Jste delší dobu unavení, často vás pobolívá hlava, špatně se vám usíná, už po několika schodech se zadýcháte a váš objem pasu se začal nepříjemně zvětšovat?

Měli byste se zamyslet, co je špatně. Příliš stresu v práci a posezení večer s brambůrkami u televize škodí tělu i duši. Tělu nadměrným obsahem soli, tuku a pohled do zrcadla zase nezlepší nápadu. Co si naordinovat změnu? Možná vás řada argumentů přesvědčí, že je ten správný čas.

Skrytí nepřátelé

Nadváha, sedavý způsob zaměstnání i trávení volného času, kouření, pravidelná konzumace alkoholu, nadměrný příjem soli v řadě potravin (víte, že sůl obsahuje i obyčejný chléb nebo minerálka a nakládaná zelenina?), stres, to všechno se ukládá ve vašich cévách a dalších orgánech těla a postupně je narušuje. Problém vězí v tom, že vysoký krevní tlak ani vysoký cholesterol zpočátku necítíte, o jejich zvýšených či již vysokých hodnotách se dozvíte, když je pozdě, lépe při pravidelné preventivní návštěvě svého praktického lékaře.

Co nám naznačuje krevní tlak

Srdce pracuje 24 hodin denně, aby prohánělo krev žilami a tepnami celého těla. K tomu potřebuje tlak, který udává dvě hodnoty: první číslo odpovídá tlaku krve v levé komoře při jejím stahu (systolický) a druhé tlak krve v cévách v okamžiku, kdy se uvolní stah srdce (diastolický). O normálním krevním tlaku mluvíme při hodnotách 120/80 mmHg, o vysokém při dlouhodobě naměřených hodnotách od 140/90 mmHg, u diabetiků od 130/90 mmHg. Je běžné, že krevní tlak v průběhu dne kolísá (zvyšuje se při psychickém vypětí, fyzické námaze, naopak klesá u relaxace a při spánku), proto je důležité jeho hodnoty sledovat dlouhodobě a krevní tlak měřit. Při vysokém tlaku se totiž namáhá srdce i cévy, ty se postupně opotřebovávají, mohou se až protrhnout a srdce se zase námahou zvětšuje a jeho stěny hrubnou a ztrácejí elasticitu.

Boj s civilizační nemocí

Podle Světové zdravotnické organizace vysokých krevním tlakem trpí až 45 % lidí nad 25 let věku. Stále častěji ho lékaři objevují i u mladistvých a dětí. Až v 90 % z nich se jedná o hypertenzi primární, u níž nelze zjistit příčinu. Sekundární hypertenze je vyvolána dalšími nemocemi (ledvin, štítné žlázy a dalších). Někdy stačí úprava životního režimu: snížení hmotnosti, pohyb, strava bohatá na zeleninu, ovoce, vyloučení kouření a omezení alkoholu a tlak se upraví. Zkusit můžete i přírodu: česnek, ryby, červenou řepu, celer, grepy, banány či olivový olej. Pokud je situace závažná, je třeba odbornou pomoc a dlouhodobé užívání léků.