Přehlídka 140 značek kol nejrůznějších typů a všeho, co lze na kole doladit, byla k vidění na Prague Bike Fest poslední dubnový víkend. Kromě produktů připravili organizátoři i bohatý doprovodný program: bike trial, big air, autogramiády, panelové diskuze i dopravní hřiště pro děti nebo společné vyjížďky a testovací okruhy. Tohle jsou trendy, které stojí za to prověřit:

Zdroj: Youtube

1.       Kolo na míru
Pokud nejste zapálenou cyklistkou, ale kolo vlastníte, bude to pravděpodobně to horské. Proč? Protože to má přece každý a zvládnete s ním všechno. To sice ano, ale pravdou je, že se možná zbytečně dřete a cyklovýlety vás pak moc nebaví. Nesedl by vám spíš gravel? Co kdyby vás víc bavila svižná silniční cyklistika? Přemýšlela jste o elektrokole? Pokud máte kolo ráda, ale reálně na něm jezdíte jen vzácně, zvažte, jestli vám doma stojí to, které byste potřebovala.

2.       Vyzkoušejte elektrokolo
Co kdybyste díky přípomoci elektrického motůrku mohla začít jezdit na kole do práce, vyrazit na vyjížďku s „vyježděným“ partnerem nebo jen přestat řešit, kolik kopců vás cestou čeká a jestli zvládnete dorazit do cíle včas? Na BikeFestu bylo možné otestovat elektrické verze všech modelů kol: od oblíbených horských, přes sportovní gravel, městské kolo až po cargo kolo, které nadchne všechny rodiče malých dětí.

3.       Do města na kole
Aktuálním trendem je i budování úschoven kol u důležitých dopravních uzlů. Podívejte se ve svém okolí a zkraťte si cestu, kterou byste jinak museli ujet autem nebo veřejnou dopravou. Je to ekologické, je to zábavné, je to trendy! Například v Praze už fungují dvě kolárny – u metra Opatov a u nádraží Radotín. Cílem je ulevit přetíženým silnicím i planetě.

4.       Cyklotrip
Už nefrčí levné all-inclusive v resortech. Trendem jsou výlety vlastní silou. Třeba právě na kole. Inspiraci můžete čerpat v knize Srdcem na kole Českem nebo na webu Cyklisté vítáni. Pokud si nejste jistá svou výdrží, sáhněte po elektrokole. Nebudete litovat.

Zdroj: Youtube

5.       Cyklořádění
Vezměte děti na dopravní hřiště, poohlédněte se v okolí po pumptracku – hřišti s nejrůznějšími cestičkami a nerovnostmi pro cyklisty a koloběžky, pokud jste dobrodružná duše, zkuste singletrek – obvykle jde o adrenalinový sjezd, kde se ovšem nemůže stát, že vás někdo překvapí v protisměru. Nemusíte ani řádit vy sama: koukněte se, jestli byste v okolí nenarazila na biketrial (nebo také cyklotrial) – takový parkour pro cyklisty, nebo BMX/MTB show. Občas se vám zastaví dech, ale bude to stát za to.

Zdroj: Autorská reportáž z Prague Bike Fest 2024