Užít si závod, ale neflákat se

Na závod jsem se přihlásila se svým obvyklým cílem: závod si hlavně užít, a přitom se neflákat. Ze tří tras: 45, 22 a 14 kilometrů jsem si vybrala tu nejkratší. Celé léto jsem sice kvůli karlovarskému triatlonu trénovala, ale dlouhé běhy to zrovna nebyly.

Zdroj: Youtube

Atmosféra na startu je krásná. Moderátor spolu s běžci tleskají do rytmu Vangelise a všichni očekávají výstřel ze startovní pistole. Na start se postavilo ve dvou vlnách celkem 1 111 závodníků. Krásné číslo. Je odstartováno. Ze zkušenosti vím, že nemá smysl se nechat strhnout davem a vyrazit tempem, který nebudu schopna dlouhodobě držet. Zadýchání se a případné píchání v boku mi za to určitě nestojí. Ačkoliv jsem si stoupla doprostřed startovního pole, mám pocit, že mě všichni předbíhají a já nikoho. Nevadí. Trať je celkem dlouhá, kdo je rychlejší mě předběhne a kdo pomalejší, toho zase já. Tak je to spravedlivé.

Krajinou světového dědictví UNESCA

Běžím krajinou Lednicko-valtického areálu – lesy, loukami, kolem rybníků… Uvědomuji si, že jsem kousek od kamarádčina vinohradu. Akorát mají tento víkend vinobraní. Že bych se za nimi stavila? To by koukali. Trasa je bezvadně značená a cesta mi hezky utíká. Kolem sebe vidím spousty žen různého věku. Je to paráda kolik žen běhá a běh si užívá. K dispozici jsou tři občerstvovačky. Pokud máte svůj „běžecký“ kelímek, můžete si nechat vodu nebo ionťák nalít do něj. Já ho nemám, ale určitě si ho do příštích závodů pořídím. Šetřit plasty je fajn. I bez vlastního kelímku dostávám ionťák a vodu. Jsem u vítězného oblouku Rendez-vous. Do cíle je to opravdu už jen kousek. Zbývá poslední kilometr.

V cíli s úsměvem

Jsem v cíli. Hodinky ukazují 13,43 km, čas něco kolem hodiny a dvacet tři minut. Je neuvěřitelné, že první žena tuto trasu zdolala za necelých 57 minut. Později se koukám na analýzu svojí tepové frekvence. Zdá se, že jsem se neflákala. A to byl můj cíl. Užít si závod, a přitom se neulejvat. Jsem spokojená. Budu těšit na příští ročník.
Jednotlivých závodů se sobotního Běhej lesy v Lednici zúčastnilo celkem 2 864 běžců, což je dokonce o čtyři závodníky více než na Karlštejně, kde byla dosud rekordní účast!

Zdroje:

www.behejlesy.cz, autorská reportáž

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35797373/