Burčák je takový český fenomén, na který se těšíme celý rok. Ostatní vinařské země ho totiž neznají, například v Rakousku mají spíše mošt a v Německu pijí zase mladé víno. Co to burčák vlastně je? Jako burčák se může označovat částečně zkvašený mošt, který pochází převážně z letošních hroznů vypěstovaných výhradně v tuzemsku. Nejedná se tedy o víno. Podle vinařského zákona se může prodávat jen v určitém termínu, a to od 1. srpna do 30. listopadu.
Češi jsou ale také národem bazilišků, a když mohou vydělat nějakou korunu navíc, neváhají zákazníky v některých případech ošidit. Mezi typické nekalosti ohledně burčáku patří pančování – tedy míchání s levnější hroznovou šťávou nebo ředění vodou.
Kvalitu poznáte už očima
Až si budete chtít na vinobraní koupit svoji první lahev letošního burčáku, buďte obezřetní a nápoj si dobře prohlédněte. Všímejte si, jak se skladuje. Pokud na plastové barely už delší dobu svítí přímé slunce, dostanete pravděpodobně jen překvašený burčák s vysokým obsahem alkoholu, ale i kvasinek, které vás rychle proženou.
Důkladně si prohlédněte i jeho barvu. Bílý burčák má být světle žlutý až okrový, jen lehce kalný, může být mléčný a s usazeninou na dně. Tmavší barva svědčí o zakalení. Správný burčák obsahuje asi 4 až 7 % alkoholu, neměl by být po něm ale moc cítit. Neměl by být ale ani příliš sladký. Pokud tedy cítíte hlavně alkohol a cukernatost a burčák je spíše nahnědlý, pak je to nejspíše způsobeno oxidací jablečného moštu, kterým byl burčák dochucený. „Dobrý burčák stále kvasí, takže jsou v lahvi nebo sklence dobře pozorovatelné drobné perličky uvolňujícího se oxidu uhličitého,“ řekl pro Deník.cz Marek Babisz, hlavní someliér Národního vinařského centra.
Kvasinky k burčáku patří
Jak uvádí web iReceptář, díky obsahu kvasinek má burčák velké množství vitamínu B, který je dobrý především pro správnou činnost mozku a srdce. „Burčák by neměl být příliš zakalený, protože větší množství kalu se objevuje až v pozdějších fázích kvašení, kdy už bývá většina cukru prokvašená, burčák je alkoholičtější a už není tak sladký, svěží a chutný,“ vysvětlil someliér Babisz zde. Pozor, pokud je burčák mírně cítit po droždí, je to v pořádku. Tuto specifickou vůni mají na svědomí kvasinky, které k burčáku přirozeně patří.
Pozor na stánkaře
Burčák se v hlavní sezoně nabízí všudemožně – třeba u silnic nebo ve stáncích před obchodními domy, kde se často prodává v neprůhledných lahvích. Jenže přímé slunce je přesně to, co burčák nepotřebuje. Navíc nemáte jistotu o jeho původu. Nejlepší je tak nakupovat přímo od vinařů, kde máte kvalitu zaručenou. Před koupí si nechte burčák vždycky nalít na ochutnávku. A pozor si
dejte na sladování – pokud si burčák nesete domů třeba v plastové láhvi, neutahujte víčko nadoraz – v nápoji se stále vytváří kysličník uhličitý a po otevření by tak mohl doslova explodovat. Víčko je tak lepší propíchnout, aby mohl unikat plyn. Doma ho dejte rovnou do lednice, v chladu se kvašení zpomalí. Burčák je nejlepší vypít hned čerstvý, ideálně do druhého dne.
Zdroje:
- https://vitalweb.cz/1086/burcak-jak-poznat-kvalitni-a-kde-ho-rozhodne-nekupovat
- https://www.denik.cz/gastronomie/kvalitni-burcak-20210729.html