1. Kolo jako terapie
Kolo může fungovat jako výborná terapie a relax. Od práce, domácnosti, od dětí. Výhodou je, že na něj můžete sednout, kdykoliv máte na chvilku čas. „V našem týmu jezdí studentky, mámy od dětí, lékařky, architektky a shodly jsme se, že je to výborná forma meditace. Jednotvárný pohyb nohou a ubíhající krajina vás dostane do určitého flow, kdy vypnete a můžete nechat myšlenky volně plynout,“ říká Kateřina.

2. Budete fit
Cyklistka je výborný sport, který se dá provozovat do vysokého věku. A navíc skvělé aerobní cvičení zlepšující funkci srdce, plic a oběhového systému. Pravidelnými vyjížďkami lze snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Je to také vhodný sport k posílení nohou, zapojují se ale i další části těla včetně břicha a zad, zlepšuje se celková fyzická kondice a vytrvalost. Na rozdíl od běhu, který může klouby zatěžovat, je cyklistika šetrnější. „Miluji běžecké lyžování, po cyklistické sezoně nemám problém nasadit běžky a jezdit dlouhé štreky,“ dodává Kateřina.  

3. Potkáte prima lidi
„Dalšími benefity je parta lidí, kteří se kolem cyklistiky pohybují, a dobrá nálada,“ dodává Kateřina, zakladatelka PMS (název shodný s premenstruačním syndromem není náhoda). Jádrem klubu je asi čtyřicet žen, potkávají se každý čtvrtek, aby spolu vyrazily z různých míst Prahy na švih. „Bereme i začátečnice. Před každou vyjížďkou si připomeneme pravidla, zásady bezpečnosti, i to, jak v balíku ukazovat. A se začátečnicí vždy jede ve dvojici některá zkušenější členka,“ dodává. Prý je to normální, že na prvních jízdách se vždy ženy drží daleko od ostatních. „Ale je to jen o zvyku. Stačí léto s námi a holky se stávají jistějšími, jednou rukou drží řídítka a druhou mohou točit videa.“ 

Zdroj: Youtube

4. Objevíte nová místa
Díky cyklistice se ocitnete na spoustě krásných míst, které byste autem s největší pravděpodobností objely. Autorka článku se pravidelně na rodinných cestách nechává vysadit pár desítek kilometrů před cílem a dojede to na kole. Anebo vyráží v době, kdy rodina teprve vstává. 
„Nesnáším se vracet stejnou cestou,“ směje se Katka. Oblíbenými cíli PMS jsou zajímavé restaurace, kavárny, pivovary. „Vidíme tu naši krásnou zemi trošku jinak.“ A kromě toho si lze kolo přibalit s sebou do zahraničí, kde je spousta zajímavých horských, ale i rovinatých výzev. „Byly jsme na Mallorce, projely horské průsmyky v italských Alpách, chystáme se do Švýcarska.“

5. Nepřiberete
Cyklistika je vynikající volbou pro ty, které chtějí zhubnout nebo si udržet zdravou tělesnou hmotnost, je však důležité jezdit pravidelně, několikrát týdně. Dlouhé (a zvlášť ty pomalé) jízdy pomáhají spalovat kalorie a zvyšují vytrvalost. Dobré je zahrnout do svých tréninků ale i intervaly vyšší intenzity, kdy se mírná jízda střídá s intenzivnější. Dobře se najezte, než vyrazíte, nezapomeňte na jídlo a pití během jízdy a vydanou energii doplňte do hodiny po příjezdu. 

Zdroj: Youtube

6. Utrácíte za krásné věci
„Vedle jízdy na kole nás baví i cyklistická móda, sledujeme nové kolekce oblíbených značek, řešíme pohodlné kalhoty, helmy, nejlepší značky brýlí, dokážeme se o tom bavit hodiny,“ říká Kateřina Hellebrandová. A byť vám to asi bude připadat divné, stejné emoce ve vás časem budou vyvolávat kola. Jejich barvy, barevné kombinace, konstrukce rámů, typy přehazovaček… Ale třeba také boční barva plášťů (autorka článku ji má béžovou). 
„Moje první kolo bylo pánské a obří,“ vypráví Kateřina, které silniční cyklistiku doporučil lékař jako rehabilitaci po zranění. „Vyměnila jsem ho s kamarádem za to, že u mě dva měsíce bydlel. Řekla jsem si, že když mě to chytne, koupím si nové.“ Koupila si ho hned v další sezoně. 

