Absolvovali jste akustické turné po českých horách, berete si s sebou snowboard? Kam se těšíte nejvíc?

Některé koncerty už máme za sebou... Vozím splitboard (lyže, které se dají na kopci spojit a udělat z nich snowboard) v autě. A například v Krkonoších, kde dost pršelo a foukalo, jsme si udělali s fanoušky skialpový výlet spojený s akustickým koncertem. Dalo by se říct: odměna po výkonu! Nejradši se vracíme do Vrchlabí, protože tam máme kamarády, které jsem kdysi potkal jako fanoušky na koncertech Lake Malawi.

Zdroj: Youtube

Jednou jste mi vyprávěl, že máte i instruktorské zkoušky….

V devatenácti jsem složil instruktorské zkoušky na snowboard u nás v Beskydech. Odučil jsem jednu lekci a docela mě to bavilo. Později jsem se v zimě vždycky víc věnoval kapele, ale myslím, že jsem instruktorské dovednosti využil, když se učila na snowboardu moje žena Bára. To je nejnáročnější učit někoho blízkého. Musím se pochválit, jde ji to dobře!

Jezdíte i na lyžích?

Na lyžích nejezdím od sedmé třídy, ale šlo mi to tehdy, troufám si říct, docela dobře. Před třemi lety jsme poprvé vyzkoušeli skialpy, nebo přesněji řečeno splitboarding, kdy nahoře na kopci spojíte lyže dohromady a dolů jedete na snowboardu. Zamilovali jsme si to a vleky už nás tolik netáhnou...

Prý máte rád hory obecně. Jste i nadšený turista? Máte nějaká svá tajná/oblíbená míst, kam chodíte čerpat inspiraci?

Mám to rád u nás ve slezských Beskydech, protože jsem vyrostl v Třinci. Turistika mě baví, ale nejvíc mi dává smysl, když si uděláme pár dní čas a můžeme někde v horách i přespat. Mám rád rakouské Alpy. Je to blízko a příroda je tam překrásná. Loni jsem tam byl poprvé v létě a chci se určitě brzy vrátit. Jednou bych se chtěl podívat někam za prašanem, třeba do Japonska a spojit to se surfováním na Havaji.

Co vám hory dávají? Nabíjí vás to/inspiruje při práci?

V poslední době mi život ve městě moc nedává smysl. Je zvláštní, že jsme se jako lidi natolik od našeho okolí oddělili, že například říkáme, že jedeme na víkend do přírody. Kdyby to nějak šlo, chtěl bych být tak nějak ve spojení s přírodou pořád a nemuset do ní jenom vyjet a zase se vrátit. Hory mi dávají pocit, že existuje něco většího, než jsme my sami, nějaká vyšší přírodní síla, která nás přesahuje. Je dobré k ní cítit respekt, ale zároveň se na ni můžete spolehnout a vědět, že tady jste v širším slova smyslu doma.

Zdroj: Youtube

Mezi vaše oblíbené sporty patří také surf. Jak jste se k němu dostal?

Asi ve dvanácti letech jsem si na dovolené s rodiči na Kanárských ostrovech poprvé vyzkoušel bodyboard. Potom jsem v roce 2012 poprvé surfoval v Portugalsku a už nebylo cesty zpět. Jsem rád, že se do surfování zbláznila i moje žena Bára, nahráváme o tom náš podcast Vlnění.

Surf se ale v Česku nedá provozovat. Kam za tímto sportem jezdíte? A jak často se vám to zadaří?

Nejvíc jezdíme do Portugalska, kde máme hodně kamarádů a pronajali jsme si tam byt. Surfujeme ve městě Ericeira. Uvažujeme o tom, že budeme dělat surf kempy nejen pro naše fanoušky. Je to zatím jenom nápad, ale myslím, že by nás to bavilo! Minulý rok jsem byl na surfu 133krát a strávil surfováním přesně 188 hodin, vedu si na to deníček. Letos to možná bude míň, protože chystáme turné k desetiletému výročí Lake Malawi. Když máme koncerty, nebo nahrávání s kapelou, jsem vždycky v Česku. Když mám volno, jedu na vlny...

Máte nějaké další oblíbené sporty, které vás udržují fit?

Dělám rád jógu. Od doby, kdy se moje žena vrátila z Thajska po 200hodinovém kurzu jógy, jsem se na to začal dívat jinýma očima a cvičit víc sám pro sebe.

Se sportem souvisí i zdravá strava. Jedete i na této vlně? Dá se to při koncertování stíhat?

Několik let jsem byl skoro vegetarián, ale teď jím i maso. Chtěl bych omezit cukry a lepek, ale to asi většina lidí v dnešní době. Nezajímám se moc o biohacking a doplňky stravy. Můj sen by bylo mít vlastní zahradu a jíst lokální suroviny z místa, kde zrovna jsem.

Co vás teď pracovního čeká?

Chystáme desetileté turné Lake Malawi, které začíná v Brně v Kabinetu múz 26. března, 28. března jsme v Plzni v Divadle pod Lampou a potom 6. dubna v Olomouci v S-klubu, 17. dubna v Praze v Lucerna Music Baru a 19. dubna ve Valašském Meziříčí v M-klubu. Budou to výjimečné koncerty v pětičlenné sestavě a jako host na nich vystoupí Dominika z We Are Domi. Takže zazpíváme nejenom High-Speed Kissing, ale i další skladby! Bude to super!

Zdroj: Autorský rozhovor, Albert Černý