Správně dýchat

Uvědomit si dech je základní kámen jógy i správné meditace. Lehněte si na záda nebo si sedněte s rovnými zády a začněte vnímat všechny tři části dechu – břišní, hrudní a nosní. Také si všímejte pohybů, které ve vašem těle způsobují.

Břišní dýchání: Položte si ruce na břicho a pozorujte, jak se vám s nádechem nafukuje a s výdechem vyfukuje. Zkuste provádět nádech na tři doby a výdech na šest dob. S výdechem se pokuste dostat ze svého těla vše, co nepotřebujete – negativní myšlenky, stres, únavu…

Hrudní dýchání: S nádechem se vám hrudník zvedne a roztáhne, zatímco s výdechem klesne a strany hrudníku se zpátky přiblíží. Trochu to připomíná pohyb harmoniky.

Dýchání nosem: Představte si vzduch, který prochází vašimi nozdrami, vdechujte na tři doby a vydechujte na šest dob. Dívejte se – ať už skutečně, nebo jen v duchu – na špičku svého nosu.

Pozorovat své myšlenky

Lehněte nebo sedněte si a zaměřte svoji pozornost na svoje myšlenky. Pozorujte je, jak vám proudí myslí. Nesnažte se je analyzovat nebo zachytit, prostě je jen nechte plynout. Určitě jich budete mít hodně, protože náš mozek tvoří novou myšlenku každých šest vteřin. Svých myšlenek si jen všímejte a nechte se jimi unášet, ponořte se do jejich toku.

Pokud vás mysl zavede někam, kam nechcete, nebo pokud se budete cítit vnoření už příliš, jednoduše se do přítomnosti vraťte tak, že se začnete soustředit na dýchání nosem.

Vnímat své pocity

Projděte své tělo část po části a pozorujte, kde máte zóny napětí a kde jste naopak uvolnění.

Jaké jsou vaše pocity? Co vnímáte?

Posaďte se nebo položte a nejprve si uvědomte body, kde se vaše tělo dotýká země, pohovky, židle či křesla. Uvolněte se. V duchu procházejte svoje tělo – začněte svými chodidly, pokračujte směrem vzhůru lýtky, stehny, boky, břichem, hrudníkem, rameny, rukama, krkem a hlavou. Vnímejte pocity v každé oblasti. Jsou příjemné, nebo nikoli? Nezabývejte se jimi, buďte pouhým pozorovatelem. Pozorování dává odstup. Odstup umožňuje uvolnění, a to je cestou k přijetí věcí.