Mezi našimi čtenáři máme mnoho sportovních začátečníků. Co byste jim poradila? Kde najít motivaci ke sportu?
Je důležité vybrat si sportovní aktivitu, která vás bude bavit, jinak je téměř nemožné najít si ve sportu zalíbení a zvyknout si na pravidelný rytmus. V každém případě se připravte na přechodné období: první měsíc tréninku je těžký, protože se vaše tělo musí přizpůsobit nové aktivitě a rutině. Výsledky se však dostaví brzy a zlepšení vás motivuje ještě více. Například k běhání potřebujete jen dobrý pár běžeckých bot….

Zdroj: Youtube

Co konkrétně motivuje vás? Co vám běhání dává?


Běhání bylo vždy mou oblíbenou sportovní aktivitou. Jsem soutěživá, ráda si stanovuji nové cíle a vyzývám sebe sama. Běhání mě dělá šťastnou a nacházím v něm své pravé já. Pocit po každém běhu je úžasný, a na to vzpomenu vždy, když se mi nechce. Další z mých motivací je velká běžecká komunita. Na všech sociálních platformách mám dohromady 5 milionů sledujících a ti mi vracejí spoustu energie.

Jste velmi dobrá sportovkyně. Proč jste si jako svůj hlavní sport vybrala právě běh?


Běhám od dětství, byla to moje první láska. Když jsem byla dítě, vyzkoušela jsem různé sportovní aktivity (plavání, balet, triatlon...), v deseti letech jsem si vybrala atletiku. Běhání, zejména na dlouhé vzdálenosti, mě bavilo už tehdy. Dávalo mi pocit síly a moci. Navíc jsem si mohla kdykoliv stanovit nové cíle, ať už malé nebo velké. A pocit spokojenosti na konci je úžasný a zasloužený.

Dejme tomu, že už naši čtenáři trochu běhají. Jak se ale posunout dál a přejít od občasného běhání k prvnímu půlmaratonu nebo maratonu?


Klíčem je pravidelnost, zvláště pokud chcete dosáhnout delších vzdáleností, jako je půlmaraton nebo maraton. Pokud si to chcete užít a do cíle dorazit s úsměvem, začínejte krok za krokem, neuspěchejte to. Začátečník by měl běhat krátké závody, než přejde k delším. Jinak hrozí zranění a období bez sportu jsou nudná. Není možné po měsíci běhání chtít běžet maraton.

Každý sport si žádá i pravidelnou rekonvalescenci. Odpočíváte?


V mém tréninkovém týdnu mám vždy den odpočinku, kdy netrénuji nebo jen lehce posiluji břicho a core. Pro urychlení regenerace je také důležité dobře jíst, zařadit protahovací cvičení a pořídit si roller (pěnový nebo plastový váleček), ale také dobře spát a chodit k fyzioterapeutovi na sportovní masáž.

Věnujete zvláštní pozornost výživě? Je něco, co jíte nebo naopak ne?


Jím zdravě, ale miluji jídlo, takže se nevyhýbám sladkostem ani oblíbeným jídlům, samozřejmě s mírou. Myslím, že sport je dobrý, dokud ho žijeme s mírou a šťastně, zvláště pro nás, kteří nejsme elitní sportovci. Proto běháme, abychom mohli jíst! Před závody nebo těžkými tréninky se snažím jíst zdravě a vydatně: těstoviny (sacharidy) s nějakými proteiny. Nezkouším jídla, na která nejsem zvyklá, abych předešla překvapením během běhu. Nic nového v den závodu!

Navštívila jste mnoho závodů. Které jsou vaše nejoblíbenější?


Běžela jsem mnoho závodů po celém světě. Je těžké vybrat jen jeden oblíbený. Každý z nich je zvláštní z jiného důvodu. První místo pro mě je maraton v New Yorku. Byl můj první, byl to sen a zároveň výzva. Na cílové čáře mě snoubenec Fabio požádal o ruku. Zpětně mi ten den připadá jako pohádka!

Startovala jste i v dubnu v Praze na Pražském půlmaratonu od RunCzech. Jak se vám líbil? Je to vaše první návštěva?


Líbil se mi moc. Byla to moje první návštěva Prahy. Miluji běhání spojené s turistikou, vždy je vzrušující závodit v novém městě. Praha je známá jako rychlý závod.

Nedávno se na vašich sociálních sítích objevila videa z vašeho společného běhání s Usainem Boltem. Jaké to bylo?

Potkat Usaina Bolta byl sen! Potkali jsme se na Jamajce, což je ráj na zemi. Je mým idolem od dětství, viděla jsem ho běžet na olympijských hrách v Londýně a Rio de Janeiru. Byla jsem tam tehdy jako turistka a podařilo se mi koupit lístky na jeho finále. Ještě teď nemohu uvěřit, že jsem ho konečně potkala naživo a dokonce jsme spolu natočili reel na instagram. Je super milý, zábavný a přístupný. Opravdový šampion!

Zdroj: autorský rozhovor pro Kondici