro děti základních škol. Smart hodinky na dvougigovou nebo čtyřgigovou SIM kartu umožňují rodičům sledovat přesnou polohu dětí v reálném čase, což ušetří starosti hlavně v případě, že se dítě ztratí, nedojde domů nebo na kroužek, a rodiče tak mohou začít okamžitě jednat. Nabízejí se ale i další užitečné funkce jako přímé telefonování (když se vybije mobil nebo dojde kredit), zprávy nebo focení. Dalším důvodem, proč zvážit pořízení dětských hodinek s GPS, je možnost být s dětmi ve spojení i v případech, kdy u sebe nemají telefon. Některé modely mají i takzvané SOS tlačítko, kterým se dítě rychle dovolá na předvolené číslo v případě nouze, nebo upozornění na překročení bezpečné oblasti. Inteligentní hodinky umí provést i videohovor a nabízejí možnost skrytého odposlechu, což umožní rodičům nejen slyšet, ale také vidět, co se kolem dítěte děje. Cena hodinek se pohybuje od 1490 korun.

Zdroj: Youtube

Aplikace do mobilu

Další z možností, jak mít potomky venku pod dohledem jsou aplikace rodičovské kontroly, kterou spárujete s mobilem, tabletem nebo GPS hodinkami dítěte. Díky nim budete přesně vědět, kde se váš potomek nachází, jestli nastoupil do tramvaje tak, jak měl, kudy jde a následně vidíte, zda dorazil do svého cíle. Umí také zaslat informaci, že dítě dorazilo bezpečně domů. Aplikací pro starostlivé rodiče existuje celá řada, většina je zdarma. Jednou z nich je například „Find My Kids“ pro Apple zařízení, která umožní nejen online kontrolovat polohu dítěte, ale současně i úroveň jeho aktivity během dne a statistiky aplikací, které používá na svém mobilu. Spolehlivou aplikací pro Android je pak třeba Android Spy, který umí monitorovat polohu dítěte i jeho zařízení včetně přístupu k souborům, jako jsou fotografie a videa. Některé aplikace nabízí i jednotliví operátoři, například T-Mobile má službu Školák, která umožňuje sledovat pohyb dítěte a posílá rodičům upozornění, když dítě přijde do školy nebo domů. Zároveň se jejím prostřednictvím dítě rodičům vždycky dovolá, i když nemá kredit. V aplikaci ESET Parental Control pro Android zase můžete na mapě nastavit i okruh a dostanete upozornění, když se vaše dítě vzdálí mimo něj.

Nic se nemá přehánět

České děti tráví příliš času sledováním obrazovek a málo času venku, což vyplynulo z průzkumu z 57 zemí, které zveřejnila v roce 2022 mezinárodní nezisková organizace Active Healthy Kids Global Alliance. Podle psychologů jsou kvůli tomu dnešní děti méně samostatné než v minulosti, nepřebírají zodpovědnost za vlastní jednání a nevědí, jak se zachovat v krizových situacích. Nerozvíjí se u nich dostatečně představivost prostřednictvím objevování a venkovních her. „U nás se už odmalička dětem vypráví pohádka o Perníkové chaloupce, jak Jeníčka a Mařenku nechá tatínek v lese, Karkulku sežere vlk. My sami se pak bojíme, jak se bude dítě chovat bez nás, bez naší kontroly, že ho potká v životě mnoho zlého,“ upozornila lektorka a koučka v oblasti emocí a stresu Jitka Ševčíková na webu Maminka.cz.

Co z toho vyplývá? Že ujistit se, zda naše dítě není v nebezpečí, je v pořádku, neměli bychom ale být tátové a mámy „stíhačky“, které monitorují pohyb dítěte každých deset minut. Nechat potomka, aby si občas šel svojí cestou (přiměřeně k jeho věku) je pro jeho zdravý rozvoj také důležité. „Svou neustálou ochrannou rukou děti učíme, že svět je vlastně nebezpečné místo. A tlak na rodiče, že nemají nebo nebudou mít něco pod kontrolou, bude způsobovat zase podrážděnost a obavy, že se přece něco může stát,“ tvrdí Ševčíková.

Zdroje: