Když je pračka zanesená nečistotami, zbytky pracího prášku a aviváže, může začít plesnivět a zapáchat a vaše prádlo nikdy nebude dokonale čisté. Pokud chcete mít vaše prádlo čisťounké a fresh, budete muset začít o vaši pračku náležitě pečovat. A nejdůležitější ze všeho je její vyčištění. Jak tedy vyčistit pračku krok za krokem?

Co budete potřebovat?

  • Bílý ocet
  • Starý kartáček na zuby
  • Bikarbonát sodný
  • Utěrka z mikrovlákna
  • Dobrý dezinfekční přípravek na povrchy

Důležité je také pečlivě pročíst manuál k vaší konkrétní pračce, kde je rozepsána správná údržba a čištění vašeho spotřebiče. Pokud jste návod ztratili, určitě ho najdete na internetu podle sériového čísla vaší pračky.

1. Zásobník na prací prášek a aviváž

Vyjměte zásobník na prací prostředky a důkladně ho vyčistěte pod tekoucí vodou. Při silných usazeninách použijte roztok bikarbonátu sodného, nebo můžete nechat chvíli zásobník v teplé vodě, aby šly usazeniny lépe dolu.

2. Filtr

Filtr na nečistoty v pračce slouží k ochraně jejího čerpadla. Zastavuje žmolky, zvířecí chlupy, zapomenuté kapesníky nebo mince. Ve filtru je teplo a vlhko, což z něj dělá přímo dokonalé prostředí pro všechny možné bakterie. Je tedy více než důležité filtr pračky pravidelně čistit. Informace o tom, kde ho na pračce naleznete a jak ho vyndáte, najdete právě v manuálu. Nejčastěji se ale filtr nachází ve spodní části pračky.

3. Vnitřek bubnu

Když budete pečovat o vaši pračku, nikdy nezapomínejte na zdánlivě čistý a nablýskaný buben. To je také ideální místo pro všechny možné bakterie a nečistoty. Naštěstí úklid bubnu pračky není nijak náročný. Stačí, když do bubnu nasypete šálek bílého octa a naprázdno spustíte horkovzdušný režim, alespoň na 60 stupňů. Tím se buben vyčistí a vydezinfikuje. Zbavíte se tím také různých usazenin a zápachů.

4. Gumové těsnění

Část pračky, na kterou se nejvíce při čištění zapomíná. Pokud máte domácí mazlíčky, usazuje se v těsnění nejvíce jejich chlupů. Použijte hadřík, kterým celé těsnění pečlivě vytřete a zbavíte ho veškerých nečistot. Pomoci si můžete i starým kartáčkem na zuby.

5. Nechte otevřená dvířka

Mezi jednotlivým praním prádla vždy nechávejte dvířka pračky otevřená. Pokud je zavřete, pračka se správně nevysuší a nevychladí a nahromadí se v ní bakterie a nečistoty.

6. Profesionální prostředky

V drogeriích a specializovaných obchodech najdete i mnoho přípravků na čištění pračky. Většinou slouží jedno balení k vyčištění bubnu, zásobníku, filtru i těsnění. Dost dobře si ale pomůžete jednoduchým bílým octem, který můžete doplnit o esenciální olej dle vlastního výběru.

Pokud budete dodržovat tyto kroky pravidelně, vaše prádlo bude vždy svěží, čisté, udrží si svou barvu a bude nádherně vonět. Je ovšem důležité pračku čistit alespoň jednou do měsíce.

Zdroje:

https://www.idealhome.co.uk/care-and-cleaning/how-to-clean-a-washing-machine-201763

https://www.maytag.com/blog/washers-and-dryers/how-to-clean-washing-machine.html

https://www.bhg.com/homekeeping/laundry-linens/tips-checklists/how-to-clean-washing-machine/