Premium obsah

Aromaterapie pro zdraví: Zatočte se stresem a konečně se uvolněte

Aromaterapie pro zdraví: Zatočte se stresem a konečně se uvolněte
Aromaterapie je úžasným nástrojem, který podtrhne teplo a vřelost vašeho domova, podpoří vaši imunitu a povznese ducha. Vedle posilujících účinků na fyzické tělo, o kterých jsme pojednali v minulém díle, nese aromaterapie lví podíl na tom, jak se cítíme, jak zvládáme stres, jaké emoce prožíváme, a může tedy výrazně podpořit kvalitu našeho života na všech úrovních. V tomto díle našeho miniseriálu vás zvu k povídání o takových éterických olejích, které nám pomáhají zvládat stres. Obecně jim říkáme adaptogeny.

Účinky éterických olejů na naše emoce.

Podle Igora V. Sakova (profesionálního aromaterapeuta, psychologa, psychoterapeuta) můžeme éterické oleje vnímat jako duše rostliny. Jsou jakousi energetickou podstatou rostlin. Jako takové hrají éterické oleje na struny našich emocí a přispívají k celkové symfonii, kterou prožíváme a žijeme. Sakov ve své knize Vůně pro duši, úvod do aromapsychologie rozděluje, kromě jiného, éterické oleje na povzbuzující, tzv. stimulanty, zklidňující, tzv. relaxanty a stres snižující, tzv. adaptogeny. Vzhledem k tomu, že jsme rozdílní a každý jedinec si k vůni přisoudí svou velmi individuální asociaci, působí na každého éterické oleje tak trochu jinak. Všechny éterické oleje však mají vedle čistě fyziologických účinků na naše tělo také účinky emoční. Ovlivňují nervovou soustavu, umožňují nám prožívat lépe přítomný okamžik. Aromaterapii můžeme tedy vnímat mimo jiné jako nástroj pro optimalizaci nervového a psychického stavu.

Zdroj: Youtube

Antistresové = adaptogenní účinky

Využití aromaterapie pro „sebezazdrojování“ přináší efektivní výsledky ve stresových situacích a po jejich zdolání, při posttraumatických stavech, při problémech s adaptací, tedy přizpůsobením se nové situaci, při aklimatizaci nejen během cestování a také třeba při reakcích organismu na změny počasí. Adaptogenní účinky aromaterapie stabilizují psychiku, celkově zlepšují duševní rozpoložení, regulují činnost nervové soustavy, sympatického a parasympatického nervstva. Podle Sakova mají všechny éterické oleje adaptogenní účinky, nejvýraznější jsou však v tomto smyslu borovice, bergamot, cedr a lemongrass. Každý z těchto éterických olejů nese velmi libou vůni, kterou můžete přispět do své domácí aromalampy anebo kápnout kapičku na polštáře na pohovce. Po náročném dni v práci vás tak po návratu doslova obejme laskavá náruč vašeho domova, do které propustíte veškeré fyzické i emoční napětí všedního dne.

Aromaterapie pro zdraví: Podpořte imunitu pomocí éterických olejů
Aromaterapie pro zdraví: Podpořte imunitu pomocí éterických olejů

Aromaterapie je mojí vášní, zálibou i nástrojem prevence zdraví, který využívám mnoho let doma i ve své trenérské a mentorské praxi. Trénuji jednotlivce i početné skupiny již 13 let. Než se pustíme do cvičení, vždy v sále rozpráším éterickou směs povzbuzující imunitní systém, zdraví dýchacích cest a celkové nabuzení. Klienti to oceňují… dobře se jim dýchá a jsou vitální. Drží se. Dokonce i během chřipkových sezón.

Borovice lesní

(Do skupiny borovic řadíme různé druhy: např. borovice černá, borovice kleč, borovice lesní, borovice těžká)

Borovice je obecně považována za silný adaptogen, celkově povzbuzuje, působí proti slabosti a svalové únavě. Na tělo má protiinfekční a analgetické účinky, podporuje vykašlávání a působí protizánětlivě v oblasti dýchacích cest, při nemocech kloubů, při zánětech trávicí soustavy, podporuje lymfatický systém a zvyšuje krevní tlak. Obecně éterické oleje z jehličnanů rychle oxidují, proto je třeba je používat zásadně čerstvé. Otevřenou lahvičku je třeba spotřebovat ideálně do šesti měsíců.

Bergamot

Bergamot patří mezi méně známé citrusy s lehce nahořklou vůní. Éterický olej z bergamotu působí jako silný adaptogen proti stresu, proti únavě a úzkosti, proti depresím. Současně je antiseptický, působí proti kandidóze, proti křečím a celkově povzbuzuje trávení. Při aplikaci na kůži hojí drobná poranění, zajizvuje a zklidňuje pokožku.

Kontraindikace:

EO citrusů se získává lisováním kůry, která obsahuje furokumariny. Ty způsobují fotosenzitivitu kůže a v kombinaci se slunečními paprsky mohou způsobit skvrny na kůži. Proto se nedoporučuje EO aplikovat na kůži v době slunění. Maximální ředění EO bergamotu na kůži je 0,4 %.

Aromaterapie pro zdraví: Bezpečné používání
Aromaterapie pro zdraví: Bezpečné používání

Člověk občas tíhne ke tvoření zjednodušujících závěrů bez zohlednění souvislostí, které vycházejí ze selského rozumu, moderním jazykem z analýzy kritického myšlení.  U přírodních produktů se to možná mnohým jakoby samo nabízí: Je to přece z přírody, tak to nemůže uškodit. A pak se spálí … Dokonce tím, co může být v menší dávce či jinak podané formě doslova zázračným všelékem. Bohužel historek o nesprávném použití aromaterapie jsem na cestě svého vzdělávání i praxe slyšela už dost. Abych vám pomohla se vyhnout neuvědomělému použití éterických olejů a coby prevenci nehody či vážného poškození zdraví vám přináším tento druhý díl našeho miniseriálu o aromaterapii věnovaný bezpečnosti. Kde se nachází hranice mezi lékem a jedem?

Cedr

Cedr atlas nese velmi líbivou, zklidňující, až meditaci podporující vůni, která vás vrátí do vašeho středu. EO cedru používám sama velmi ráda na lekcích jógy, kdy je potřeba uvědomit si svou vnitřní sílu pro zdolání výzvy. EO cedru je silný adaptogen, uklidňuje a posiluje, působí proti chronickému únavovému syndromu, napomáhá adaptaci a dle Marie Noe (Aromaterapie do kapsy) je vhodný také pro hyperaktivní děti. Na organismus má hojivé a protizánětlivé účinky. Díky tomu, že posiluje lymfatický systém, používá se v přípravcích proti celulitidě. V domácnosti působí repelentně proti molům.

Lemongrass

Lemongrass neboli citrónová tráva velmi osvěžuje, podporuje soustředění a snižuje stresovou zátěž. EO lemongrass nese příjemnou citrónovou vůni, je silně protibakteriální a protiplísňový, čistí žaludek a střeva a odpuzuje parazity.

 

Zdroje:

  • Studium v rámci Odborné společnosti české aromaterapie a Asociace českých aromaterapeutů a mentorská praxe v rámci celostní péče o tělo a mysl autorky článku: www.light-soul.eu
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • SAKOV, Igor Vladimirovič. Vůně pro duši: úvod do aromapsychologie. Doubice: One Woman Press, 2010. ISBN 978-80-86356-51-8.
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.