Obě tyhle stálice posiloven jednoznačně přispívají k vaší cestě za hubnutím – každá ale svým vlastním způsobem. Spousta lidí je mezi sebou porovnává z hlediska možností cvičení a funkčnosti. Jak na eliptickém trenažéru, známém taky jako orbitrek, tak i na rotopedu zvládnete provést kvalitní trénink, přičemž si nastavujete zátěž stroje i dobu cvičení, ujetou vzdálenost, rychlost, spálené kalorie a rychlost srdečního pulsu. Pokročilejší přístroje umožňují dokonce měření hladiny tělesného tuku. Oba stroje vám navíc umožňují upravit odpor nebo sklon, abyste si cvičení přizpůsobili podle své kondice a cílů. Některé elipticaly dokonce nabízejí možnost šlapat vzad, zacílení na různé svalové skupiny a zpestření vaší cvičební rutiny.

Zdroj: Youtube

Výhody trenažéru

Eliptické trenažéry umožňují eliptický pohyb vzdáleně podobný například běžkování, čímž posilují tělesnou kondici a vytrvalost, srdce, svaly nohou, hýždí, zad, ramen, paží a účinně podporují hubnutí. Oproti jiným sportům mají jednu zásadní výhodu: šetří vaše záda a především klouby. Na kole, i když je stále šetrné ke kloubům, provádíte intenzivní šlapání, které nemusí dělat dobře poškozeným kolenům nebo kyčlím.

Výhody rotopedu

Rotoped má především imitovat jízdu na běžném kole, a šlapat na něm můžete za jakéhokoliv počasí. Stejně jako při jízdě v terénu se do pohybu zapojují zejména svaly nohou a břicha. Na rozdíl od kola vám na rotopedu nehrozí zranění a úrazy vlivem pádů. Na klouby je také relativně šetrný, protože je nepřetěžuje. To znamená, že jej může používat prakticky každý, bez ohledu na zkušenosti s fitness stroji. Rotoped bude dobrou volbou pro starší a obézní lidi, horizontální verze přístroje zase umožní cvičit i lidem s problémy se zády.


Víc kalorií spálíte na orbitreku

Jak už jsme zmínili, stacionární kolo i orbitrek nabízejí efektivní tréninky na spalování kalorií. Počet spálených kalorií ale závisí na různých faktorech, jako je intenzita a doba tréninku. Výzkumy však naznačují, že eliptical může mít mírný náskok ve spalování kalorií díky tomu, že na něm zapojujete celé tělo a stojíte. Zatímco šlapání na rotopedu se primárně zaměřuje na spodní část těla, eliptical zahrnuje pohyb paží, hrudníku, zad a ramen a zapojuje více svalových skupin a potenciálně vede k vyššímu výdeji kalorií. Například výzkum vedený harvardskou univerzitou došel k závěru, že na trenažéru spálíte přibližně 258 kalorií za 30 minut, oproti 210 spáleným kaloriím na rotopedu.

Kolo je levnější a skladnější: vejde se i do garsonky

Pokud jde o dostupnost a pohodlí, může mít stacionární kolo mírnou výhodu. Kola jsou obvykle kompaktnější a snáze se vejdou do malých prostor, takže jsou ideální pro domácí posilovny nebo byty s omezeným prostorem. Stacionární kola jsou navíc často cenově dostupnější než eliptické trenažéry, což z nich činí cenově výhodnou volbu pro ty, kteří chtějí investovat do vybavení pro domácí cvičení.

Co na to trenér?

Výhody obou přístrojů z hlediska hubnutí zkoumal i známý americký osobní trenér Tyler Read, který se posledních 15 let zabývá zdravím a fitness. Došel k tomuto závěru. „Zapojení svalových skupin do tréninku na eliptickém trenažéru se výrazně liší od toho na rotopedu. Při cvičení na eliptickém trenažéru pracuje 90 % svalů a stimulace všech největších svalových skupin během cvičení dělá trénink na trenažéru mnohem náročnějším než trénink na rotopedu. Na druhé straně je poloha při cvičení méně stabilní a klouby se více namáhají,“ popsal v článku na webu Eat this, not that!

Eliptický trenažér tedy doporučuje spíše lidem s vyšší fyzickou zdatností, kteří už mají něco odcvičeno. Naopak začátečníkům a lidem s bolavými klouby a kyčlemi radí využívat rotoped. Co si z toho závěrem odnést? Záleží na tom, co upřednostňujete.

Jestli chcete klidnější cvičení, které vám pomůže spálit kalorie navíc třeba u sledování televize, nebo vám zdraví nedovoluje podnikat velmi náročné aktivity, vyberte si rotoped. Bude se vám cvičit snadněji.

Pokud jste ale fanoušci cvičení ve vysoké intenzitě (HIIT trénink), zamiřte v posilovně k eliptickému trenažéru a užijte si náročnější trénink a maximální výkon, při kterém propotíte triko a spálíte přes 500 kalorií za hodinu. Nejdůležitější je totiž při cvičení poslouchat své tělo – a výběr stroje, který splňuje vaše individuální očekávání, je prvním krokem k úspěšnému tréninku.


Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/diet-and-weight-loss/calories-burned-in-30-minutes-for-people-of-three-different-weights

https://www.eatthis.com/stationary-bike-or-elliptical-for-weight-loss/

https://hop-sport.cz/blog/rozdily-mezi-rotopedem-eliptickym-trenazerem