Jak se zbavit špatné nálady?

DOLÉHÁ-LI NA VÁS ÚNAVA, NAORDINUJTE SI SPÁNEK NAVÍC

Spánek je přirozená potřeba každého živočicha, kterou lidé ovšem často podceňují a omezují, když je času málo. Odborníci dospělým doporučují spát sedm až osm hodin denně. Neřiďte se jen číslem, ale zvažte, jestli by vám hodina nebo dvě navíc neudělaly dobře. Může se to zdát jako zbytečný luxus, ale dlouhodobý nedostatek spánku způsobuje otupělost, nesoustředěnost, sklon k úzkostem nebo celkové vyčerpání. Stejně tak se pokuste zařadit i čas na koníčky, sport a přátele.

Zdroj: Youtube

Vyzkoušejte:

Zní to jako mrhání cenným časem, ale skutečně to funguje a vy budete mnohem vitálnější a výkonnější. Nedávejte si nereálné cíle jako chodit spát o dvě hodiny dříve. Radikální změny máme tendenci zase brzy opustit. Zkuste to po menších krůčcích – například si naordinujte 30 minut spánku denně navíc a za dva týdny znovu přidejte.

PŘEPADAJÍ VÁS ZÁCHVATY PANIKY? SÁHNĚTE PO BYLINKÁCH

K obdobím plným povinností patří často i problémy s usínáním, bušení srdce nebo záchvaty paniky. Pilulky z lékárny by problém dokázaly vyřešit také, ale využijte sílu přírody a vyzkoušejte bylinkové čaje a tinktury. Sáhnout můžete přímo po speciálních směsích na zklidnění nervů nebo si s bylinkami vyhrajte sami. Uvolnění napomáhají meduňka či levandule, dobrou náladu podpoří dobromysl, měsíček lékařský, vrbka úzkolistá nebo vřes obecný.

Vyzkoušejte:

Přírodním antidepresivem je také kurkuma nebo u nás rostoucí třezalka tečkovaná – potírejte si pravidelně třezalkovým olejem třeba zátylek nebo jiné místo, které zrovna nevystavujete slunci (kůže je po třezalce na sluneční záření velmi citlivá). Při závažnějších problémech sáhněte po kozlíku lékařském.

JESTLI VÁS TRÁPÍ VÝKYVY NÁLAD, OMEZTE V JÍDLE RYCHLÉ CUKRY

Lékem na únavu, špatnou náladu nebo úzkosti je pro spoustu lidí sladké nebo tučné jídlo, někdy káva, cigarety či alkohol. Účinek je u všech těchto prostředků v podstatě podobný – na chvíli dokážou povzbudit, postupně je třeba zvýšit dávku a nakonec už jen škodí. Podle některých studií mohou potraviny, které způsobují kolísání hladiny cukru v krvi (takzvané rychlé cukry), i za výkyvy nálad a depresivní stavy. Ruce pryč!

Vyzkoušejte:

Ve stresových obdobích si na talíř přidejte zdravé tuky. Najdete je třeba v semínkách, oříšcích, rybách, hovězím a jehněčím masu. Stejně pozitivní účinek na zvládání stresu má i kyselina listová, vitaminy C a všechny ze skupiny B – dejte si citrusy, borůvky, banány, červenou papriku, špenát, brokolici či kapustu.

HLEDÁTE-LI PRACNĚ VNITŘNÍ ROVNOVÁHU, VYRAZTE DO PŘÍRODY

Zkoumání vlivu zeleně na lidskou psychiku se věnují vědecké týmy po celém světě. Není jasné, jak to funguje, ale je potvrzené, že to zabírá. Právě pobyt v přírodě je základem japonské ‚terapie‘ šinrin-joku, jejíž podstatou je vlastně velmi pomalá procházka lesem. Součástí je i objímání stromů, chůze naboso po trávě nebo dechová cvičení. Jde o nový trend v oblasti trávení volného času, který má vliv nejen na psychiku, ale i imunitu nebo třeba trávení.

Vyzkoušejte:

Pokud problémy neustoupí, obraťte se na psychologa. Díky němu se můžete na své starosti podívat s odstupem, naučit se třeba i dechová cvičení nebo se jen ujistit, že vaše potíže a nálady jsou stále ještě v normě a syndrom vyhoření není za dveřmi.

Zdroje:

Kondice 10/2020

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9293-seasonal-depression

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/seasonal-affective-disorder