Pozor na alkohol i teplo
Pokud po vás hmyz jde, existuje pro to nějaký důvod. Lidová praxe praví, že hmyz má rád sladkou krev. Pravda je ale taková, že spíš než zmrzlina hmyz přitahuje váš tělesný pach a také teplo, které se zvyšuje při tělesné námaze. Po sportovním výkonu jste tedy více v ohrožení toho, že vás nějaký hmyz bodne. Přitahovat hmyz může ale také nedostatek B-komplexu ve vašem těle. A pozor, studie poukazují i na souvislost mezi pitím alkoholu (konkrétně piva) a komářím bodnutím – alkohol prý komáry přitahuje.
Vyzkoušejte
Nejlepší ochranou je prevence, tedy repelent. Kromě klasických přípravků ve spreji seženete třeba i repelentní náramky. Při pobytu v přírodě noste dlouhé rukávy a nohavice a nechoďte naboso. Pravidelně doplňujte vitamíny skupiny B, které komárům nevoní. Najdete je ve vepřovém mase, vnitřnostech, luštěninách, vejcích nebo celozrnném pečivu. Vyhýbejte se také venkovnímu popíjení piva. Proti nepříjemným štípancům můžete vyzkoušet aromaterapii – silice obsažené v některých olejích působí na hmyz odpudivě. Jedná se například o bazalkový, levandulový, citronelový nebo eukalyptový olej. Oleje můžete používat v aromalampách nebo aplikovat na tělo, ale vždy je třeba promíchat pár kapek nejprve s trochou kokosového (nebo jiného) oleje, protože aromaolej samotný přímo na pokožku nepatří (je příliš agresivní).
Myslete na desinfekci
Příznaky poštípání jsou různé, od zarudlých ranek a pupínků, otoků a svědění až po silné alergické reakce. S mírnějšími projevy si poradíte celkem snadno za pomoci přípravků zmírňujících nepříjemné projevy. Vždycky je potřeba postižené místo dezinfikovat nebo alespoň omýt vodou a mýdlem.
Vyzkoušejte
Často nás bodnutí zastihne ve chvíli, kdy u sebe zrovna nemáme lékárničku. Pomoc můžete najít i v přírodě. Třeba šťáva z rozdrcených listů pampelišky nebo jitrocele, či syrová cibule nebo ocet poslouží jako přírodní dezinfekce, kterou můžete potřít začervenalé místo. Myslete na to, že včelí žihadlo je potřeba co nejrychleji vytáhnout, protože jed z něj se uvolňuje postupně. Ke zmírnění příznaků bodnutí jsou vhodné krémy, gely nebo roll-ony s propolisem, mentolem či tea tree olejem, které seženete v lékárně a postižené místo zchladí, zklidní a pomohou předejít nepříjemnému otoku. Často mají i antiseptické účinky a s příchodem letního počasí by měly být nezbytnou součástí naší domácí lékárny a batohu na cestách - štěstí totiž přeje připraveným.
Sledujte místo vpichu
Bodnutí hmyzem vyvolává lokální kožní reakci – svědivý pupen, zarudnutí kůže v okolí, svědění. Červený pupínek obvykle vymizí během několika hodin. Místo vpichu je ale vždycky nutné sledovat a na případné změny v podobě otoku reagovat. Místní alergická reakce bývá většího rozsahu, bolestivý rudý otok se může rozšířit do okolí a trvat i několik dní.
Vyzkoušejte
Při silnější reakci je vhodné použít volně dostupné antihistaminikum ve formě tablet nebo kapek a mast s hydrokortizonem, která tlumí alergické projevy. Pomáhají i speciální gely proti bodnutí hmyzem, které působí lokálně, a přikládání studených obkladů. Ledové kostky nebo sáček s mraženou zeleninou zabalte do látkové utěrky a přikládejte na bolavé místo po dobu 15 minut. Opakujte každou hodinu.
Testy odhalí, jestli jste alergici
Je potřeba vědět, že alergická reakce na hmyz se může projevit kdykoli během dětství i dospělosti. To znamená, že i když jste celý život mezi alergiky nepatřili, může se to změnit. Buďte obezřetní, jestliže se u vás po bodnutí hmyzem objeví i jiné potíže než jen kožní reakce v okolí místa vpichu, raději se objednejte na konzultaci k lékaři. Pokud vám vyšetření a testy na alergologii potvrdí alergii na hmyzí bodnutí, dostanete od doktora pohotovostní balíček, který slouží jako první pomoc. Obsahuje rychle působící antihistaminikum, které zmírňuje otok, a lék kortizonového typu na utlumení akutní reakce imunitního systému. Balíček mějte pro všechny případy u sebe, když se chystáte ven.
Vyzkoušejte
Zlaté pravidlo zní: závažné reakce se u alergiků projeví téměř vždycky během prvních 15 minut po bodnutí hmyzem. Proto s podáním léků nikdy neotálejte a nasaďte je okamžitě po bodnutí, aniž byste čekali na rozvoj alergické reakce. Co dělat v případě, kdy nevíte, jestli alergii máte či ne? Jestli se vám místo vpichu nelíbí, došlo u něj k bolestivému otoku, který se stále zvětšuje, a navíc se vám i hůře dýchá, vždycky je na místě zavolat zdravotnickou záchrannou službu.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12083361/
https://www.ftn.cz/alergie-na-hmyz-808/
https://www.nzip.cz/clanek/761-alergie-na-hmyzi-bodnuti-diagnostika-a-prvni-pomoc