V dospělosti už je naše osobnost sice docela stabilní, svatba je přesto něčím, co ji dokáže ovlivnit. A to za překvapivě krátkou dobu od chvíle, co jste do chomoutu vlezli. Ukázala to studie amerického psychologa Justina Lavnera a jeho týmu z americké George State University, jíž se zúčastnilo 169 heterosexuálních párů. Ty po šesti, dvanácti a osmnácti měsících od svatby vyplňovaly dva druhy dotazníků – jeden se věnoval spokojenostive ve vztahu a druhý změně osobnosti.


A jak to dopadlo?

Zatímco čerství ženáči začali být svědomitější, jejich protějšky se po svatbě zase zklidnily a vykazovaly větší emocionální stabilitu. Z mužů udělalo manželství méně extrovertní bytosti a přitáhlo je k domácímu krbu. Novomanželé také začali být méně přívětiví ke svému okolí – jako by se po svatbě přestali bát naplno říkat svoje názory. S koncem líbánek, tedy asi po roce, také přišlo jisté vystřízlivění. Spokojenost ve vztahu se u sledovaných párů postupně snižovala, což část respondentů zaskočilo a dávali si to za vinu. „Občas se partneři musí vyrovnat i s tím, že se manželství liší od toho, jak si ho vysnili,“ řekl k tomu autor studie pro americký deník The Huffington Post.


Nejzajímavější na tom ovšem je, že k těmto změnám docházelo bez ohledu na věk manželů, na to, jestli spolu před svatbou žili či nikoli, nebo na to, jak byli ve vztahu spokojení na samém začátku manželství. To podle psychologa Lavnera ukazuje, že změnu by mohl přinášet skutečně sňatek samotný. K tomu, aby to autoři studie mohli tvrdit s jistotou, by ovšem museli svůj výzkum rozšířit o kontrolní skupinu respondentů, kteří by žili ‚na psí knížku‘.


Takže jestli rozmýšlíte, zda do toho praštit, a chtěli jste na misku vah přidat nějaký ten vědecký důkaz, musíme vás zklamat. Anebo také ne – pokud vám vaše srdce říká ano, věřte mu. Od toho je to srdce.

Zdroj:

www.gsu.edu, www.huffpost.com