Účinky éterických olejů na naše emoce.

Podle Igora V. Sakova (profesionálního aromaterapeuta, psychologa, psychoterapeuta) můžeme éterické oleje vnímat jako duše rostliny. Jsou jakousi energetickou podstatou rostlin. Jako takové hrají éterické oleje na struny našich emocí a přispívají k celkové symfonii, kterou prožíváme a žijeme. Sakov ve své knize Vůně pro duši, úvod do aromapsychologie rozděluje, kromě jiného, éterické oleje na povzbuzující, tzv. stimulanty, zklidňující, tzv. relaxanty a stres snižující, tzv. adaptogeny. Vzhledem k tomu, že jsme rozdílní a každý jedinec si k vůni přisoudí svou velmi individuální asociaci, působí na každého éterické oleje tak trochu jinak. Všechny éterické oleje však mají vedle čistě fyziologických účinků na naše tělo také účinky emoční. Ovlivňují nervovou soustavu, umožňují nám prožívat lépe přítomný okamžik. Aromaterapii můžeme tedy vnímat mimo jiné jako nástroj pro optimalizaci nervového a psychického stavu.

Zdroj: Youtube

Antistresové = adaptogenní účinky

Využití aromaterapie pro „sebezazdrojování“ přináší efektivní výsledky ve stresových situacích a po jejich zdolání, při posttraumatických stavech, při problémech s adaptací, tedy přizpůsobením se nové situaci, při aklimatizaci nejen během cestování a také třeba při reakcích organismu na změny počasí. Adaptogenní účinky aromaterapie stabilizují psychiku, celkově zlepšují duševní rozpoložení, regulují činnost nervové soustavy, sympatického a parasympatického nervstva. Podle Sakova mají všechny éterické oleje adaptogenní účinky, nejvýraznější jsou však v tomto smyslu borovice, bergamot, cedr a lemongrass. Každý z těchto éterických olejů nese velmi libou vůni, kterou můžete přispět do své domácí aromalampy anebo kápnout kapičku na polštáře na pohovce. Po náročném dni v práci vás tak po návratu doslova obejme laskavá náruč vašeho domova, do které propustíte veškeré fyzické i emoční napětí všedního dne.

Borovice lesní

(Do skupiny borovic řadíme různé druhy: např. borovice černá, borovice kleč, borovice lesní, borovice těžká)

Borovice je obecně považována za silný adaptogen, celkově povzbuzuje, působí proti slabosti a svalové únavě. Na tělo má protiinfekční a analgetické účinky, podporuje vykašlávání a působí protizánětlivě v oblasti dýchacích cest, při nemocech kloubů, při zánětech trávicí soustavy, podporuje lymfatický systém a zvyšuje krevní tlak. Obecně éterické oleje z jehličnanů rychle oxidují, proto je třeba je používat zásadně čerstvé. Otevřenou lahvičku je třeba spotřebovat ideálně do šesti měsíců.

Bergamot

Bergamot patří mezi méně známé citrusy s lehce nahořklou vůní. Éterický olej z bergamotu působí jako silný adaptogen proti stresu, proti únavě a úzkosti, proti depresím. Současně je antiseptický, působí proti kandidóze, proti křečím a celkově povzbuzuje trávení. Při aplikaci na kůži hojí drobná poranění, zajizvuje a zklidňuje pokožku.

Kontraindikace:

EO citrusů se získává lisováním kůry, která obsahuje furokumariny. Ty způsobují fotosenzitivitu kůže a v kombinaci se slunečními paprsky mohou způsobit skvrny na kůži. Proto se nedoporučuje EO aplikovat na kůži v době slunění. Maximální ředění EO bergamotu na kůži je 0,4 %.

Cedr

Cedr atlas nese velmi líbivou, zklidňující, až meditaci podporující vůni, která vás vrátí do vašeho středu. EO cedru používám sama velmi ráda na lekcích jógy, kdy je potřeba uvědomit si svou vnitřní sílu pro zdolání výzvy. EO cedru je silný adaptogen, uklidňuje a posiluje, působí proti chronickému únavovému syndromu, napomáhá adaptaci a dle Marie Noe (Aromaterapie do kapsy) je vhodný také pro hyperaktivní děti. Na organismus má hojivé a protizánětlivé účinky. Díky tomu, že posiluje lymfatický systém, používá se v přípravcích proti celulitidě. V domácnosti působí repelentně proti molům.

Lemongrass

Lemongrass neboli citrónová tráva velmi osvěžuje, podporuje soustředění a snižuje stresovou zátěž. EO lemongrass nese příjemnou citrónovou vůni, je silně protibakteriální a protiplísňový, čistí žaludek a střeva a odpuzuje parazity.

Zdroje:

  • Studium v rámci Odborné společnosti české aromaterapie a Asociace českých aromaterapeutů a mentorská praxe v rámci celostní péče o tělo a mysl autorky článku: www.light-soul.eu
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • SAKOV, Igor Vladimirovič. Vůně pro duši: úvod do aromapsychologie. Doubice: One Woman Press, 2010. ISBN 978-80-86356-51-8.