1. Objevte nová místa

Se skialpy se dostanete do opravdové přírody, na místa, kam by se člověk v zimě jinak nepodíval. Je to super relax v přírodě a odpočinek od stresu. Může to s nimi totiž zkusit každý, kdo ovládá sjezdové lyže a má aspoň střední fyzičku. Trasu lze vždy naplánovat tak, abyste sjížděli po sjezdovce (anebo volným terén, pokud to zvládnete). Takový východ nebo západ slunce na hřebenu hor vás dostane na dlouhou! Ale dá se také chodit podél sjezdovky, anebo na horách za chalupou.


2. Je to skvělé fitness

Zhubnout anebo budovat vytrvalost? Je to jen na vás, jaký mód zvolíte (jinými slovy: zda budete stoupat v nízkých tepech, anebo si kopec vyběhnete). Do kopce se totiž stoupá vlastním tempem a dolů platí to samé. A jak to funguje? Na speciální lyže si dole připnete tzv. tulenní pásy a přehodíte lyžařské boty a vázání na stoupání. Nahoře se pásy sundají, schovají do batohu, pootočí se vázání, upnou lyžáky a můžete sjíždět.


3. Je to zábava

Romantický výlet s partnerem? Pokec s kamarádkou? Odpočinek od rodiny? Večerní vycházka s čelovkami přes tři kopce a tři hospody s partou kamarádů? K tomu všemu autorka těchto řádků skialpy používá. Zvažte, zda se vyplatí, abyste si je koupili, anebo vám postačí si je párkrát za sezonu půjčit v půjčovně.


4. Myslete na bezpečnost

Nepřeceňujte své síly. Dobře promýšlejte, co zvládnete. Noste s sebou teplé a náhradní oblečení, něco k jídlu a čaj v termosce. Sledujte lavinovou předpověď horské služby, stáhněte si aplikaci záchranka a pokud vyrážíte do volného terénu, v batohu nesmí chybět „svatá trojice“ – lopatka, sonda, lavinový vyhledávač. Ale taky se nebojte - skialpy jsou totiž skvělé!