Poslední dubnový víkend patřil největšímu cyklistickému festivalu Prague Bike Fest 2024, na kterém bylo k vidění na 140 značek zaměřených na milovníky kol. Ačkoliv se Češi považují za národ cyklistů a jízda na kole patří k základním dovednostem každého malého dítěte, je toho ještě mnoho, co je dobré si osvěžit.

Zdroj: Youtube

Tím prvním zádrhelem bývá výběr vhodného kola. Stejně jako se módní policie pohoršuje v centru Prahy nad oděvy, ve kterých by se dalo zdolat Kilimanžáro, nejčastějším typem kol, který na českých cyklostezkách potkáte, jsou kola horská. „Pro většinu lidí nemají přitom smysl. Pokud jezdíte po asfaltu, lesních cestách a sem tam potřebujete překonat terén, je pro vás ideální gravel,“ vysvětluje Ondřej Němec z BikeBrothers Import. Gravel je typ kombinující výhody silničních i horských kol: nemá tak robustní konstrukci, proto s vynaložením menší síly vládnete jet rychleji, ale nerozhází ho ani štěrk nebo polňačka. Rozhodně to tedy není kolo jen pro „sporťáky“.

Stejně tak není třeba se bát ani elektrokol, která nemohla na Prague Bike Festu chybět. Začínají se totiž prosazovat nejen jako pomůcka pro zdravotně indisponované, ale začínají patřit k běžnému koloritu městských ulic a jízdu na nich si zamilovali i vrcholoví sportovci. Přípomoc elektrického motoru totiž může pomoct nejen zrychlit dopravu v přeplněném městě a udělat z kola plnohodnotný ekvivalent auta, ale pokud víte jak na to, pomůže i posouvat kondici dál.

„Největší strach mám z toho, že zlenivím. Ale to je asi hloupost, když tu u vás jezdím už dvacet minut, že?“ svěřil se obsluze stánku s elektrokoly jeden z návštěvníků festivalu. Vývoj elektromotorů směřuje k menším a lehčím verzím, které se výborně hodí do sportovnějších modelů typu gravel. Nízká váha celého kola pak umožňuje jet i zcela bez přípomoci a baterii využívat jen v případě potřeby. Majitel kola tak zvládne mnohem delší trasy a je ochotný stanovovat si ambicióznější cíle.

Jako matku tří dětí z vesnice mě uchvátilo cargo kolo s vozíkem na nákup či ratolesti. I když pro mě bylo jeho ovládání ze začátku výzvou, skutečně si ho umím představit jako plnohodnotnou alternativu cesty autem na nákup, do školky nebo k lékaři do vedlejší vsi. Kolikrát mě už napadlo, že bych si ráda vyjela na kole, ale musím do obchodu a cestou vyzvednout děti? S tímhle kolem bych zvládla všechno jednou ranou.

Tip Kondice

Zdroj: autorská reportáž z Prague Bike Fest 2024