Ráj bikerů

Saalbach Hinterglemm je rájem bikerů všech úrovní a dovedností. Více než 90 kilometrů singletrailů, downhillů, šotolinových i asfaltových cest různých obtížností vám umožní vybrat si trať, která vám opravdu sedne. Městečko Saalbach bikery miluje. Využít můžete horská kola, e-biky i gravely. V centru najdete hned několik shopů, půjčoven, bikových škol a tréninkových areálů určených pro začátečníky i pokročilé. Cyklisté jsou zde vítáni i v restauracích, hotelech a horských chatách. Ubytovacím a restauračním zařízením totiž špinavá kola nevadí (většinou mají vlastní myčku kol). A pokud jste zablácení i vy, žádný problém. Obsluha vám přinese deku, kterou si dáte pod zadek, a problém je vyřešený. Chcete-li si vylepšit techniku jízdy, můžete si najmout instruktora a potrénovat v některém z bike parků se stoupacími pásy. Bike parky jsou určené dětem i dospělým, přičemž mladým bikerům rozhodně odvaha nechybí.

Zdroj: Youtube

Než se vydáte na ostré tratě, určitě se vyplatí vyzkoušet pár fíglů, abyste získali jistotu a vaše jízda byla bezpečnější. Jestliže máte techniku jízdy v malíčku, ale nevyznáte se v bikerských trasách, je lepší vybrat si průvodce, který vám pomůže naplánovat trasu podle vaší fyzické kondice a schopností a zároveň vás na dobrodružné cestě doprovodí. Pro ty, kteří tolik netouží po adrenalinu, jsou k zapůjčení e-biky. I s nimi si, když budete chtít, můžete dát pořádně do těla. Záleží na režimu, jaký si zvolíte, a také na tom, jak moc si vypomůžete baterkou. Cesty podél tradičních horských chat, luk a potoků jsou opravdu malebné. Baterku si můžete dobít po cestě, zatímco si budete pochutnávat na tradičních špeclích, houbové polévce nebo trhanci s ovocem. Nutno poznamenat, že pro e-bikery jsou sjízdné i všechny MTB trasy a singletraily.

Turistika je zábava

Do Saalbach Hinterglemmu se nemusíte bát vyrazit ani s dětmi. Pro zvědavé malé průzkumníky tady mají připravené čtyři tematické okruhy doplněné hádankami, hlavolamy a úkoly, které z obyčejné túry rázem udělají vzrušující dobrodružství. Může to být dobrý způsob, jak děti nenásilně přitáhnout k pěší turistice, aniž by byly otrávené a znuděné.Pokud patříte mezi nadšené vysokohorské turisty, přijdete si v Saalbachu určitě na své. Skutečným zážitkem je například zdolání sedmi vrcholů Saalbach Hinterglemm nebo dálková stezka Lässig walk, při níž nachodíte celkem 22 kilometrů s převýšením 1700 metrů (do kopce) a přitom objevujete nádherná panoramata.Túry si zde vybere každý podle svojí fyzické zdatnosti i časových možností. Všechny trasy – od náročných trailů s vysokým převýšením až po panoramatické procházky – jsou perfektně zaznamenané v mapách i na ukazatelích. Nejlehčí trasy jsou značeny modře, středně těžké červeně a ty obtížnější černě. Také pro turistiku si můžete zvolit průvodce, se kterým získáte jistotu, a navíc se dozvíte spoustu informací o místní flóře a fauně. Při putování alpskou krajinou cestou zahlédnete sviště, kamzíky nebo jelena.Jestliže se vám nechce stoupat na vrcholy po stezkách nebo máte malé děti a výšlap by byl příliš náročný, je tu možnost využít některou ze šesti moderních lanovek, které vám umožní dostat se bezpečně na vrchol a užít si procházku s nádhernými výhledy bez náročného stoupání.

Voňavá tradice a relax

Údolí Glemmtal se vyznačuje nádherně rozkvetlými alpskými loukami plnými bylin, rostlin a keřů. Mnohé z nich se v Alpách používají již po tisíciletí jako léčivky. Ačkoli se tradice využívání léčivého býlí považovala za téměř ztracenou, povedlo se ji v posledních letech znovu oživit, takže dnes se bylinky opět sbírají, suší, míchají a zpracovávají do podoby tinktur, mastí, kapek a čajů.Tyto zcela přírodní výrobky na léčbu drobných neduhů a podporu zdraví si můžete zakoupit na některé z horských chat. Stejně tak na nich můžete ochutnat čaj z místních bylin. Při popíjení voňavého nápoje si možná vzpomenete na průkopnici bylinkářství Hildegardu von Bingen, která již na začátku 12. století používala například libeček, lékořici, tymián a májovku jako léčivou směs proti nachlazení.V nadmořské výšce kolem 1700 m v lese kolem hory Reiterkogel se postupně buduje wellness areál. Nejdříve si projděte bylinkovou stezku a pak se ponořte hlouběji do lesa. Stezka vás zavede až k jógovému centru uprostřed lesa. Zacvičte si na jednom z dřevěných pódií usazených v borůvčí nebo si lehněte do houpací sítě a užívejte vůni lesa a jeho sílu. Možná vás stejně jako mě překvapí lesní knihovna. A až se zrelaxujete, popojděte kousek dál na louku určenou pro pikniky s nádherným výhledem do údolí.

Běhání povoleno

Jste-li milovníky horských trailů, i v tomhle případě vám Saalbach Hinterglemm má co nabídnout. Můžete si zvolit klasický trail nebo náročnější cross v různých délkách včetně maratonské vzdálenosti. A seběhy, které bývají často náročnější než běh do kopce, se nemusíte trápit. Na cestu dolů využijte lanovku. Jestliže patříte mezi rekreační běžce a vyhovuje vám spíše rovina, zvolte trasu podél řeky Saalbach, která vás dovede až do Zell am See.

Chytrá karta

Abyste si Saalbach Hinterglemm užili na maximum, doporučuju pořídit si kartičku JOKER CARD. Umožní vám totiž zdarma využívat řadu služeb nebo získat různé slevy. Vyžádat si ji můžete od pronajímatele partnerského ubytovacího zařízení hned po svém příjezdu. Karta mimo jiné umožňuje použít dvakrát denně jakoukoli lanovkou, kterou si vyberete, a to včetně přepravy kola.Mějte ji vždy po ruce. Určitě se vyplatí.

zdroje: