163,5 kilometru krásy

Šumavská cyklomagistrála je jedinou cyklostezkou v národním parku Šumava. Začíná v Železné Rudě, vede přes čtyři desítky obcí a směřuje na jih do Vyššího Brodu. Většinu cesty si užijete na příjemném povrchu silnice, ale čekají na vás i náročnější pasáže po přírodním povrchu. Šumavské cyklodobrodružství lemují šumící lesy, voňavé louky a několik rozpadlých vesnic, které zanikly vysídlením německého obyvatelstva.

Co na trase najdete?

Město Železná Ruda, ležící na německo-české hranici, poskytuje dostatečnou kapacitu parkovacích míst. Dopravíte se tam i vlakem nebo autobusem. Na osvěžovací pauzu můžete zastavit v Lenoře, na Kvildě, v Nové Peci a pak v cíli – ve Vyšším Brodě. Ten svůj název nese po už zaniklém středověkém brodu středověké obchodní stezky. Cyklomagistrálu projedete na kole v pohodovém tempu za tři dny a nocleh vám poskytnou obce Modrava a Nová Pec. Méně zdatní jezdci jistě ocení několik odpočívadel po trase nebo možnost nakombinovat šlapání do pedálů s jízdou vlakem. Pro cestu zpět jsou k dispozici zelené autobusy – tak se říká šumavským turistickým linkám, které křižují národní park.

Trasa č. 33 v zimě

V zimě, když cyklotrasa zapadne sněhem, vyměňte kola za lyže. Běžkaři mají na cyklomagistrále k dispozici pět metrů širokou a rolbou udržovanou dráhu. Pokud se chcete pokochat i okolím, trasu si můžete prodloužit užšími lesními cestičkami a oživit mírnými i prudkými sjezdy.

TIP: Pro ničím nerušenou jízdu – ať už na kole, nebo na běžkách – vyzkoušejte chytré hodinky. Ty dokážou změřit délku i rychlost jízdy. A díky zabudovanému senzoru vám po sportovním výkonu podají přesné údaje o vaší fyzické kondici.