O tom jsem si povídala v podcastu časopisu Kondice s trenérkou hobby sportovců, která říká, že trénovat se dá kvalitně aniž bychom museli šidit povinnosti i radosti života Radkou Falge z KOA.
Sport není jen o fyzickém výkonu, ale také o tom, jak se cítíme a jak se dokážeme vypořádat s výzvami, které nám život přináší. Ženy to mohou mít ve srovnání s muži složitější. V průběhu života totiž procházejí fázemi jako je menstruační cyklus nebo menopauza, což ovlivňuje jejich přístup k trénování a ke sportu obecně a může ovlivnit i jejich sportovní výkon.
Menstruační cyklus a trénink
Menstruační cyklus hraje významnou roli v tom, jak se cítíme, jak sportujeme a také jaké podáváme sportovní výkony. Není to ale o tom, že bychom měly během menstruace přestat sportovat. Radka Falge v podcastu vysvětluje, že je důležité především sledovat svoje tělo a trénink přizpůsobit podle svých potřeb a také podle toho, jak se v dané fázi cyklu cítíme: „Není nutné sportovat každý den stejně intenzivně. Důležité je vnímat, kdy máte energie více, a kdy je třeba naopak ubrat.“
Menopauza a sport
Období menopauzy přináší obavy z přibírání na váze a také zvýšeného rizika civilizačních onemocnění. Přitom sportování může kvalitu života právě v tomto období výrazně zlepšit. Radka Falge potvrzuje, že ženy, které pravidelně sportovaly před menopauzou, snášejí toto období lépe než ženy, které pohyb do svého denního režimu příliš nezařazovaly. Sport by podle ní měl být součástí života ženy i po padesátce, a to nejen kvůli fyzickým benefitům, ale i kvůli psychickému zdraví. „Vždy je možné trénink nějakým způsobem upravit. Například ubrat na intenzitě, přidat suplementy, více spánku a omezit stres. V každém případě je dobré se sportu nevzdávat,“ dodává trenérka.
Sport a psychika
Sport není jen o fyzickém výkonu, ale také o nastavení mysli. Jak říká trenérka Radka Falge, která má ve svém portfoliu svěřenců polovinu žen a polovinu mužů: „Mindset je základ. Je velmi důležité, s jakým nasazením do sportu jdeme a jak se vztahujeme sami k sobě. Sportování může ženám pomoci lépe poznat samy sebe, zlepšit sebedůvěru a najít vnitřní sílu k překonávání nejen sportovních výzev, ale i těch dalších, které nám život přináší,“ zamýšlí se Radka Falge.
Podpora okolí a umění ocenit se
Podpora ze strany okolí je důležitá, ale stejně tak je dobré, abychom uměly ocenit samy sebe a věděly, proč sportujeme. Kritické poznámky z okolí mohou být demotivující, ale čím více si uvědomíme, proč sportujeme a jaké má pro nás sport benefity, tím méně pozornosti budeme věnovat poznámkám okolí nebo třeba i ze strany přátel, partnera či manžela.
Sportování by mělo být cestou k celkovému zlepšení života, nejen prostředkem k dosažení fyzických cílů. „Ženy by měly naslouchat svému tělu a přizpůsobit trénink svým potřebám v různých životních fázích. Správně vedený sportovní režim může ženám pomoci nejen zvládat náročnější období spojená s menstruačním cyklem nebo menopauzou, ale dokáže posílit i naši psychickou odolnost a zlepšit kvalitu našeho života v mnoha směrech,“ připomíná závěrem Radka Falge.
Co dalšího se z podcastu dozvíte?
- Proč by si ženy měli dovolit trenéra nebo trenérku
- Že ženy zajímá spíš cesta než cíl
- V jakých jiných oblastech života nás může rozvíjet sport
- Trenér nemusí být luxus, ale investice
Zdroje:
- Autorský podcast časopisu Kondice
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31678355/