Často míváme zatuhlé svaly z dlouhého sezení, kdy se nohy neprokrvují. Milovníci sportu mají sice pohybu dost, ale nohy jim tuhnou také. Svaly jsou zkrácené a omezuje se jejich rozsah pohybu. A co se týká běžců, správný strečink je alfa omega toho, aby nedošlo ke zranění a zlepšuje regeneraci. Proto je protahování klíčové pro všechny, i když to ne každého baví.

Zdroj: Youtube

V rámci cvičení je dobré svaly zahřát. Svaly, které nejsou řádně zahřáté, jsou vystaveny vyššímu riziku zranění.

I když se odborníci neshodnou na tom, zda je lepší se protahovat před nebo po tréninku, většina lékařů doporučuje protahování jako součást cvičební rutiny, zejména pokud se věnujete aktivitám, jako je běh nebo jízda na kole. Obecně se má za to, že před tréninkem je lepší dynamické rozhýbání velkých kloubů a klasické protažení svalů až po tréninku.

Když neholdujete žádnému sportu a chcete jen lehký strečink, tak je ideální čas ráno před prací nebo večer. Nečekejte, že budete hned flexibilnější, trvá to týdny, ale výsledek se při pravidelném protahování dostaví. Stačí i deset minut, ale každý den. A poděkují vám vaše nohy, ale i záda. Protože řada bolestí zad vychází ze zkrácených a ztuhlých svalů na nohách.

1.      Protažení předních stehen

Na každou nohu vydržte alespoň minutu, časem můžete i déle. Přední stehna a hlavně přitahovače máme zkrácené snad všichni. Proto jsou vhodná alespoň dvě opakování. Dejte si pozor na vystrčený zadek, tlačte ho vpřeď a kostrč zůstává v těle stejně jako břicho u páteře. Když budete mít uhnutá záda, dejte si něco pod ruce.

2. Flexibilita zadních stehen

Zadní stehna se dají protáhnout v předklonu vestoje, ale řadu lidí při tom bolí záda. Proto je vhodnější varianta v kleče.  Aby se hamstringy opravdu protáhly, musí být noha dopnutá, když bude (i jen lehce) pokrčená, žádné výsledky se nedostaví. Stejně jako u předešlého cviku, je lepší si podložit ruce, výdrž je opět kolem minuty.

3.      Uvolnění třísel I.

Zatuhlá třísla mají nejen fotbalisti a běžci, ale i ti, co sedí celé dny v kanceláři. To se časem projeví na omezeném pohybu v kyčli. Na stáří se pak šouráme malými kroky. Zkuste tomu zamezit. Přední noha je stranou až mimo linii ramene. Prsty u zadní nohy držte zarolované pro lepší stabilitu. Zadek protlačujete vpřed a kostrč je v těle, břicho u páteře a natahujete i záda. Ruce mohou být na loktech, když je těžké, stačí dlaně. Dvě opakování po minutě.

4.      Uvolnění třísel II.

Přitahujete koleno k hrudníku, respektive lehce vedle něj. Důležitá je práce spodní nohy, ta je dopnutá a intenzivně ji tlačíte k podlaze. Jen tak zamezíte kulacení v zádech. Celý zadek by měl zůstat na zemi a nezdvihat se, v ten moment se protahujete správně. Zhluboka prodýchejte, vydržte až deset nádechů a výdechů.

5.      V hlavní roli piriformis

Střílení bolesti do zad, mravenčení v noze. Zažili jste to někdy? Nejspíš za to mohl malý sval uložený hluboko v oblasti boků zvaný prirformis. Když je stažený, tlačí na nervové kořeny a objeví se bodavá bolest bedrech. Poroto mu věnujte pozornost. Stejně jako předchozím cviku udržte celá zadek na zemi. Pokud to je těžké, podložte se dekou.

Zdroj: Redakce