Obzvláště od dob covidové pandemie, fyzická aktivita u dětí ve školním a předškolním věku výrazně klesá. Děti tráví většinu času ve školní lavici, v online světě nebo u učení a domácích úkolů. Jejich hlava je po celém dni přesycování informacemi k prasknutí, vypnou ji tedy u sociálních sítí nebo počítačových her. A na nějaký sport pak už nezbyde čas, ani nálada. O to víc, pokud se k tomu všemu připočítá nezdravá strava plná slazených nápojů a průmyslově zpracovaných surovin.
Propadá z těláku
Pamatuji si to sama. Jako dítě jsem vyrůstala na vesnici a udržet mě v klidu doma 15 minut u večeře byl velice náročný úkon. Neustále jsem někde běhala, trajdala, lezla, plavala, tančila nebo jinak divočila. Prakticky jsem se nezastavila. Na začátku puberty jsme se přestěhovali do centra Prahy a já dostala svůj první vlastní počítač. Veškerá moje fyzická aktivita se zredukovala na klikání myší.
Dopadlo to reparátem z tělocviku, a řeknu vám, skákat do dálky a do výšky před všemi sportovními spolužačkami, když se nevysápete ani na kozu? Traumatizující zážitek! Tohle bylo před 15 lety. Teď si představte, že se děti s vlastními počítači víceméně narodí a ke sportům se mnohdy vůbec nedostanou.
Dnes cvičí maminka
Co je ovšem zajímavé, je, že to, co děti ztratily na aktivitě, dostali jejich rodiče. Statistiky tvrdí, že rodiče dětí ve školním věku jsou mnohem více aktivnější, než dříve, a pravidelně sportují. To ve finále mnohokrát může znamenat, že rodiče děti posadí k televizi a jdou do fitka.
Není ovšem tak těžké děti do vašich sportovních aktivit zapojit. Můžete si vytvořit rodinné rituály, kdy například každý víkend vyrazíte za nějakou zábavnou sportovní aktivitou.
Motivujte možnostmi
Sport není jen o udržení fit postavy a shazování kil, a to byste měli své děti učit. Sportování je něco, co je pro nás pozitivní ve všech různých směrech, a nikdy by nemělo být za trest, ale za odměnu. Proto se nesnažte nutit dítě, ať chodí 8 let pravidelně na tenis, pokud ho to nebaví. Existuje opravdu nespočet různých aktivit, které mohou být nejen prospěšné, ale i zábavné. Můžete například vyzkoušet roller dancing (tanec při jízdě na bruslích na 4 kolečkách, působivý sport!), zkuste skateboard, paddleboard a pokud máte pejska, vyzkoušejte dog dancing!
Nechte děti vybrat
Všichni se v průběhu život měníme, děti ovšem nejrychleji. Proto se na ně nezlobte, pokud vyzkouší nějaký sport, který je prostě po půl roce přestane bavit a bude chtít přejít k něčemu jinému. Lpěte ovšem na tom, aby dítě vždy mělo v týdenním plánů alespoň jednu sportovní aktivitu. Snažte se ho podporovat a cvičit a trénovat s ním. Nejen že budete mít s vašim potomkem sdílenou zábavu, navíc se navzájem můžete posouvat dál.
Zdroje:
- https://www.csicr.cz/cz/Aktuality/Tematicka-zprava-%E2%80%93-Telesna-zdatnost-zaku-na-zaklad
- https://www.healthline.com/health-news/children-around-the-world-dont-get-enough-exercise
- https://www.nicswell.co.uk/health-news/children-become-less-active-between-age-5-and-11