V dnešní digitální éře se technologie rozvíjí rychle. Jedním z nejzajímavějších výtvorů moderních technologií je velký jazykový model vyvinutý společností OpenAI - ChatGPT. Jedná se o nástroj umělé inteligence, který se stal velmi populárním pro řešení různých problémů, jako edukační pomůcka i zábavná aktivita pro uživatele. Nicméně bychom to nebyli my, lidé, abychom pro umělou inteligenci nevymysleli bizarní úkoly. Lidé si z ChatGPT dělají milence, psychologa, nebo ho nechávají psát knihy či diplomové práce.

Zdroj: Youtube

Imaginární partner

Viděli jste někdy film o tom, že se hlavní hrdina zamiluje do umělé inteligence? V dnešní době už to není takové sci-fi. Lidé se naučili používat ChatGPT jako svého romantického partnera.

Někteří uživatelé se naučili obracet na umělou inteligenci jako na imaginárního přítele, se kterým budují fiktivní vztah. Mohou chodit na rande, vést dlouhé konverzace, sdělovat své city a osobní příběhy. Projevují si s umělou inteligencí romantická přání a lásku.

ChatGPT lidé mohou využívat i jako nástroj k tvoření romantických fantazií a snů. Tedy například, nemáte-li zrovna k dispozici partnera či partnerku, můžete k peprným erotickým rozhovorům využít i chatbot umělé inteligence. Můžete jí využít k prozkoumání vlastních potřeb i jako inspiraci. ,,Je důležité si uvědomit, že tyto interakce jsou založeny na simulaci a ChatGPT není skutečnou bytostí. Může poskytovat dojem romantického vztahu, ale není schopen projevit vlastní city, zkušenosti nebo dát skutečnou lidskou přítomnost. Pro zdravé vztahy je obvykle nejlepší hledat skutečné lidské spojení a komunikaci," odpovídá na toto téma sám ChatGPT.

Inspirace pro umělce

Spoustu lidí se naučilo používat ChatGPT jako pomůcku v tvoření uměleckého díla. Pomůže vymyslet scénář, napíše bakalářskou práci, vymyslí zajímavou zápletku knihy a dokonce namaluje i obraz. Nikdy by to ale samozřejmě nemělo dojít k tomu, že uživatelé podvádí, konečné dílo by mělo být vždy výsledkem lidské tvorby.

ChatGPT je skvělým pomocníkem v generování nápadů. Umělci se mohou obracet na AI aby získali novou inspiraci a kreativní nápad. Umělá inteligence může být skvělým kreativním parťákem, který rozšíří vaše nápady o novou perspektivu, a pomohou vám dotvořit výsledný koncept. Pokud například píšete knihu, můžete inteligenci říct, ať hraje někoho z vašich postav a veďte s ní dialog. Pomůže vám lépe porozumět vašemu příběhu.

Chatbot terapeut

Pomocí ChatGPT si lidé začali vytvářet "terapeutické" seance, kde model hraje terapeuta. Uživatelé se chatbotu svěřují se svými starostmi, problémy a emocemi v naději na porozumění a podporu. ChatGPT, jakožto neživý nástroj, poskytuje zdánlivě bezpečné bezúhonné místo, kde se člověk nemusí bát odsouzení či nedorozumění. Je ale důležité myslet na to, že stroj nemá city ani emoce a nemůže tedy dokonale porozumět těm našim. Nemá schopnost empatie, poskytuje pouze racionální odpovědi. Při řešení duševních problémů by mělo být prioritou hledat vyškoleného odborníka.

Narozdíl od živého terapeuta se ale umělá inteligence nikdy neunaví, je k dispozici 24/7 a je ve většině případů zadarmo. To ovšem může být víc na škodu - lidé mají pak tendenci místo spánku do rána chatovat s umělou inteligencí a svěřují jí další a další strasti. A chatbot trpělivě naslouchá.

Chcete-li vyzkoušet jednoduchý způsob, jak vám může ChatGPT zlepšit náladu, poproste ho například o vtip. Řekne vám třeba tento:

"Co udělal ChatGPT, když mu bylo smutno?

Napsal si sám sobě povzbudivou zprávu a poslal ji do svého vlastního chatu."

Zdroje: