Stejnopohlavní páry sice mohou využít institut registrovaného partnerství, není to ale rozhodně to samé, co manželství. Nový podcast přináší pravidelné rozhovory s páry, kterým by možnost uzavřít sňatek usnadnila život. Jde o páry, které mají děti, riziková povolání, společný majetek nebo jen jednoduše chtějí mít jistotu, že i před zraky zákona jsou svazkem plnohodnotným a platným.

„Každý měsíc vám přineseme novou epizodu. Každý měsíc jiné téma a jiný úhel pohledu na manželství pro gay a lesbické páry a rodiny s dětmi – pohledem rodiny, odborníků a odbornic, věřících, jaké se kolem manželství pro všechny páry šíří dezinformace, jaký názor má společnost nebo proč je rovné manželství přínosné pro českou ekonomiku,“ představuje projekt Filip Milde z organizace Jsme fér.

Problémem registrovaného partnerství je totiž to, že zdaleka nepokrývá všechny oblasti společného soužití. Obzvlášť velká potíž je to u rodin s dětmi, protože ačkoli dítě reálně má od narození dvě mámy nebo dva táty, v očích zákona je jediným rodičem ten vedený jako biologický, zatímco ten druhý je vůči dítěti naprosto cizím člověkem.

Nabízí se otázka, co by s dítětem bylo, pokud by biologický rodič zemřel. Na péči o dítě pak mají nárok příbuzní biologického dítěte, druhý rodič je ve stejném postavení jako kdokoli jiný žádající o osvojení. Záleží pak na zdravém rozumu rozhodujícího úředníka.

Problémem jsou ale i méně fatální události – při rozchodu partnerů je nebiologický rodič vydán na pospas dobré vůli rodiči biologickému. Pokud se ten rozhodne, že dítě druhou mámu nebo druhého tátu už nikdy neuvidí, není žádné moci, která by to mohla zvrátit. A stejné je to i s nárokem na výživné, vdovský či sirotčí důchod nebo třeba speciální dávky pro rodiny policistů. Podle zákona nejde o manželský svazek a rodičovský vztah a nic jiného v něm definováno není.

Mnoho gayů a leseb pracuje také v profesích, jejichž úkolem je bránit zákon a práva občanů ČR. Není nefér, že jejich práva stále nebyla vyslyšena? A jsou stejnopohlavní domácnosti skutečně divné nebo jiné? V podcastech Přes práh si můžete udělat vlastní obrázek. A jak vznikl název pořadu? „Práh domu měl po celou historii symbolický význam a váže se k němu celá řada obyčejů i rčení. Lidé o práh vždy s pokorou pečovali, vždyť to bylo posvátné místo, které zajišťovalo ochranu. Nejen pro dům samotný, ale hlavně rodinu, která v něm žila. Stejnou ochranu v životě potřebují a zaslouží si i gay a lesbické páry nebo rodiny s dětmi,“ vysvětluje poetiku Filip Milde.

Nahrávky můžete sledovat na webu projektu www.presprah.cz nebo prostřednictvím podcastových aplikací Spotify, Google, Apple nebo CastBox. Aktuálně jsou dostupné dva díly a tento týden přibude třetí.

Zdroj: presprah.cz