K výletu do Trutnova jsou nejméně dva důvody. Prvním jsou samotné prostory galerie EP01, které vznikly v bývalé elektrárně a dostaly ocenění Stavba roku 2023. Tím druhým výstava hostící čtyři desítky umělců několika generací propojující unikátním způsobem sport a umění.

Zdroj: Youtube

Baví mě to tady od první chvíle, kdy jsem prošla recepcí. Hned za ní jsou totiž k vidění fotky Markéty Navrátilové, která 25 let fotila Tour de France přímo z jednoho motocyklů. Unikátní je také instalace dresů Krakonošova cyklomaratonu s názvem Terezín (speciální české označení pro jízdu v bočním větru), autorem je Jan Stolín, který je zároveň architektem výstavy. Projdu jeden po druhém, obdivuji design a pak leknutím uskočím, to když se všechny napustí vzduchem a rozevlají jako nafukovací balonky. Prostě Terezín.

Směju se ještě několikrát a v dílech hledám spojitost se svou ženskou tváří cyklistiky (silniční kolo miluji, ročně najedu několik tisíc kilometrů). Podobnost vidím například v díle „Pumpička pro prázdné duše“ od hudebníka Milana Caise, který ji rovnou pověsil na kříž místo Krista. Caisovo vysvětlení bude asi jiné, ale mě se hlavou honí mé zoufalství a bezradnost v případě, že na kole píchnu.

Nadšená jsem také z instalací a děl Lubomíra Typlta, který dává bicyklům místo kol deštníky. Přesně tak se totiž poslední dobou cítím. Jako bych místo svých karbonových kol roztáčela po silnici deštníky. Nejede mi to a já pořád dokola řeším, zda je to věkem nebo špatným výběrem kola.

Typlt to na výstavě Jízda pěkně roztočil. Turbínové hale totiž vévodí jeho kolotoč čtyř starých bicyklů, místo kol mají oranžové deštníky. Kolotoč nezahálí a otáčí se.

Další dominantou tohoto prostoru výstavy, na které se podílela také platforma Sport in Art, je obří rudý Peloton od Jakuba Flejšara, bývalého trenéra snowboardcrossařky Evy Samkové, která říká, že ji naučil chodit do světových galerií. Jeho obří postava odpočívající na zemi je poskládaná z desítek kol přesně zapadajících do sebe.

O díle Zdeňka Rufflera, které má vepředu brusli a vzadu kolo připomínající pilu v národních barvách, jsem byla přesvědčená, že chce dostát cyklistickému slangovému spojení „jet pilu“ (jakože fakt rychle). Ve skutečnosti se ale jedná o Ledokolo, kterému jsem nakonec i uvěřila, že by to na ledu zvládlo. Testování ovšem nechám na druhých.

Pak následuje místnost s obrazy. Některé vznikly přímo pro prostory industriální galerie. Nejvíce času strávím u svého oblíbence Michaela Rittsteina. Jeho fantazie mě nepřestávají bavit. Tak třeba obraz Převoz melounového knedlíku za tepla… Dlouho před ním stojím a snažím se umělce pochopit… Jezdec má za krkem psa (asi jede jako chrt? - výraz cyklistického slangu pro rychlou jízdu), další lidská postavička se ho drží kolem pasu a omotává kolem kola (to je jasný – to si s sebou táhne nějaký problém z domova nebo z práce), meloun (nic vás neobčerství lépe než tahle zelenina), kohout (jedna z nejčastějších cyklistických nehod prý je, že vám pod kola skočí kohout, kocour, pes či zajíc).
Prosím, pokud Michaela potkáte, moc by mě zajímalo, jestli jsem se aspoň jednou trefila. Mám jeho obrazy ráda a občas se koukám, kolik stojí, ale pak raději začnu snít o novém kole.
A můj další výtvarný tip? Jízda je Jízda je Jízda od Michala Cimaly. Jeho dlouhý peloton čtyři žlutých kol je opravdu Jízda.

Co vás ještě čeká?

Na výstavě, kterou spolupořádá platforma Sport in Art, lze obdivovat díla sochařek a sochařů – Karla Nepraše, Zdeňka Němečka, Pauliny Skavové a Čestmíra Sušky. Instalace a objekty dalších umělců – Jiřího Černického, Jiřího Davida, Krištofa Kintery, Jana Stolína a Filipa a Lukáše Houdkových. Své malířské umění zde prezentují také Alena Anderlová, František Mertl – ve světě známý jako FRANTA, Ondřej Kohout, Petr Písařík, Natálie Roučková, Karel Štědrý, Jakub Špaňhel. Atmosféru Tour de France zase připomenou poháry vítězů, které pro slavný závod navrhuje Peter Oláh.

Organizátoři věří, že výstavu Jízda navštíví i lidé, kteří za normálních okolností do galerijních prostor nezavítají. „Hledáme témata výstav, která mohou oslovit širší publikum napříč generacemi. A není tajemstvím, že majitel galerie Rudolf Kasper je vášnivý cyklista. Jízdní kolo je zkrátka fenomén,“ říká Jan Kunze, ředitel galerie EPO1.

Nudit se tu nebudou ani děti (je tu hernička s Merkurem) a vypravit se sem můžete na několik doprovodných akcí.
Za mě super výstava. Doufám, že ji stihnu do 3. listopadu, kdy končí, ještě jednou navštívit.

V rámci výstavy se uskuteční i několik zajímavých besed:
- 11. až 12. července: Armstrongův domestik Pavel Padrnos a holka v čele pelotonu
Není slavnější cyklistické události než Tour de France. A právě s ní má bohaté zkušenosti Pavel Padrnos, který pomáhal „oblékat“ do žlutého dresu Lance Armstronga. Magickou pouť po Francii zná více než dobře i Markéta Navrátilová. Celkem 25 let tento závod fotila, z velké části z motorky v čele pelotonu.
· sobota 17. a neděle 18. srpna: víkend s výrobcem kol Festka, beseda a workshop Kasper Swix Team Academy
· pátek 13. září: Cyklistika a umění s nejlepším českým cyklistou nového tisíciletí Romanem Kreuzigerem a Davidem Vávrou
· neděle 22. září: akce Škoda s ambasadorem a vystaveným autem z Tour de France
· sobota 12. října: Ženská cyklistika s partnerem Sazka
www.epo1.cz

Zdroj: www.epo1.cz
Autorská reportáž z místa