Káva proti únavě

Kofein je vhodným pomocníkem proti únavě. Přemíra kofeinu ale oslabuje metabolismus a vyčerpává nadledvinky. Šálek kávy si raději vychutnejte s přáteli v klidu a s požitkem.
Škodí, nebo pomáhá? 

Většina lidí pije kávu, protože jsou díky ní bdělejší a zlepšuje jim náladu. Řada studií opravdu naznačuje, že kofein krátkodobě zlepšuje výkonnost kognitivních funkcí mozku, jako jsou paměť, udržení pozornosti a tak dále. Jenže výzkumy také ukázaly, že zvýšení výkonnosti po konzumaci kofeinu je ve skutečnosti krátkodobým zvratem v abstinenčních příznacích po jeho nedostatku. Stejně jako jakýkoli jiný stimulant, i kofein je návykový a je dobré ho mít pod kontrolou. Příliš mnoho kávy oslabuje metabolismus a vyčerpává nadledvinky, protože startuje vylučování adrenalinu (spouštěče známého reflexu „bojuj nebo uteč“). Pokud vás trápí výkyvy nálad, poklesy energie, máte problémy s hubnutím, zaměřte se na kofein ve vašem životě. Neznamená to, že byste už nikdy neměla žádný kofein nebo že kofein je špatný. Jde o to, abyste byla paní kofeinu, a ne kofein vaším pánem. 


Kolik šálků kávy denně je zdravé pít? 

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.