Na začátek si řekněme něco málo z historie. Myšlenku, že Měsíc ovlivňuje určité aspekty fyzického a duševního zdraví, můžeme vysledovat už v dobách starověkého Řecka a Říma, kde je dobře zdokumentována ve spisech klasických autorů, jako jsou Aristoteles a Lucilius.

Během 70. let 20. století psychiatr Arnold Lieber teoretizoval, že Měsíc ovlivňuje „biologické přílivy“ těla a mění lidské chování, což vede ke zvýšené míře násilí a vražd.

Zatímco mnoho z těchto teorií vědci od té doby vyvrátili, možnost, že by lidé mohli být přímo ovlivněni měsíčními cykly, je stále ve hře. Co zjistily studie, které zkoumaly přímý vliv úplňku na člověka?

Ženy hůře spí

Studie o spánku z roku 2015 zjistila během pozorování 205 lidí, že úplněk může působit na spánek u mužů a žen zcela odlišně. Zatímco většina žen spí méně a má méně REM spánku (hluboká fáze spánku), když se blíží fáze úplňku,muži mají více REM spánku blízko úplňku.Že by další příklad toho, jak moc jsou světy Venuší a Marsů odlišné?

Jsme výkonnější

Ve studii z roku 2013 vědci měřili účinky měnících se lunárních cyklů na kardiovaskulární systémy vysokoškolských studentů.Zjistili, že během fází novoluní a úplňku účastníkům výrazně poklesl krevní tlak. Studenti absolvovali i krokový test. Jejich srdeční frekvence a krevní tlak byly nižší během úplňku a novoluní. Navíc se jejich srdeční frekvence během úplňku a novoluní rychleji vrátila na normální úroveň.V této studii vědci došli k závěru, že lidé byli během úplňků a novoluní fyzicky výkonnější.

Máme sklony k násilí

Výzkum amerických vědců publikovaný v roce 2009 ukázal, že psychiatrická zařízení přijala během úplňku více lidí než obvykle. Tato malá studie, která zkoumala záznamy 91 pacientů „s násilnými a akutními poruchami chování“, zjistila, že 23 % těchto přijetí se odehrálo během úplňku. Šlo přibližně o dvojnásobné číslo než u jiných lunárních fází. Právě senzitivní lidé nebo pacienti s duševní poruchou reagují na úplněk obzvlášť silně. Můžou trpět nervozitou, podrážděností, migrénami i úzkostnými stavy.

Máme živé sny

Zaznamenali jste, že během úplňku se často budíte s nepříjemnými pocity, které ve vás vyvolaly příliš živé sny? Tento jev je skutečně obvyklý. S úplňkem se totiž pojí zvláštní, velmi silná energie, která na člověka působí i v době, kdy spí. V našich snech se promítají potlačované emoce a pocity našeho podvědomí, které v bdělém stavu nevnímáme. Úplněk je z nás ale dokáže vytáhnout, a proto se při něm ve snech často potýkáme s problémy, které potřebujeme vyřešit v reálném životě, ale kvůli strachu je stále odsouváme

Zdroje:

www.wellandgood.com

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26096730/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23161271/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28841578/