Zatmění Měsíce je astronomický úkaz, kdy je měsíční kotouč zastíněný planetou Zemí. Nastává vždy při úplňku, když se Slunce, Země a Měsíc ocitnou spolu v jedné přímé linii. Protože Slunce je zdrojem světla, za oběma dalšími tělesy vzniká kuželovitý stín. Celý magický úkaz je ale pozorovatelný na té zemské polokouli, kde je zrovna tma, což není bohužel náš případ. Délka úplného zatmění Měsíce je ovlivněna vzdáleností Měsíce od Země a hlavně tím, zda Měsíc prochází jen okrajem, či poblíž (nebo dokonce vchází do) středu zemského stínu. Délka úplné fáze zatmění se tedy může lišit, a to od několika minut až do téměř dvou hodin!

Zatmění Měsíce můžeme pozorovat zhruba dvakrát až třikrát za rok, jedná se tedy o běžnější jev, než je třeba zatmění Slunce. To proběhlo naposledy 25. října 2022, na to další si budeme muset počkat tři roky. V Česku ho půjde pozorovat 29. března 2025.

Dnešní zatmění Měsíce bude viditelné jen v Asii, Austrálii, v Tichomoří a v Americe, ale jeho symbolický vliv podle astrologie platí všude stejně! Úplněk dnes nastává ve 12:01 našeho času a je ve znamení Býka. Co od něj můžeme čekat? To nám prozradila astroložka Eva Matulová.


„Dnes dochází ve znamení Býka k úplnému zatmění Měsíce. V této době se naléhavě zajímáme o fyzický svět a svoje vlastní smyslové potřeby a touhy. I když bychom si měli dávat pozor na tvrdohlavost, určitý vlastní zájem je nyní zdravý a nezbytný,“ říká astroložka.

Úplňky proti sobě staví opačná znamení zvěrokruhu a ta nás vyzývají, abychom vyrovnali protichůdné energie. Kontrast mezi zemitým, praktickým, mírumilovným Býkem a emocionálním, transformativním, krizově orientovaným Štírem (poslední úplněk byl právě ve znamení Štíra) je na vrcholu. „Je to vášnivý a kreativní úplněk, plný možností a zkušeností s učením. Intimní vztahy jsou nyní na předních místech, dbát budeme na úroveň osobního pohodlí a sexualitu. Naše pocity ohledně přetrvávajících potíží například v milostném vztahu mohou být nyní velmi jasné,“ doplňuje astroložka Matulová.

Právě dnes prý můžeme získat více energie, protože Slunce a Merkur jsou svázány se zatměním a v opozici vůči Uranu. Nové nápady se nám tak podaří snáze realizovat. Pravděpodobně ale také narazíme na odpor u druhých lidí. Býčí energie je totiž vzpurná a nedůtklivá, zvláště pokud se Býk cítí být omezován. „Možná se tak budeme muset vypořádat s rozptýlením a pocity nespokojenosti, které by nás mohly vést po nečekaných cestách, díky nimž ale můžeme prozkoumat své motivace a pochopit jejich významy,“ vysvětluje astroložka.

Díky dnešnímu úplňku bychom prý měli více vnímat svoje pocity ohledně přetrvávajících problémů, které se mohou zdát jasnější než kdy jindy. Pozor bychom si měli dát na své skryté tužby. „Touha zažít něco nového, vzrušujícího a odvážného může být sice silná, ale stále tu existuje strach z vymanění se z naší komfortní zóny. Mohou se objevit nové pohledy na naše intimní vztahy, osobní psychologii nebo i finance. Buďte proto dnes k sobě vnímaví,“ radí astroložka.

O jaké orgány byste dnes měli pečovat a nezatěžovat je:

Býk ovlivňuje krk, hrtan, šíji, jícen, hlasivky, štítnou žlázu, mandle, 2.-7. krční obratel, ohryzek.

Zdroj:

www.evamatulova.cz