Zdroj: Youtube

Padel vznikl v Mexiku, kde jej už před desítkami let vymyslel Enrique Corcuera. Kvůli nedostatku místa na své zahradě zde nebyl schopen vybudovat klasický tenisový kurt. Hřiště proto obehnal zdmi a tenisové rakety nahradil menšími dřevěnými plážovými raketami. Následně se padel dostal do dalších španělsky mluvících zemí včetně Španělska a odtud i do dalších zemí Evropy. Padelu propadlo mnoho bývalých sportovců a známých osobností. Namátkou současní a bývalí fotbalisté Lionel Messi, David Beckham, Zlatan Ibrahimovič, Jan Koller, Patrik Berger, tenisté Rafael Nadal a Serena Williamsová, herci Emma Watson a Antonio Banderas či francouzský prezident Emanuel Macron.

Pro koho je padel vhodný a jaká jsou pravidla?

Padel tenis se vyznačuje tím, že je mimořádně zábavný a základní techniky se dají snadno naučit. Díky tomu jde o atraktivní druh sportu pro každého: je vhodný i pro děti, rodiny nebo starší lidi. Zároveň je padel tenis výkonnostním sportem, u kterého se i profesionálové mají stále co učit. V porovnání s tenisem má tu výhodu, že si člověk hru rychle osvojí.

Hraje se na hřišti zhruba o třetinové výměře oproti klasickému tenisovému kurtu. Hrací plocha s umělým povrchem je obklopena skleněnými stěnami a ochranným pletivem. Kurt uprostřed dělí síť a na každé její straně proti sobě stojí dva dvoučlenné týmy. Ke hře se používají speciální rakety bez výpletu a míčky vypadající jako podhuštěné míče na tenis.


„Padel je zajímavý tím, že je velmi dynamický, zábavný a přístupný pro hráče různých úrovní. Hráči používají speciální plné rakety bez výpletu a míčky podobné tenisovým, jsou však méně tvrdé. Bodovací systém je totožný s tenisem. Pravidla, údery a technika se však liší. Hlavní rozdíl je v tom, že kurt má stěny a hráči o ně mohou odrážet míček podobně jako ve squashi. Výměny jsou tak velmi pestré a nabízejí pestrou škálu úderů,“ představuje tento pro většinu české veřejnosti zatím neznámý sport Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.

V padelu se hrají pouze čtyřhry. Podání se moc neliší od výše zmíněných sportů, pouze s tím rozdílem, že nepodávající hráč nemění svou stranu a že podání musí proběhnout po odrazu od povrchu maximálně ve výši pasu. V průběhu hry může soupeř míček na příjmu odehrát po odrazu od země, od stěny nebo z voleje. Odraz od pletiva je však neplatný.

Kde si padel můžete zahrát

Vyzkoušet padel si můžete v padelových klubech. Nacházejí se v Praze (Vršovice, Troja, Prosek, Čakovice, Vysočany), Ostravě, Teplicích, Berouně a Klatovech – tady všude nebude problém se sportem blíže seznámit či sehnat trenéra. Postupně rostou i další veřejné padelové kurty, nově se objevují jako součást hotelových a volnočasových komplexů, například v Plzni. Seznam klubů najdete například na stránkách zde.

Zdroje:

https://www.cupraofficial.cz/nase-dna/padel

https://www.czpadel.cz/index.php?page=kluby