Víte, jak začal profesionální hokej v Čechách? V roce 1909 vznikl tým, který se vydal do Chamonix na mezinárodní turnaj. Hráči toho o hře moc nevěděli, hokejky si kupovali až na místě a výstroj neměli žádnou. Prohráli, co mohli, ale hokej se díky tomu dostal do povědomí veřejnosti. I o tom je výstava Na led! v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí, který je součástí Národní galerie Praha.

Zdroj: Youtube

Představuje téměř sto prací starých mistrů i současných českých tvůrců napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. Expozice je aktuální zejména poté, co Češi získali další zlato na letošním Mistrovství světa v ledním hokeji.

V prostorách Národní galerie Praha s unikátním výhledem na Staroměstské náměstí se v létě příjemně ochladíte a navíc shlédnete něco, co pobaví každého, komu je fenomén hokeje aspoň trochu blízký. A je to dokonalý průvodce historií hokeje, připomíná známé i méně známé příběhy. Například tragédii z roku 1948, kdy při letecké nehodě nad kanálem La Manche zemřelo šest hráčů.

Hokejista jako novodobý rytíř

Emoce tu jsou cítit na každém kroku. „Ukazujeme návštěvníkům jak malby starých mistrů, jako je Pieter Brueghel II. nebo Norbert Grund, tak nejvýraznější tvůrce českého umění 19. století – Augusta Bedřicha Piepenhagena, Karla Purkyně nebo Antonína Barvitia. Vystavena je také řada prací s tématikou hokeje napříč celým 20. stoletím, a v neposlední řadě i díla současných umělců,” říká generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast a dodává: „Těší mne, že otevíráme téma, které dosud nebylo komplexněji zpracováno ani prezentováno.”

Nechybějí ani historické plakáty, například ten z mistrovství světa v roce 1959, fotografie české autorky mapující v USA vnímání hokeje prostřednictvím dresů, plastika Hokejisty od Zdeňka Němečka překvapivě zobrazující hokejistu jako novodobého rytíře.

Na delší dobu jsem se zastavila i u Hokejek Jiřího Koláře z roku 1965, které autor polepil papírovými kolážemi – mapami souhvězdí, zeměpisnou mapou a postavami a scénami z historických tiskovin. Zaujaly mě i obrazy Radka Mackeho připomínající vítězné Nagano.

Opravdu smutně působí obraz Smutný klaun, jehož autorem byl tragicky zesnulý trenér Ivan Hlinka. Autoportrét z roku 1984 je rekapitulací jeho kariéry profesionálního hráče. Jsou na něm dresy mužstev, za něž nastupoval - národního týmu, kanadského Vancouveru, švýcarského Zugu a také Litvínova.

Bavila mě starší díla, jako například Bruslaři od Luďka Marolda, autora největšího obrazu v českých zemích, Bitvy u Lipan.

Nejen slavná jména na výstavě

Co vás ještě na výstavě Na led! čeká? Pražská kluziště T. F. Šimona, Otakara Nejedlého, či Karla Holana. Kresby Marcela Niederleho a prvních velkých utkání a vítězství. Mnohé hokejové okamžiky připomenou také fotografie. „Vedle klasických zpracování tématu v malbě i kresbě se prezentují i experimentální výtvarné přístupy Vojtěcha Tittelbacha či Teodora Rotrekla,” popisuje kurátorka výstavy Anna Strnadlová.

Bohatě zastoupena jsou tu i díla z devadesátých let minulého století. Ta k hokejovému tématu přistupují s kritickým až ironizujícím nadhledem, jak je vidět v dílech Krištofa Kintery, Jiřího Surůvky či Ondřeje Kohouta.
„Ve spolupráci s Národní galerií Praha jsme oslovili současné umělce, aby vytvořili na téma hokeje přímo pro tuto výstavu nová díla. Patří mezi ně Alena Kotzmannová, Laura Limbourg, Julius Reichel, Paulina Skavova, Jakub Špaňhel, Karel Štědrý a Jan Vytiska,” říká Petr Volf z platformy Sport in Art, která se za podpory generálního partnera Komerční banky, na výběru děl podílela.

Já jsem například dlouho stála před dvěma fotografiemi Dom od Pavla Jestřába. Toho inspiroval příběh legendárního brankáře ukrajinského původu Terryho Sawchuka, který až do roku 1962 nenosil hokejovou masku.

Na jedné fotce je umělou inteligencí vylepšený portrét hokejistovy zjizvené tváře, kterou otiskl v roce 1966 Life Magazine, na druhé Dominik Hašek. Autor ho přemluvil, ať se nechá vyfotit v kopii první Sawchukovy masky. Šokující a dojemné. Stejně jako příběh Sawchuka, který zemřel na následky opilecké rvačky s jiným hokejistou.
Pobavilo mě i rudé dílo mladé autorky Aleny Anderlové. Nebudu více prozrazovat, ale garantuji vám, že ho na výstavě nepřehlédnete.

Pojďte s námi v létě Na led! Je to zajímavá, poučná a zábavná výstava.

Zdroj: Autorský text z výstavy, Národní galerie Praha