7. Naučíte se něco nového
Jízda v balíku, cyklistické signály a gesta, které se používají na švihu, posílení rovnováhy, ale i sebevědomí – to jsou nové dovednosti, které získáte pravidelným tréninkem. Dalším krokem je registrace na závody, v Česku se jezdí například seriál závodů Road Classic (letos se pojede na Pálavě, Klínovci a na Ještědu). Každý z nich je vlastně takové překonání sebe sama, výstup z komfortní zóny. Nervozita na startu je v cíli odměněna velkou dávkou endorfinů, které vydrží týdny. „Startuje obvykle málo žen, takže dobré umístění je zárukou. A navíc, i když dojedete předposlední, což je například 29. v ženách, můžete si říct, že jste jedna z třiceti hustých žen, které se postavily na start s dalšími stovkami mužů,“ uvádí Kateřina. „Budu mít radost, když nás tam bude víc a klidně mě můžete předjet,“ směje se. 

8. Bezpečnost
Ženy se bojí jezdit po rušných komunikacích, respekt v nich vyvolávají úzké pláště silničního kola a také jízda v balíku ráfek na ráfek. „Já jsem měla největší problém s úzkými řídítky,“ doplňuje Katka. „A také mi kolo přišlo oproti MTB vratké.“ Ale i to se dá obejít, můžete zvolit širší pláště, třeba 28 nebo 30 mm, kdy je kolo stabilnější. 
Jezdit v provozu se přestala bát, až když akceptovala, že tam také patří. Čím déle člověk jezdí, stává se jistějším, pro ostatní řidiče předvídatelnějším a zároveň ví, co si může dovolit, jak eliminovat kritickou situaci. Dobrým pomocníkem je blikačka Garmin Varia, která se rozbliká, když se k vám přiblíží auto, to se objeví s pípnutím i na cyklopočítači. „Když naše skupina jede na vyjížďku, dbám na to, abychom blikaly vpředu i vzadu.“

9. Rodina vždy ví, co vám koupit
Dresy, bibsy (krátké, pod kolena, dlouhé zimní), nátělníky, návleky na ruce a nohy, bunda (na jaro, zimu, nepromokavá), tretry, cyklopočítač, bezpečnostní světla, nové pláště, karbonová kola, trenažér na doma, rukavice letní, zimní, další v té správné barvě dresu, bavlněná trička s veselými cyklistickými potisky, nové kolo, kolo typu gravel – takhle by se dalo pokračovat donekonečna ve vyjmenovávání vhodných dárků k svátkům, narozeninám i Vánocům. Největším svátkem je pak nákup kola. Začátečnicím lze doporučit kolo si nejdříve půjčit, aby zjistily, jaký typ jim bude sedět a jestli je to bude bavit. Až pak nakupovat a to nejlépe s doporučením od bike fittera, nebo alespoň z webů, kde podle rozměrů jezdce algoritmus doporučí správný typ a velikost (https://geometrygeeks.bike/advanced-search/). Velmi důležitý je výběr sedla. „To musí mít správnou šířku. Ženy mají širší pánev a větší vzdálenost mezi sedacími hrboly než muži. Pokud je sedlo příliš úzké, tlakem dráždí tkáně a svaly pánevního dna. Dokonce může docházet k útlaku nervu v této oblasti, což případně způsobí další zdánlivě nesouvisející potíže. Zvýšené napětí a bolest pánevního dna, potíže s kyčlemi nebo zády, potíže při sexu,“ vysvětluje Eliška Lechnerová, lektorka zdravého pohybu z Pohni s Lety.

10. Shrnutí
“Stanete se součástí cool subkultury, ve které se všichni zdraví, vždy mají o čem mluvit, nabízíme si pomoc, nehrajeme si na genderové role. I v civilu se poznáme podle opálení a doplňků (například cyklobrýlí),” doplňuje Kateřina Hellenbrandová.
Nebudete utrácet za kraviny, protože všechno investujete do cyklistiky.
A také získáte velmi unikátní celoroční opálení, ve kterém vynikne, kde končí dres a ponožky.

Zdroj: Autorka je nadšenou cyklistikou, psáno ve spolupráci s Kateřinou Hellenbrandovou, zakladatelkou ženského cyklistického hobby klubu Prague Mountain Sisters a Eliškou Lechnerovou, pohybovou specialistkou (www.pohnislety.cz)