Buďte si vědomá varovných znamení

Pocity, že něco není v pořádku, mohou přijít a zase odejít. Problémem je, když se takové chvíle začnou vyskytovat častěji, jsou závažnější nebo se objeví nové kognitivní problémy.

Pokud během rozhovorů máte potíže sledovat tok konverzace, přerušujete lidi, když mluví, nebo začnete diskutovat o něčem, co s rozhovorem nesouvisí, je třeba se nad tím zamyslet. Dalším varovným signálem je, když výpadky paměti začnou zasahovat do každodenního života. Například zmeškáte naplánované schůzky, zapomínáte platit účty nebo si neberete pravidelně léky. Můžete mít také potíže s rozhodováním a zapomínat na pravidelnou péči o sebe.

Zdroj: Youtube

"Mnohokrát si lidé neuvědomují, že se problémy s pamětí zhoršily," říká Trueba Yepez. "Pokud máte podezření na nějaké změny, ať už jsou jakkoli nevinné, je nejlepší požádat rodinu nebo přátele, aby se po změnách ve vaší paměti podívali a na příkladech na ně upozornili." Zpětná vazba od někoho, kdo s vámi tráví čas, může být významným hybatelem změn ve vašem životě.

Přesto ani tyto změny nejsou automatickým ukazatelem demence. Někdy mají na paměť vliv i další faktory, jako je strava, užívání alkoholu, léky a psychické problémy (např. deprese a úzkost). "Mnohdy se tyto problémy projevují i jinak než problémy s pamětí, například tím, že jíte více nezdravých potravin, projevujete menší zájem o své oblíbené činnosti a nedbáte na hygienu a osobní vzhled," říká doktorka Trueba Yepezová.

Jak zhoršování kognitivních funkcí předcházet?

Anglická zkratka DANCERS popisuje následujících sedm bodů:

  • Bod číslo 1: Starejte se o sebe

Kontrolujte svou váhu, krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krv.

  • Bod číslo 2: Aktivní životní styl

Všechny formy cvičení, které vám rozproudí krev a zvýší její průtok mozkem jsou vítanou formou povzbuzení kognitivních funkcí.

  • Bod číslo 3: Strava

Nikoho nepřekvapí, že výživa je velmi významnou složkou vlivů na zdraví a to kognitivní nevyjímaje. Zejména je vhodné se soustředit na zeleninu a nízkokalorická jídla.

  • Bod číslo 4: Kognitivní stimulace

Pokud budete mozek stimulovat, bude lépe fingovat. To platí o obou složkách, kognitivních schopnostech i paměti.

  • Bod číslo 5: Zábava s přáteli

Nejhorší pro mozek je sociální izolace. Je to právě společenská interakce, která vás bude stimulovat a dovolí vám z takových setkání těžit později.

  • Bod číslo 6: Relaxujte

Relaxace je něco, co váš mozek potřebuje. Dejte mu odpočinout. Relaxovat nemusíte jen pasivně, klidně cvičte jógu, čtěte si či meditujte.

  • Bod číslo 7: Spěte

Opravdu vydatný spánek a odpočinek dovoluje vašemu mozku zbavovat se toxinů. Pokuste se spát alespoň devět hodin. I když je s pokročilejším věkem takto dlouhého spánku dosáhnout, je vhodné


Když budete věnovat péči svému tělu i nervové soustavě, budete mít klidné roky před sebou a užijete si naplno. Poučka DANCERS je velmi oblíbeným a snadným způsobem, jak na to. A pokud se necháte inspirovat televizní show STARDANCE, ani tancem nic nezkazíte, ale o tom si povíme příště.


Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/when-to-worry-about-your-memory

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/in-depth/memory-loss/art-20046326

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/in-depth/memory-loss/art-20046326