Představte si situaci, že se vrátíte z práce a domů jste jeli autobusem nebo tramvají. Než se půjdete najíst, dost pravděpodobně si půjdete umýt ruce - představa všech bakterií, které se na madlech hromadné dopravy nachází, je totiž vskutku nechutná. Umyjete si ale ruce i předtím, než vezmete do ruky mobil?

Zdroj: Youtube

Mobil: Zdroj nemocí

Záchodové prkénko dezinfikujeme pravidelně a houbičku na nádobí vyhodíme, když už se zdá špinavá. Vyměňujeme ložní prádlo, látkové posmrkané kapesníky a často si čistíme i klávesnici od počítače - saháme na ni přeci pořád. Kdy jste si ovšem naposledy dezinfikovali a čistili obrazovku nebo kryt smartphonu?

Telefony nám za posledních deset let v podstatě přirostly k ruce. Používáme je od rána do večera, v ruce je máme při jídle, při cestování hromadnou dopravou nebo dokonce při vykonávání velké potřeby na toaletě a při telefonování si ho přikládáme na naši pleť, o kterou jinak tak láskyplně pečujeme. Ovšem jen velmi málo lidí má ve zvyku svůj telefon pravidelně čistit, ačkoliv je docela zjevné, kolik bakterií musí na neustále používaném telefonu být.

Bakterie, plísně i kvasinky

Studie ukázaly, že mobilní telefony jsou v podstatě semeništěm všech různých mikroorganismů - bakterií, plísní i kvasinek. Nevěříte? Mezi věci, které jsou ČISTŠÍ než váš telefon patří kromě toaletního prkénka také kliky od dveří, miska na žrádlo pro psa, kuchyňská linka nebo obrazovka na samoobslužné pokladně v obchodě.

Jiné studie ukázaly, že 92 procent telefonů je hostitelem široké škály různých bakterií, z nichž 16 procent obsahuje bakterii E.coli. Podle profesora mikrobiologie Dr. Charlese Gerbyho lze bakterie jako E.coli, chřipkový virus a MRSA nalézt na mobilních telefonech.

Pozor na kožený obal

Pokud máte telefon v plastovém obalu, bakteriím se tam daří stejně. Pokud ovšem telefon nosíte v koženém obalu, bakteriím a dalším nežádoucím mikroorganismům se v něm daří mnohem lépe a dobře se rozmnožují. Kožené obaly je tedy obzvlášť nutné pravidelně čistit a dezinfikovat.

Jak vyčistit telefon a obal?

1. Vypněte telefon

Před zahájením čištění se ujistěte, že je telefon vypnutý a odpojený od nabíječky.

2. Použijte mikrovláknový hadřík

Mírně navlhčete jemný mikrovláknový hadřík, který nepoškrábe povrch telefonu. Nepoužívejte ale příliš mokrý hadřík, aby nedošlo k poškození elektroniky.

3. Dezinfekční prostředky

Použijte antibakteriální ubrousky, nejlépe ty, které jsou přímo určené na obrazovky telefonu. Použít můžete také mírný alkoholový roztok - vždy ale tekutinou navhlčete hadřík, nikoliv rovnou mobil.

4. Důkladné čištění

Nezapomeňte vyčistit všechny části telefonu - obrazovku, zadní stranu, hrany, tlačítka a také otvory pro reproduktor a mikrofon. Ujistěte se, že tekutina nevnikne dovnitř telefonu.

5. Obal

Pokud máte plastový obal, můžete ho vyčistit stejným způsobem. U kožených obalů použijte čistící prostředky určené pro kůži a vždy dodržujte pokyny výrobce.

6. Sušení

Po vyčištění nechte telefon a obal řádně vyschnout před dalším použitím.

Jak často telefon čistit?

Telefon je dobré čistit minimálně jednou týdně, hlavně, pokud ho používáte opravdu denně. Na trhu dnes také můžete sehnat speciální antibakteriální kryty a sklíčka, které snižují množství bakterií na obrazovce.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7187827/

https://www.initial.com/blog/hand-hygiene/how-dirty-is-your-mobile-phone

https://phys.org/news/2019-03-smartphone-dirtier-toilet.html

https://economictimes.indiatimes.com/magazines/panache/how-dirty-is-your-phone-new-study-shows-harmful-bacteria-from-toilets-found-lurking-on-devices/articleshow/98796521.cms?from=mdr