Slovo dárcovství si většina nás spojí s krví, kostní dření nebo orgány. Už jste ale slyšeli o darování výkalů? Věda je s darováním fekálií zatím v začátcích, je to už ale možné. A v mnoha případech také životně důležité.
Fekální mikrobiální transplantace
Střeva jsou domovem milionů a milionů bakterií, které jsou důležitou součástí našeho zdraví. Bakterie nám pomáhají trávit jídlo, produkovat vitaminy a chrání nás před infekcemi. Pokud je tato mikroflóra narušena, vede to k řadě zdravotních problémů, které mohou mít až fatální následky. Pokud je například průjem ponechán bez léčení, může dojít k dehydrataci a následnému úmrtí.
Transplantace fekálií je opravdu to, co si pod tím představujete. Ač to zní nechutně, přenos stolice zdravého jedince do nemocného člověka je považováno za nejlepší možné probiotikum a tato metoda má obrovský potenciál v léčbě střevních problémů.
Jak to probíhá?
Pokud začnou bakterie ve vaší mikroflóře škodit, je nutné okamžitě jednat. Někdy stačí základní stanovená léčba od lékaře, nebo užívání probiotik. Pokud to nezabere, je nutné přistoupit k razantnějšímu řešení. Tím často bývá transplantace výkalů.
Jedná se o bezpečnou a účinnou metodu léčby střevní mikroflóry. Lze ji provádět několika různými způsoby a každé stanoviště to má trochu jiné. Ideálně se vybere dárce, který je pacientovi nejblíže - žije ve stejné domácnosti. Dárce je otestován na choroby jako HIV a virovou hepatitidu. Je mu odebráno cca 100-200 gramů stolice. V laboratoři se z exkrementů získá filtrát, který se pacientu aplikuje endoskopicky, sondou nebo klysmatem.
Kdo může darovat?
Dárcem se samozřejmě nemůže stát kde kdo. Jedinci, kteří jsou vybráni jako dárci, musí být pečlivě prověřeni a vyšetřeni. Musí být v dobrém zdravotním stavu, bez infekčních chorob, a nesměli v posledních měsících brát antibiotika. Věkové omezení je od 18 do 65 let, pokud jste ale kuřák, na dárcovství můžete zapomenout.
V České republice byla nedávno založena první Dárcovská banka stolice. Do ní se můžete přihlásit pomocí webového formuláře a následně projdete všemi testy a vyšetřeními. Darovat stolici můžete i několikrát ročně a za každé darování obdržíte náhradu 5 000 korun. Maximální limit darování navííc není nijak stanoven.
Zdroje:
- https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/25202-fecal-transplant
- https://www.ippmclinic.com/en/fecal-transplantation/?gclid=CjwKCAjw4P6oBhBsEiwAKYVkq4LsTT2WZSERaDkB3OlvrjtxsRsGT-sfxLr88g6TXtULGuI1zX331hoCJ0QQAvD_BwE
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/fecal-transplant