Rovnodennost je okamžik, kdy sluneční paprsky míří kolmo k rovníku. Jedná se o den, který je rozdělený téměř přesně napůl na den a noc. Rovnodennost nastává dvakrát do roka. V září nastává rovnodennost podzimní, kdy léto přechází v podzim. V březnu se jedná o jarní rovnodennost, kdy po zimě přichází jaro.

Zdroj: Youtube


Rovnodennost v náboženství


Jarní rovnodennost úzce souvisí s náboženskými oslavami Velikonoc. Datum Velikonoc totiž přichází na neděli po prvním úplňku po jarní rovnodennosti. Letos nás první úplněk po jarní rovnodennosti čeká 6. dubna - Velikonoce pak v neděli 9. dubna. Podobně jsou pak počítána i data židovského Pesachu, který trvá 7 dní.

V Indii a v Nepálu se pak můžete setkat s oslavou Hólí, neboli oslavou barev. Kromě pestrých barev na vlasech i obličejích místních je poznáte v úplně jiném světle. Podle tradic totiž Bohové v době těchto oslav ