Za svůj život jsem jich bohužel poznala několik. Člověk, který se tváří jako váš nejlepší přítel, vyklube se z něj ovšem spíš toxická krysa. Jde ale nějak poznat předem, že je váš kamarád falešný? Zaměřte se na tyto signály.

Zdroj: Youtube

1. Porušuje sliby

Sliby by se měly plnit, a pokud jde o přátelé, platí to dvojnásobek. Pokud váš kamarád bez omluvy a zdůvodnění opakovaně nesplnil něco, co vám slíbil, možná to není tak dobrý kamarád, jak jste si mysleli.

2. Je s vámi jen ve výhodných chvílích

Jasně, ne každému se neustále chce utírat kámošům slzičky po rozchodu, pokud ale někoho máte doopravdy rádi, věnujete mu svou péči i v tom nejhorším. Falešní kamarádi se většinou objevují jenom ve chvíli, kdy něco potřebují oni od vás, ale nejsou k dispozici, když je potřebujete vy.

3. Nulová empatie

Být něčí kamarád někdy prostě znamená, že se dovedete vcítit do jeho role a nesoudíte ho. Falšešní kámoši mají často negativní poznámky k vašemu životu nebo vzhledu a nedokážou vám poskytnout dostatečnou emocionální podporu.

4. Manipuluje

Manipulátor není váš kamarád, ba naopak. Falešní kamarádi jsou téměř výlučně manipulativní lidé, kteří vás využívají k vlastnímu zisku.

5. Nerespektuje vás

Přátelství znamená respekt jeden ke druhému. Pokud vás kamarádi nerespektují jako osobnost a nerespektují vaše myšlenky či názory, nejsou to dobří kamarádi.

6. Emoční upíři

Pokud se po společnosti s některými z vašich přátel cítíte opakovaně emočně i fyzicky vyčerpaná, něco není v pořádku. Po schůzce s opravdovým kamarádem byste se neměli cítit frustrovaní.

7. Soutěživost a závist

Přátelé by vám měli úspěch přát, nikoliv závidět. Když se s vámi vaši přátelé neustále srovnávají, soutěží a závidí vám, možná jsou to falešní přátelé.

8. Nesnaží se

Ne každý je samozřejmě společenský iniciátor, který by denně obepisoval desítky kamarádů a scházel se s někým každý den. Pokud někoho považujete za skutečného přítele, vždycky budete alespoň vědět, kde je a že je v pořádku. Opravdový kamarád si vždy najde chvilku, aby vás kontaktovat nebo někam pozval.

9. Pomlouvá vás

Opravdoví přátelé o sobě za zády nemluví zle. Pokud spolu mají problém, dovedou si to říct do očí. Pokud se dozvíte, že vás váš přítel pomlouvá u přátel či rodiny, měli byste si promluvit.

10. Nezajímá se

Pořád mluví jenom o sobě a kdykoliv chcete zmínit něco o vašem životě, přejdou zpátky k sobě? I tak se mohou projevovat falešní kamarádi.

Pokud se vám podaří v životě udržet lidi, kteří jsou skuteční přátelé, a odstřihnete postupně ty falešné, bude se vám žít mnohem snadněji a šťastněji. Budete mít okolo sebe silnou oporu, na kterou se budete moci spolehnout do konce života.

Zdroje:

https://www.healthshots.com/how-to/signs-of-fake-friends/

https://www.verywellmind.com/signs-of-a-fake-friend-7775483

https://www.choosingtherapy.com/signs-of-a-fake-friend/