Lidská chodidla jsou přizpůsobena chůzi naboso. Lidé na počátku věků něco takového jako boty neznali a dnes se i my navracíme k tradici chůze naboso. Běžná obuv totiž naše chodidla deformuje, jelikož v botě často není dostatek prostoru. Nejčastěji to vidíte na palcích, které jsou zkroucené směrem dovnitř k dalším prstům. Chůze naboso tyto problémy nepřináší. Abyste však svá chodidla ochránili před poraněním a nepřízní počasí, vznikly tzv. barefoot boty, které simulují chůzi naboso, ale chrání chodidla před zraněním.

Čím se vyznačuje barefoot obuv?

  • Je měkká a flexibilní, s podrážkou tlustou maximálně 5 milimetrů.
  • Má velmi nízkou hmotnost a nohou ji téměř necítíte.
  • Nemá pevný podpatek, tudíž umožňuje volný pohyb kotníku.
  • Poskytuje chodidlům dostatek prostoru pro prsty.

Barefoot je obuv je navíc vhodná pro všechny věkové kategorie. Skvělou volbou je i pro miminka jako první boty. Nevýhodou je, že mohou být dražší než klasická obuv a váš bankovní účet tak přijde o trochu víc peněz než při koupi klasických tenisek, ale investice do nich se vám vrátí v podobě zdravých chodidel.

Jak vybrat barefoot obuv?

Při výběru barefoot obuvi je zásadní vědět několik důležitých věcí – délka a šířka chodidla, správný materiál a způsob zapínání.

Délku a šířku chodidla jednoduše změříte i doma pomocí tužky, papíru a pravítka. Papír připevněte na zem a pečlivě na něj obkreslete chodidlo. Pomoci si můžete i krabicí – na papír nakreslete linku, k té postavte hranu krabice a postavte se na papír tak, aby se pata dotýkala krabice. Pak stačí nakreslit linku u nejdelšího prstu a změřit chodidlo od paty po ni. Tak získáte délku chodidla. Šířku získáte změřením nejširší části chodidla.

Materiál barefoot bot je nejčastěji kůže, případně kůže v kombinaci s kaučukem či jinou pryží. Není to však pravidlo a najdete barefoot boty také ze síťoviny, plátna, lnu nebo bavlny. V tomto případě vybírejte podle svých preferencí. Na léto se doporučuje vzdušnější obuv, na zimu klidně zvolte ty celokožené.

V neposlední řadě je důležitý také výběr zapínání. Boty mohou být nazouvací, mohou mít šněrovací zavazování nebo zapínání na přezku. Tady opět platí – vybírejte tak, abyste se v obuvi cítili pohodlně. Boty by vás nikdy neměly na žádném místě tlačit a na noze byste je téměř neměli cítit.

Zkuste barefoot boty nosit pár týdnů a sami uvidíte ten rozdíl. Vaše chodidla budou flexibilnější, svaly pevnější a nohy zdravé.