1.     Začnete na kole jezdit víc a dál

Pořízení elektrokola nemusí být vůbec důkazem toho, že to s vámi jde z kopce. Naopak to může být cesta vzhůru. Zejména ženy pečující o rodinu nemají na sport takový prostor, jaký by si představovaly. Najít pak několik hodin na vyjížďku na kole je problém a za hodinu se moc daleko nepodíváte. „Elektrokolo vám přitom umožní posouvat své hranice. Díky motoru se nemusíte vyhýbat náročným kopcům a máte tak větší volnost při plánování trasy. Některá elektrokola se nabízejí s aplikací do telefonu, kde vidíte mapu, zbývající kilometry i přesný čas dojezdu,“ říká Jakub Kovářů ze společnosti Trek. Elektrokola přitom rozhodně nejsou jen pro starší lidi nebo pro někoho, kdo nemá fyzičku. Vyřádí se na nich i zkušený cyklista, který s nimi zvládne víc kilometrů ze kratší čas.

Zdroj: Youtube

Při výběru elektrokola byste měli zvážit, k jakým účelům ho budete používat a kde s ním budete jezdit. Nabídka je opravdu široká. Na výběr jsou městská, fitness, silniční a horská elektrokola. Liší se také výkonem motoru, případně kapacitou baterie. „Lidem bych doporučil, aby se při výběru nezaměřovali jen na srovnávání čísel. Když jezdíte po cyklostezkách a neujedete více než 50 km, nepotřebujete elektrokolo s nejvyšším výkonem a největší baterií. Bude pro vás zbytečně těžké i drahé. Snažte se vybrat kolo, které bude mít vhodnou geometrii a bude se vám dobře ovládat,“ upozorňuje Kovářů.

2.     Zvládnete výšlap s vytrénovaným manželem či kamarádem

Samozřejmě i s kamarádkou cyklistkou nebo naopak na elektrokolo můžete posadit svého muže. Klasickým problémem ale bývá, že muž má větší výkon a obvykle i více času na trénink. Ať je to tak či tak, společné vyjížďky jsou pak utrpením pro oba. Ten, kdo je v sedle silnější, se nudí, ten, kdo toho najezdí méně, s jazykem na vestě dohání nadšeného cyklistu před sebou a proklíná každý kopec. Elektrokola většinou nabízejí různé režimy dopomoci, díky kterým budete stačit i rychlejším cyklistům. Některá mají navíc „chytré režimy“, díky kterým si sama upravují míru dopomoci a vy nemusíte nic řešit. Pokud jste na elektrokole nikdy předtím nejeli, může vám jízda z počátku připadat nepřirozená. Je potřeba si zvyknout. Stejně tak je potřeba se naučit elektrokolo ovládat. Je těžší a jeho těžiště může být oproti klasickému kolu posunuté. U výkonnějších kol je potřeba dávat pozor i na rychlé rozjezdy.

3.     Ušetříte čas, benzín i naši planetu

Při výběru elektrokola zvažte, zda by vám nemohlo nahradit i auto. „Do práce to mám dvacet kilometrů, bydlím na vesnici a na autobus musím dva kilometry pěšky,“ popisuje svou situaci úřednice Petra. Jezdit sama autem se jí nechce – ráno jsou na denním pořádku zácpy, vadí jí nehospodárnost a není jí volná ani ekologická stránka věci. „Plus musím řešit parkování,“ vzpomíná další problém. Ačkoliv je nadšenou cyklistkou, na klasickém kole mohla jet do práce jednou nebo dvakrát do měsíce a bylo to trochu o nervy. „Kromě toho, že jsem z domu musela vyrazit s dostatečným předstihem, jsem ještě musela řešit, abych nepřijela příliš zpocená, musela jsem kalkulovat s tím, jestli povezu svůj počítač, nebylo mi příjemně i kvůli autům, v některých místech jsem musela po silnici a buď jsem vozy za sebou brzdila nebo jezdily kolem tak rychle, až jsem se bála, že mě srazí vlny vzduchu proudící kolem nich. S elektrokolem se to skutečně všechno zlepšilo a já jsem víc pánem situace,“ pochvaluje si Petra. V závislosti na počasí jezdí do úřadu na kole i třikrát týdně. Elektrokolo se tak dá skvěle využívat jak na každodenní cesty do práce, tak na odpolední vyjížďky za město. Pokud chcete elektrokolo využívat v běžném dopravním provozu, rozhodně nezapomeňte na helmu a další bezpečností výbavu. Většina elektrokol se prodává se zabudovanými světly pro denní svícení. Pokud je vaše elektrokolo nemá, a vy ho chcete využívat v hustějším provozu, rozhodně nákup světel zvažte.

