8. prosince Mars zakryje Měsíc

V prosinci nás čeká nádherná podívaná díky planetě Mars! Už 1. prosince ve 3:18 hodin se nejvíce přiblíží k Zemi, a to na vzdálenost 81,5 milionu kilometru.
Ve čtvrtek 8. prosince Mars zakryje Měsíc v úplňku, a to kolem 6. hodiny ranní. Taková jasnost Marsu je vzácná, podle astrologů se tak stává jednou za 15 let. Kdo má hvězdářský dalekohled, uvidí základní útvary na povrchu rudé planety a polární čepičku. Na své si ale přijdete i bez dalekohledu. Mars se po celou dobu bude pozvolna pohybovat před souhvězdím Býka, jemuž dominují Hyády a Plejády, jedno z nejkrásnějších seskupení hvězd. To, jak se Měsíc přibližuje k Marsu, budeme moci i bez dalekohledu pozorovat už vpředvečer 7. prosince, kdy se nad jihovýchodním obzorem objeví úplněk a vlevo od něj naoranžovělý Mars. V dalších hodinách se bude Měsíc při pohledu ze Země přibližovat k Marsu, aby ho nad ránem 8. prosince kolem šesté hodiny úplně zakryl.

14. prosince nastane rojení meteorů

Posledním pravidelným meteorickým rojem budou v letošním roce Geminidy, které sice nebudou mít úplně nejlepší pozorovací podmínky, ale zkuste to. Meteory tentokrát budou vylétat ze souhvězdí Blíženců (latinsky Gemini). U většiny meteorických rojů je zdrojem prachových zrnek kometa. V případě Geminid je mateřským tělesem asteroid Phaeton. Má velmi protáhlou dráhu, která jej přivádí do blízkosti Slunce i Země. Pro pozorování Geminid budou příznivé podmínky po ránu. Maximum astrologové předvídají na noc ze 13. na 14. prosince mezi půlnocí a 3. hodinou ranní, kdy dosáhne frekvence Geminid okolo 150 meteorů za hodinu.

11. dubna 2023 pozorujte Merkur

Ten se ocitne v maximální východní elongaci, což znamená, že dosáhne maximálního protažení od Slunce (19,5 stupně) a právě to je nejlepší čas na pozorování, protože Merkur bude na večerní obloze v nejvyšším bodě za obzorem. Těsně po západu Slunce tak planetu hledejte nízko na západní obloze.

25. dubna 2023 bude „sprcha“ lyridů

Lyridy jsou rojem, který produkuje asi 20 meteorů za hodinu. Na svědomí ho mají prachové částice, které po sobě zanechala kometa C/1861 G 1 Thatcher. Byla objevena v roce 1861. Tahle „sprcha“ probíhá každoročně od 16 do 25. dubna, letos vrcholí v noci 22. na 23. dubna. Na obloze meteory vytvářejí jasné prachové stopy, a to po dobu několika sekund. Tahle show bude nejlepší na pozorování z tmavého místa po půlnoci.

27. srpna 2023 bude Saturn nejblíže Zemi

Planeta s prstenci bude plně osvětlena Sluncem a můžete ji pozorovat celou noc. Druhou největší planetu po Jupiteru si můžete prohlédnout v celé její parádě a třeba i vyfotit, a pokud máte k dispozici dalekohled, čeká vás pohled na Saturnovy prstence a jeho několik nejjasnějších měsíců.

28. října 2023 dojde k částečnému zatmění Měsíce

Největší astrologická událost příštího roku bude částečné zatmění Měsíce, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu. Tento jev nastává jenom za úplňku a musí být v přímce Slunce, Země a Měsíc. Astronomové rozlišují tři základní druhy zatmění Měsíce – polostínové, které není možné lidským okem zaznamenat, částečné zatmění a úplné.

Obvykle nastávají dvě až tři zatmění Měsíce ročně. Během zatmění, které proběhne příští rok, nepřijdeme o žádnou část tohoto dechberoucího úkazu. Počáteční polostínová fáze bude patrná déle jak tři a půl hodiny po východu Měsíce. Na úplné zatmění Měsíce si pak musíme počkat až do 7. září 2025.

A co říká horoskop?

Rok 2023 bude pod nadvládou Marsu. Mars je mužský archetyp bojovníka. V astrologii koresponduje s mužskou stránkou osobnosti, symbolizuje odvahu, bojovnost, schopnost se prosadit a jít za svým cílem, mužskou část sexuality i agresivitu. V tomto roce se tedy můžeme prosadit, být aktivní, jednat odvážně a otevřeně a projevovat svou vášeň.

23. března vstoupí Pluto do Vodnáře

„Velkou věcí pro rok 2023 je Pluto, které vstupuje do vzdušného znamení Vodnáře přesně 23. března 2023. Pluto ve znamení Vodnáře je více zaměřeno na budoucnost, kolektiv a my můžeme mnohem více investovat do toho, co přinese budoucnost. Tedy to, co transformujeme, může být konkrétně kvůli budoucnosti,“ říká astroložka Eva Matulová.

Jen dva týdny předtím, 7. března 2023 planeta Saturn také mění znamení, přechází ze znamení Vodnáře do znamení Ryb a my můžeme pracovat na uzemnění naší představivosti a spirituality. Některým lidem to může pomoci stát se praktičtějšími. Možná budeme muset pracovat na tom, abychom se pustili, uvolnili a pochopili minulost, protože Ryby jsou posledním znamením.

„Pluto a Saturn, které mění znamení a ještě jsou tak blízko sebe, to je obrovská energie, takže je jisté, že to bude důležité období,“ říká Eva Matulová. Pluto se vrátí ještě do Kozoroha 11. června 2023 a je ve skutečnosti kritických 29 stupních v Kozorohu po většinu roku, takže můžeme vidět monumentální transformace zemí, vlád, institucí, korporací, mocných lidí.

Jupiter v Beranu až do 16. května 2023 nám pomáhá převzít iniciativu a začít znovu, poté se přesune do znamení Býka, připojí se k Uranu a tlačí více na příležitosti ke změně našich zdrojů, hodnot a toho, co je potřeba pro stabilitu a bezpečnost.


Zdroje:

www.seasky.org
www.budejovicerozhlas.cz
www.kudyznudy.cz
www.astro.cz
www.evamatulova.cz