V tomto rozhovoru se s námi o své zkušenosti podělí odborník z Rock Pointu, běžec a atletický trenér, Jan Krabec. Dozvíte se nejen, na co si dávat pozor při používání a údržbě běžeckých bot, ale i to, kdy je ten správný čas na jejich výměnu, aby vám běhání přinášelo stále stejnou radost a nevedlo k nepříjemným zraněním.

Jak poznám, že mi moje běžecké boty dosluhují?

V posledních letech se u kvalitních značek běžeckých bot výrazně zlepšila jejich životnost, a to zejména u svršku, který při správně zvolené velikosti vydrží opravdu hodně. Podobně na tom jsou i podešve, které se opotřebovávají pomaleji, jestliže v botách běháte na doporučených površích a máte dobrou techniku běhu. Opotřebení bot je ale často plíživé a nenápadné, což se nejvíce projevuje na tlumicí vrstvě (mezipodešvi), která časem tlumí méně a ztrácí dynamiku. Tyto změny se nejlépe poznají při srovnání s novými botami, kde první dojem odhalí výrazný rozdíl v tlumení i dynamice.

Jaký vliv má stáří bot na jejich výkon a tím i můj?

Stáří bot jednoznačně ovlivňuje jejich výkon a tím i váš běh. Každý materiál podléhá určité degradaci, a pokud je navíc pravidelně zatěžován, tento proces se ještě urychluje. Jestliže běháte málo, například jednou týdně pár kilometrů, mohou boty zůstat funkční i několik let. Nicméně při pravidelném a intenzivním běhání se boty opotřebovávají rychleji. Jak už jsem uvedl, jejich stáří se projeví hlavně v nižší úrovni tlumení, ztrátě dynamiky a celkové pohodlnosti. Je také důležité si uvědomit, že i použité materiály mohou časem své vlastnosti ztrácet.

Kolik kilometrů by měly běžecké boty vydržet?

Nelze přesně určit, kolik kilometrů by měly běžecké boty vydržet, protože to záleží vždy na mnoha faktorech jako je hmotnost běžce, správně zvolená velikost a šířka boty, typ povrchu, na kterém běháte, a také způsob údržby bot. Důležitá je i konstrukce boty. Obecně se doporučuje začít sledovat stav bot po 600 kilometrech, ale tato hranice se může výrazně lišit – některé boty vydrží méně, jiné více. Velký rozdíl v životnosti je také mezi robustními botami určenými pro objemový trénink a odlehčenými závodními modely, kde může být rozdíl ve stovkách kilometrů. Při dlouhodobém používání „vysloužilé“ boty vám může hrozit zranění. Myslím si, že než k tomu dojde zaznamená dřív běžec mechanická poškození jako seběhaná podešev nebo poškození svršku nebo si rovnou sám všimne horší dynamiky běhu či menšího tlumícího efektu.

Může diskomfort nebo bolest během běhu naznačovat, že je čas na nové boty?

Ano, diskomfort nebo bolest během běhu může být jedním z prvních signálů, že boty ztratily své původní tlumicí vlastnosti nebo podporu. Staré a opotřebované boty mohou nejen snížit váš běžecký výkon, ale také zvýšit riziko zranění, například přetížení klenby nebo zánětů šlach. Proto je důležité sledovat jakýkoli pokles v pohodlí nebo výkonu během běhu a když je to potřeba výměnu bot moc dlouho neodkládat. Včasná výměna bot může předejít nepříjemným zdravotním problémům a zajistit, že váš běh bude i nadále příjemný a bezpečný.

Pozná rozdíl mezi dosloužilými a dobře zvolenými novými botami i nezkušený běžec?

Rozdíl ve vnímání dynamiky odrazu a komfortu při dokroku u starých a kvalitních nových bot pozná i nezkušený běžec. Nejlepší je zajít si na venkovní testování bot nebo běžecký kemp, kde testování umožňují. V Rock Pointu disponujeme rozsáhlou testovací sadou běžeckých bot různých značek a modelů. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsou běžci často překvapení, jaké velké mohou být rozdíly v jednotlivých botách různých značek a také, že tyto rozdíly sami pociťují. Je škoda běhat ve starých „vyběhaných“ botách a sám sebe připravovat o radost z dynamického a komfortního běhu.

Zdroj:

Jan Krabec, Rock Point