Na kola i na sebe dnes seženete řadu vychytávek, které vám cyklodopravu zpříjemní. Zvážit můžete třeba košíky a nosiče na kolo, hodí se skladná cyklistická pláštěnka, vhodné brýle, rozrostla se nabídka helem, které mohou i slušet, a v nabídce je i oblečení přímo pro uživatele elektrokol, které ani na pohled nepůsobí jako cyklodres. V práci si můžete udělat takovou krabičku poslední záchrany a nechat si v ní deodorant, suchý šampon, či rovnou ručník a něco na převlečení. Pak můžete ranní cestu do práce využít jako čas na sport a v práci se dát do pořádku. Nejen v moderních kancelářských budovách bývají zaměstnancům k dispozici kromě koláren i sprchy, byť unikají pozornosti většiny. Nebojte se zeptat.

4.     Zlepšíte si kondičku

Zmínili jsme, že toho na elektrokole najedete víc, což platí jak pro trénink, tak pro každodenní provoz. S elektrokolem se zvyšuje pravděpodobnost, že na něm obstaráte to, pro co jste dřív využívala auto. Drobné nákupy, cesty do práce, návštěvy, cesta na poštu. Jde o další formu pohybu, která se přirozeně stane součástí vašeho běžného fungování a metabolismus i kondičku to ovlivní skutečně pozitivně. Navíc na kole zocelíte celé tělo. Cyklistika je skvělá k posílení kardiovaskulárního systému, prospívá svalům a kloubům (mimochodem posiluje kosti a snižuje tak riziko osteoporózy a artritidy), zvyšuje kapacitu plic, čímž dochází ke zvýšení vytrvalosti, reguluje hladinu cukru v krvi a vy tak můžete předejít rozvoji cukrovky II. typu, a možná vás překvapí, že cyklistika prospívá i našim střevům.

Elektrokolo se dá použít i zcela cíleně k posilování fyzického výkonu. Díky různým úrovním dopomoci může být váš trénink skutečně variabilní. Stejný kopec můžete vyjet více způsoby, vždy za použít jiného režimu. Vyzkoušet si můžete i intervalový trénink, kdy budete střídat úseky s dopomocí a bez.

5.     Vyzrajete na deprese

Ruku v ruce s lepší kondicí jde i psychická pohody. Důvodem je opět vyšší míra pohybové aktivity, při které se vyplavují do mozku endorfiny posilující pocit štěstí a spokojenosti. Navíc se budete cítit lépe i kvůli zvyšujícímu se výkonu a pevnějšímu zdraví. Jízda na elektrokole může fungovat i jako psychohygiena, kterou máme tendenci zanedbávat. Je to čas, kdy nelze odpovídat na maily, číst zprávy a ideálně ani nic poslouchat. Berte to jako čas pro sebe, aktivní trávení volného času, prostor pro vyčištění hlavy. A kdoví, třeba díky elektrokolu poznáte nová místa, nové lidi i své nové silné stránky.

Zdroj:
autorský článek

Health benefits of cycling: a systematic review
Cycling: An Increasingly Untouched Source of Physical and Mental Health