Anální sex byl dlouhou dobu v českých ložnicích tabu, vyskytoval se spíše okrajově u některých párů, a to především jako zpestření milostného života. V posledních letech se o něm ale díky pornografii, která je běžně přístupná na internetu, mluví čím dál více a anální sex tak zažívá doslova boom. Už ho nevnímáme jako výstřední úchylku, ale jako věc, která běžně patří k sexu. Pokud se na ni tedy cítíme.

Zdroj: Youtube

Zadními vrátky si to dopřává přes 60 procent žen

Ačkoli dlouho převládal názor, že iniciátory análního sexu jsou v drtivé většině muži, skutečnost může být trochu jiná. Podle nedávného průzkumu webové platformy Bad Girls Bible má totiž „sex zadními vrátky“ rádo zhruba 63 % žen. A nedávný průzkum e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz odhalil, že 73 % dotázaných žen označilo anální sex jako zcela přirozenou sexuální praktiku.

O tom, jaký postoj zaujímá žena k některým praktikám obecně považovaným spíš za okrajové, rozhoduje podle vztahové psycholožky Mgr. Zdeňky Pospíšilové z poradny Varias.cz více faktorů: „Roli může hrát například míra konzervativnosti prostředí, ze kterého žena pochází a v němž se pohybuje. Dále také to, jak se v něm o těchto věcech hovoří, stereotypy udržované ohledně některých preferencí ve společnosti či nedostatek relevantních informací. Také ale náboženské přesvědčení, které někdy bývá důvodem, proč je pro člověka obtížné některé preference přijmout – ať už u sebe, či u protějšku.“

Kde ženy nejčastěji čerpají informace nejen o análním sexu, ale i dalších sexuálních tématech? Jednoznačně vedou zkušenosti lidí v jejich okolí (92 %) a v těsném závěsu jsou články a rozhovory s odborníky v médiích (85 %).

I při análním sexu mají ženy orgasmus

Proč vlastně ženy své partnery do svých zadních vrátek pouštějí? Možná se budete divit, ale pro přibližně 28 % žen je anální sex podobně příjemný jako sex vaginální a přes polovinu žen dosáhlo při análním sexu vyvrcholení, jak uvedly v průzkumu pro Bad Girls Bible. „Při análním sexu bývá nepřímo stimulován zároveň bod G i bod A, což může ženě přinést celotělový orgasmus. Správná stimulace těchto bodů může dokonce vyvrcholit i v takzvaný squirt neboli mokrý orgasmus. Ženy, které jej zažily, jej popisují jako ten vůbec nejsilnější druh vyvrcholení. A podle zmíněného průzkumu právě squirt zažilo při análním sexu 17 procent žen," popisuje Veronika Kubíčková, sexpertka ze společnosti Ruzovyslon.cz, která se zabývá zdravou sexualitou.

Zásadní je nepodcenit přípravu

U žen, které mají anální sex rády, by měla tato milostná aktivita trvat ideálně v průměru 18 minut a její součástí by měla být i vzrušující a přípravná milostná předehra, jako je dráždění prsty v análním otvoru, používání análních erotických hraček nebo orální stimulace anální oblasti. „Sexuální pomůcky, například malé vibrátory či anální kolíky, jsou přitom velmi dobrou pomůckou i pro dámy, které si chtějí anální sex vyzkoušet vůbec poprvé. Mohou se díky nim uvolnit a prozkoumat, zda by jim tento typ milostných hrátek mohl vyhovovat,“ podotýká Veronika Kubíčková.

Z poloh, které páry při provozování análního sexu volí, vede v drtivé většině ta „na pejska“ neboli zezadu, kterou preferuje necelých 43 % žen. Druhou příčku se 14 % obsadila poloha v leže na břiše. Naopak nejméně oblíbenou je kovbojka, kterou by si zvolilo jen přibližně 21 % dam. Anální sex má samozřejmě i svá specifika, a aby si ho žena užila, je vhodné věnovat pozornost nejen dostatečné intimní hygieně (kam patří kromě mýdla a sprchy třeba i výplachy a klystýry), ale i lubrikaci a hlavně – komunikaci mezi partnery. Jinak totiž může jít o zážitek, který je spíš než cokoli jiného poměrně bolestivý.

Umíte o sexu mluvit?

Anální sex je bezpochyby citlivé téma a pro třetinu respondentek průzkumu pro YOO.cz je obtížné mluvit se svým protějškem o tématech spojených s vlastní sexualitou. Každá třetí žena považuje za těžké sdělit při sexu, po čem právě touží a pro čtvrtinu jsou nelehké i diskuse o překážkách v sexu, jako je například bolestivost.

„Je to jeden z důvodů, proč se na mne klienti obracejí – chtějí v rámci individuálního setkání probrat, jak vlastně o těchto věcech začít s partnerem či partnerkou hovořit, nebo přijdou společně a otevírají toto téma s mou pomocí na partnerském setkání,“ vysvětluje psycholožka Pospíšilová. Důvodem ostychu je podle její zkušenosti často obava z odmítavé reakce. Tu mohou způsobovat například negativní zkušenosti nebo to, jak se komunikaci vlastních potřeb a respektu k nim naučili v původní rodině.

Čísla tedy mluví jasně – ženy jsou k análnímu sexu svolnější a přístupnější než kdykoli předtím, to ale neznamená, že byste se na tuhle praktiku měly ještě dnes večer vrhnout. Jestli vás to láká a přemýšlíte, čím okořenit sexuální život, zkuste si o tom nejdříve s partnerem v klidu popovídat, až bude uvolněná a příjemná nálada. Návod,jak si užít anální styk krok za krokem,najdete třeba tady. V případě análního sexu ale platí dvojnásob, že byste se do něj nikdy neměly nutit, pokud vás jeho představa neláká, nebo se vám takový druh sexu dokonce příčí. I to je samozřejmě v pořádku.

Zdroje:

https://badgirlsbible.com/do-women-like-anal-sex

https://www.yoo.cz/pruzkumy/cesky-a-sexualita/

https://www.ruzovyslon.cz/