Premium obsah

5 jazyků lásky. Poznejte sebe, svého partnera a napravte rozpadlý vztah

5 jazyků lásky. Poznejte sebe, svého partnera a napravte rozpadlý vztah
Když se jedna moje kamarádka vdávala, vyprávěla mi, že si navzájem na předmanželské poradně dělali se snoubencem test pěti jazyků lásky. Přestože spolu chodili už téměř 10 let, nejenže ani jeden neodhadl jazyky lásky toho druhého, neznali ani jazyky vlastní. Začala jsem se tématu pěti jazyků lásky více věnovat, a mohu s jistotou říct, že mi to zachránilo vztahy. 

Gary Chapman je americký autor, baptistický pastor a manželský poradce. Napsal sérii knih o vztazích a nejznámější z nich se stala kniha Pět jazyků lásky. Autor v ní popisuje, že každý člověk vyjadřuje svou lásku trochu jinak a zároveň se snaží lidem přiblížit, jak lépe porozumět jazykům lásky ostatních. Chapman zastává názor, že používáme všech pět jazyků lásky, některý z nich ale bývá dominantní. Pokud vás ve vztahu trápí pocit, že nejste dost milovaní, možná jen nerozumíte tomu, jak vám partner lásku vyjadřuje.

Zdroj: Youtube

1. Slova ujištění

Pro lidi, u kterých je dominantní tento jazyk lásky, jsou slova mnohem víc, než činy. Tito lidé potřebují ujištění, že jim to sluší, že jsou důležití a potřební, že je jejich partner cení. ,,Co já bych bez tebe dělal?" ,,Jsi skvělá kuchařka!" ,,Vypadáš fantasticky!" Tohle přesně potřebují slyšet. A pokud tyto věty říkají oni vám, můžete si být jisti, že vás hluboce milují. 

2. Pozornost

Pozornost je obecně častější jazyk lásky u žen. Pokud si jeden z partnerů stěžuje, že s ním netrávíte dost času, že ho neposloucháte, že když jste spolu, jste myšlenkami úplně jinde... Jedná se pravděpodobně o to, že nemluvíte stejným jazykem lásky. Tento člověk potřebuje vaši soustředěnou pozornost, aby se cítil milován.

Jak mluví láska
Jak mluví láska

Tak jako Estonsko má estonštinu a Španělsko španělštinu, tak i láska mluví svým jazykem. Přesněji řečeno: má jich pět. Docela slušný základ pro vznik Babylonu, nemyslíte? Je dobré si uvědomit, jakou řečí mluvíte vy a jakou váš partner. Pak se vám bude o vztah lépe pečovat.

3. Přijímání darů

Lidé s dominantním třetím jazykem lásky vyjadřují své city dáváním darů. Je zajímavé, že většina lidí si myslí, že tento jazyk lásky nemají či nepoužívají, v testech ale většinou vyjde, že je pro ně tento jazyk důležitý. Potřeba dostávat dary jako vyjádření lásky není žádná hamižnost. Není hned třeba kupovat drahé a luxusní dárečky. Postačí malá pozornost, maličkost, cokoliv, co druhému ukáže, že na něj myslíte.

4. Skutky služby

Tento jazyk lásky je nejčastější u mužů. Umyl nádobí, i když to nesnáší? Vynesl odpadky, i když na to pořád zapomíná? Umyl vám auto a nakoupil drogerii? Miluje vás nade všechno. Lidé s dominantním čtvrtým jazykem lásky neplýtvají slovy a mluví za ně jejich činy. Pokud pro vás partner něco udělá, nenadávejte mu, že to měl udělat jinak nebo jindy. Oceňte naopak to, že se vám svými skutky snaží dokázat, že mu na vás záleží.

Rozhovor s odbornicí na lásku: Odhalte tajemství šťastného vztahu!
Rozhovor s odbornicí na lásku: Odhalte tajemství šťastného vztahu!

Karolína Rauschertová se tématu lásky v dlouhodobých vztazích věnuje skoro 25 let. „Nemám z lásky doktorát, nemám za sebou letitou terapeutickou praxi, ale badatelka jsem skutečně velmi pečlivá a hlavně jsem praktik,“ tvrdí o sobě autorka úspěšného blogu Umění milovat.cz. Láska je podle ní umění, kterému se může naučit každý – chce to jen ochotu investovat čas, vůli a kuráž. Tak co, jdete také do toho?

5. Fyzický kontakt

Možná si říkáte, že fyzický kontakt ve vztahu je naprosto běžný. Pro některé lidi ale znamená víc, než pro jiné. Někteří lidé potřebují vyznat lásku objetím, polibkem, nebo letmým pohlazením po ruce. Lásku vyjadřují fyzicky a přejí si ji tak i přijímat. 

Na internetu najdete spoustu testů a kvízů, ve kterých zjistíte, jaké jazyky lásky u vás dominují. Možná budete překvapeni a dozvíte se o sobě něco nového. Tak jako tak je ale teorie pěti jazyků lásky velmi důležitá součást všech vztahů. Pokud máte pocit, že vás váš partner dostatečně nemiluje, možná jen nerozumíte jeho jazyku. Nezlobte se tedy na něj, snažte se porozumět, jak vám lásku vyjadřuje. 

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.