Zrevidujte povinnosti

Život v koloběhu povinností je silně destruktivní. Třeba proto, že prohlubuje vnitřní pocit nesvobody. Chcete-li se této zátěže zbavit, nejdříve si vypište vše, co musíte. Nad seznamem se zamyslete, zda všechny tyto činnosti a závazky v životě opravdu potřebujete a zda vám jejich plnění něco přináší. Uvidíte, že se s některými z nich rádi rozloučíte. Snazší to pravděpodobně bude s takzvaně naučenými povinnostmi – tedy těmi, které děláte jen proto, že se to od vás očekává. Jde typicky o vánoční úklid, ale i o řadu drobnějších pravidelných úkonů.

Zdroj: Youtube

Jiné je to se skutečnými povinnostmi. To jsou ty, které si sami vyhodnotíte jako podstatné. S jejich identifikací vám pomůže odpověď na otázku „Co se stane, když je nesplním?“ Jsou-li následky nesplnění s vašimi představami neslučitelné, věnujte povinnostem pozornost a zapátrejte po jejich smyslu. Pokud ho najdete, skvělé. V opačném případě je dost možné, že i tyto biče můžete časem ze svého života vynechat. Zbavíte se tak spousty činností, které vám do života mnoho dobrého nepřináší, a získáte více volného času. U povinností, pro které jste se nakonec rozhodli, zaměňte ve svém uvažování slovo musím za slova chci, protože… Nebudete pak muset překonávat nechuť k jejich splnění a zbude vám více energie. Třeba právě na koníčky.

Získaný čas si nechte pro sebe

Stejně podstatné jako přehodnotit povinnosti je smysluplně naložit s prostorem, který po nich zbyde. Řada lidí má tendenci se v něm rozdat ostatním. Myslete ale hlavně na sebe. Skutečně to není sobecké, jak se mnozí často domnívají. Tím, že si najdete čas a sílu na to, co vás baví, totiž prospíváte i svým blízkým. Stejně jako nepovažujete za sobeckou péči o své tělo, dbejte i o svou duševní hygienu. V opačném případě totiž hrozí, že budete „zasmrádat“ emočně. Budete-li kolem sebe šířit špatnou náladu, tlak a napětí, nebude druhým ve vaší přítomnosti dobře. A naopak. Jestliže se naučíte dávat sami sebe na první místo a dopřávat si to, co potřebujete, budou se vedle vás ostatní cítit hezky.

Mějte na mysli, že jste to vy, kdo rozhodujete o činnostech, které ve svém životě děláte. Buďte na sebe hodní, poslouchejte sami sebe a řiďte se svým vlastním pocitem.


Autorka: Mgr. LUCIE KÖNIGOVÁ

Je lektorkou osobního rozvoje, mentorkou a tvůrkyní uceleného konceptu Life Academy, který je zaměřený na seberozvoj, vzdělávání a růst potenciálu v osobní i profesní sféře. Již 12 let se věnuje transformačnímu koučinku, v roce 2016 založila Školu seberozvoje a koučinku. Cenné postřehy z praxe i užitečné nástroje, které se Lucii osvědčily v jejím vlastním životě, shrnula v knize Cesta zpátky k sobě. Tento komplexní průvodce ukazuje, že šťastnější, láskyplnější a hodnotnější život nemusí být nesplnitelným přáním. Je určen všem, kdo chtějí lépe porozumět sami sobě, změnit svá vnitřní nastavení a začít žít život v souladu se svojí podstatou.

Zdroje:

https://lucie-konigova.cz/

https://theses.cz/id/wbhe78/?lang=en

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2690294/