Cože, jak si někdo mohl myslet, že mě potěší poukaz na masáž, když snad všichni ví, že nesnáším, když na mě sahá někdo cizí? Proč mi někdo kupuje oblečení, když sám nemá vkus? A proč tu není ta výpravná kniha, o které doma už měsíc básním? Proč těm dětem někdo neporadí, aby nekupovaly levné nevkusné tretky? Pocity z nechtěných dárků mohou být různé, udržet vánočně radostnou tvář těžké.

Hlavní pravidlo je jen jedno: nedávejte najevo, co si doopravdy myslíte, nedávejte najevo zklamání! Neříkejte hned, že to či ono nebudete nosit či používat. Nemusíte to říkat nikdy, nebo to okolí sdělte jindy, než na Štědrý den, když by se vás na to snad někdo později zeptal.

Jsou samozřejmě situace, kdy je pravděpodobnost, že dostanete něco hrozného, vyšší než jindy – například pokud je u vás zvykem dávat si menší dárky s kolegy v zaměstnání nebo se vzdálenějšími příbuznými. Nejlepší je v takovém případě nic moc neočekávat, člověk může být v nejlepším případě příjemně překvapen.

Když ne, nevadí, většinou nejde o drahé dary, u kterých by mohlo člověka mrzet, že se dárce netrefil. A jelikož nejde ani o osoby nějak zvlášť blízké, můžete dárek s klidným svědomím poslat někam dál. Samozřejmě, ne jako prezent. Ale bacha například na nabízení prostřednictvím sociálních sítí, občas zveřejní něco, co prodávat nebo darujete za odvoz i lidem, před kterými to můžete chtít utajit.

Doma je to těžší

Rozbalit něco nechtěného uprostřed rodiny je mnohem těžší. Zachovat šťastný výraz v momentě, kdy vybalíte poukaz na kurz hubnutí, to je vyšší dívčí. Co na tom, že vy sama zhubnout chcete, jako dárek je to prostě faux pas. Pokud se bojíte, že byste mohli dostat něco podobného, raději se na to připravte předem. Pokud to berete skutečně vážně, klidně si svou reakci nacvičte před zrcadlem. Zaměřte se na to, abyste měli příjemný výraz. Pokud víte, že úsměv v podobné situaci nedáte, naučte se alespoň poker face. Nedávejte své zklamání najevo, pokud možno nemluvte o tom, že se vám dárek nelíbil, ani před ostatními - nepochybně by se to nakonec doneslo i dárci.

Co říkat? Někde je nejlepší variantou obyčejné poděkování, možná zkuste vydolovat trochu nadšení, ale nepřehrávejte. Pokud máte pocit, že by to chtělo ještě něco dodat, můžete se třeba zeptat, jestli se k dárku a jeho výběru váže nějaký příběh? Tchyně vám třeba vysvětlí, že žlutohnědý šátek je podle ní přesně tou barevnou kombinací, která vám půjde k pleti, co na tom, že žlutou nikdy nenosíte.

Můžete tak s překvapením zjistit, že nevhodný dárek není výsledkem toho, že by na vás někdo nemyslel, ale že o vás přemýšlel hodně, jen se zkrátka netrefil. Pak můžete třeba pochválit dárek za to, jak je promýšlený. Někdy stačí jen dárek pojmenovat a stručně popsat. „Vida, krém na vrásky s vitamínem C, to ráda zkusím, díky moc.“

Pokud máte pocit, že na vás všichni koukají a prohlédnou, že jste rozladěni, nechte dárek kolovat mezi ostatními. Případně je vyzvěte, ať sami rozbalují to, co dostali oni.

Docela době funguje i to, když pomyslíte na to, že scénku s rozbalením nevhodného daru převyprávíte nějaké kamarádce. Samozřejmě takové, které důvěřujete a která se s dárcem nezná. Možná ho ani nemusíte jmenovat.

Trapné nebo ponižující dárky

Někdy bohužel člověk dostane dárek, který je skutečně trapný nebo ponižující, jako třeba šek na operaci odstraňující chrápání, z něhož se musíte radovat před ostatními u stromečku. Do téhle kategorie patří různé rádoby vtipné dárky. Tady má smysl o tom s dárcem mluvit, ale zase, ne hned u stromečku. Až bude příležitost, zkuste dárci vysvětlit, že některé nechcete řešit veřejně nebo to, že zkrátka nemáte rádi vtipné dárky,

Někdy se stane, že člověk dostane zjevně používanou věc nebo dokonce něco, co už kdysi sám někomu daroval. Dát někomu používanou věc nemusí být nutně průšvih – když si například někdo přeje gramofon, jak je to teď trendy, může být starý dobře udržovaný přístroj lepší volbou. Ale dát někomu například zjevně otevřený parfém průšvih je a i tady má smysl se dodatečně ozvat.

Dobrá zpráva je, že lidé se až na výjimky neptají, zda a jak používáte to, co vám před časem dali. Takže můžete už brzy všechny ty nevhodné dary poslat dál nebo do zapomnění a víc se s nimi netrápit. Nemá například smysl skladovat ten vážně nepěkný set hrnečků v hnědé barvě, ať už ze slušnosti, nebo proto, že možná jednou přijde jeho čas.