Zdroj: Youtube

Seznam nejžádanějších destinací pro rok 2024 dal dohromady koncem minulého roku portál určený všem cestovatelům Expedia Group a také experti z vydavatelství cestovních průvodců Lonely Planet. Lidé prý budou vyhledávat hlavně destinace, které znají z oblíbených filmů a seriálů a půjdou tak po stopách jejich hrdinů. Cestování už řadu let ovlivňují také sociální sítě. Fotky a videa atraktivních míst, které vídáme u influencerů na tiktoku, youtube nebo instagramu nás lákají k tomu zarezervovat si podobný pobyt. Na seznamu top míst najdete i země, které kromě moře a pláží nabízejí i něco navíc – především dobrodružství, které od své dovolené vyžaduje čím dál více lidí.

Paříž

Dvě řady seriálu o potrhlé Američance, která miluje módu a ocitne se kvůli práci v Paříži, kde prožívá nejenom peklo s šéfovou, ale i mnohá milostná dobrodružství, způsobily, že se z francouzské metropole stalo opět vyhledávané město, především mezi dámskou populací. Jezdí se sem na rozlučkové párty i holčičí dýchánky, ke kterým kromě návštěvy památek a muzeí patří i vysedávání v pouličních kavárnách se skleničkou vína a croissantem, stejně jako nakupování originálních kousků – zkrátka po vzoru seriálové Emily. Paříž se stane letos v létě také místem olympijských her, a to již potřetí v historii. Pokud tedy netoužíte prodírat se davy, zaleťte si do kolébky módy ideálně ještě před slavnostním zahájením, které proběhne 26. července.

Skotská vysočina

Natáčel se tu seriál Cizinka, jehož popularita trvá už deset let, a k viděni je na streamovací platformě aktuálně jeho sedmá řada. Osmá má přijít tento rok. Seriál rozpíná žánry romance, sci-fi, historie a dobrodružství. Hlavní postavou je Claire Randall, vdaná zdravotní sestřička, která je z roku 1945 záhadně přenesena do minulosti, kde se dostane do neznámého světa, ve kterém musí bojovat o svůj život. Skotská vysočina – to je úchvatná scenérie s pastvinami, jezery, horami, starodávnými hrady, bájnými kameny Craigh na Dun i nejvyšší horou Ben Nevis.

Velká Británie

Londýn, Bath a Windsor – to jsou místa, na která se pohrnou především fanoušci seriálů Koruna a Bridgerton. Že půjde o aktivní dovolenou plnou poznání, není pochyb. Co všechno v těchto městech vidět? Určitě extravagantní Lancaster House, Hamptonský dvorní palác, honosný domov panovníka Jindřicha VIII. a samozřejmě také Buckinghamský palác, kde žije britská královská rodina. Exteriérem Bridgerton House je gregoriánská vila z 18. století, která je otevřena veřejnosti a najdete v ní uměleckou galerii. Pokud chcete opravdu extra zážitek, nechte se kočárem odvézt do čtvrti Greenwich v jihovýchodní části Londýna, kde navštivte námořní muzeum, Královskou observatoř i nultý poledník.

Mongolsko

Cestovatelům, kteří hledají především drsnou a divokou přírodu, dobrodružství a kulturu, má Mongolsko ležící ve střední Asii rozhodně co nabídnout. Jako destinaci roku 2024 ho doporučují i experti z průvodce Lonely Planet. Mongolsko nabízí třeba projížďky vysoko v horách na mongolských koních, přespání v tradičním jurtách, buddhistické chrámy, nekonečné stepi i národní parky.

Maroko

Maroko je vstupní bránou do Afriky, kde si můžete vybrat z celé řady zážitků – vydat se do hor, na poušť i pobřeží. Potkáte se s Berbery a nomády, ve středověkých medínách objevíte zákoutí úzkých uliček, projedete se na velbloudech, projdete se po písečných dunách. Za ochutnání stojí místní mátový čaj, typický pokrm tažin a povinností je procházet se tu po trzích s ručně tkanými koberci, vzácnými látkami i nepřeberným množstvím koření. Pro milovníky vodních sportů jsou tu také skvělé podmínky pro surfování.

Chorvatsko

Země, která se pyšní více než tisícovkou ostrovů a ostrůvků, je oblíbeným dovolenkovým místem pro Čechy už desítky let. A není divu, že ji jako jednu z nejlepších evropských destinací pro rok 2024 doporučuje i slavný průvodce Lonely Planet. Čeká tu na vás čisté moře, oblázkové pláže, sady s olivovníky a voňavými borovicemi, historické kamenné stavby, malebné přístavy a taky skvělá rakije či oblíbené pivo Karlovac. Ať už si vyberete apartmán, či hotel v některém z přístavních městeček jako je Trogir, nebo si vychutnáte klid na ostrově Brač, Hvar či Krk, nebudete litovat.

Svatá Lucie

Sluncem zalité pláže, palmy, zátoky, jemný bílý písek, spousta zeleně a azurové moře – to je stručný popis ostrova, který je dlouhodobě označován jako nejlepší světová destinace pro svatební cestu. Malý ostrov v srdci Karibiku má nadchnout všechny, kteří hledají něco, co přesahuje typický pobyt all inclusive v exotické destinaci. Trekoví nadšenci si mohou vyšlápnout na vrchol jednoho z Pitonů a poté se naložit do vody v nedalekých sirných jezírcích. Sever ostrova nabízí luxusní resorty a střediska, na jihu se dá zase objevovat panenská příroda.

Zdroje:

https://www.lonelyplanet.cz/prispevky/clanky/top-10-zemi-dle-lonely-planet-pro-rok-2024

https://www.expedia.com/magazine/travel-trends-unpack-24/

https://www.serialzone.cz/serial/cizinka/#obsah

https://elitevoyage.com/cz/navstivte-lokace-kde-se-natacel-serial-bridgerton/