Jak hacknout stres?

Ve sportu hrají velmi důležitou roli stres a psychika. Kdo alespoň jednou stál na startu jakýchkoli závodů, určitě si vybaví šimrání v břiše, zrychlený dech, tlukot srdce nebo nutkavou potřebu dojít si na záchod. Zřejmě vám nepomohlo ani opakování si, že sportujete hlavně pro radost. Další překážkou, která leckoho může pěkně potrápit, jsou pochybnosti v hlavě. Zvládnu to? Co když to neuběhnu, neujedu, neuplavu? Co když to budu muset vzdát? A nemusí se jednat zrovna o závod, pochybnosti se mohou objevit v souvislosti s jakoukoli věcí, do které se nám nechce nebo z níž máme obavy. Pomoci může mentální trénink.

Závodím si v hlavě

Mezi účinné techniky mentálního tréninku, které pomáhají, patří vizualizace. Sportovci ji běžně využívají k nácviku techniky nebo také ke zvládnutí závodů. Základem je najít si klidné místo, zavřít oči a soustředit se. Chcete-li se například naučit běhat, představte si svého oblíbeného atleta, jak zpomaleně běží. Vybavte si do nejmenšího detailu techniku jeho běhu, jak pracují ruce, dolní končetiny, napjaté svaly… Nyní si na jeho místě představte sebe. Můžete si místo jeho hlavy dosadit svou. Vnímejte, jak běžíte stejně dokonalou technikou jako on. Možná zaregistrujete, jak se vám zrychluje dech, a i vaše svaly začínají reagovat. Naše mysl totiž nedokáže příliš rozlišit představu od reality. Vizualizací sice neposílíme svaly, ale svalovou paměť ano.

„Budeme-li tento mentální trénink dělat pravidelně, paměťové dráhy v mozku se prohloubí a pohyby při běhání, které jsme si představovali, se postupně zautomatizují. Mysl častou vizualizací přesvědčíme, že je skutečně umíme,“ říká trenérka a triatlonistka Radka Falge z KOA.

Stejným způsobem si můžeme představovat i konkrétní závod, na který se připravujeme. Jednoduše si vizualizujeme, jak krásně a v tempu běžíme a přitom se cítíme dobře. Důležité je dotáhnout závod v hlavě až do konce. Za zavřenýma očima sledujte, jak spokojeně dobíháte do cíle s úsměvem na rtech a s konkrétním časem na hodinkách.

Samozřejmě to neznamená, že se na půlmaraton dá natrénovat přímo z gauče. Běžecké tréninky pochopitelně potřebujete, ale ideomotorický trénink, do kterého se vizualizace řadí, vám může pomoci zbavit se stresu a závod lépe zvládnout.

Jsem součástí týmu

Dobrým hackem může být i to, že jste součástí nějakého týmu nebo skupiny lidí se stejnými zájmy. Vzájemně se pak můžete podporovat a motivovat. Své o tom ví i trenérka Falge, která se o podobnou skupinu lidí ‚stará‘. „Nejsme klasický tým, ale spíš skupina lidí, co se společně věnuje sportu v různých formách. Máme společné tréninky v bazéně, na běžecké dráze nebo v tělocvičně, ale pravidelně se účastníme třeba i cyklistických vyjížděk nebo tréninkových kempů,“ vysvětluje Falge.

Podobné skupiny lidí se většinou skládají ze sportovců z různých sportů, rozličných výkonností i věkových kategorií. A právě tuto nesourodost považuje Falge za velikou výhodu. „Věřím, že každý jeden člověk může něčím obohatit ty ostatní, přestože mají různé ambice. Velká výhoda tréninku ve skupině je vzájemná motivace a podpora před tréninkem, při něm i po něm. S oblibou říkám, že ve skupině se bolest dělí a radost násobí. Nejen na kole, ale i při plavání a běhu hodně záleží na tom, kdo ‚jede‘ první. Ostatní z toho profitují. Navíc se stejně jako děti učíme také nápodobou, ve skupině tak můžete sledovat a následovat ty s nejlepší technikou,“ popisuje výhody skupinových tréninků Falge.

Právě souvislý profesionálně vedený sportovní program pro vás může být dalším hackem, ať už je váš cíl jakýkoli. Vše, co se naučíte, totiž zúročíte i jinde. „Ve své práci se řídím mottem, že s tréninkem by se měly zlepšovat i ostatní oblasti našeho života, a ne naopak. Proto kladu velký důraz na to, aby poměr tréninku, práce, spánku a osobního života byl vyvážený,“ říká trenérka.

Ženy se ale podle ní do profesionálně vedených tréninků příliš nehrnou. „Přitom by si ho často opravdu zasloužily! Dobře nastavený program, důraz na komplexnost a správnou techniku je zárukou, že investovaný čas a úsilí přinesou výsledky. To nemusí být hned výhra v závodě nebo titul mistryně světa, ale třeba to, že se naučíme nový sport nebo si zlepšíme fyzičku,“ dodává Falge.

Zlepšete svůj výkon jiným sportem

Rádi běháte, ale ne zase tak moc, abyste si běžecké tenisky obouvali pětkrát týdně? Co ale dělat jiného než běhat, jestliže se chystáte na běžecký závod? Zkuste svoje běžecké tréninky doplnit i o jiné sportovní aktivity. Mohou zapůsobit jako výrazný hack pro zlepšení výkonu.

Plavání

Voda našemu tělu poskytuje relaxaci, takže je dokonalým prostředím pro regeneraci. Plavání navíc posiluje svaly, aniž by zatěžovalo klouby, zlepšuje vytrvalost a také dechovou kapacitu. Tím, že dýcháte proti odporu vody, posilujete dýchací svaly a zvyšujete si vitální kapacitu plic.

Cyklistika

Je k běhání skvělou alternativou. I zde šetříte klouby, zároveň ale posilujete nohy a zvyšujete si kardiovaskulární kondici. Nebojte se cyklistiku zařadit do svého tréninkového plánu.

Orientační běh

Běhat s pomocí mapy a kompasu zlepší vaše orientační schopnosti a nejen to. Běh v lese mezi stromy a větvemi posílí vaše nohy a core. Díky vyhýbání se překážkám získáte pružnost a sílu.

Lezení

Jste-li běžci a nebaví vás chodit do posilovny, zkuste lezení na stěně. Posílí zejména horní část těla, svaly, o kterých možná ani nevíte, že je máte. Navíc si zlepšíte pohybovou koordinaci, což při běhu jistě oceníte.

Zdroje:
časopis Kondice
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26541906/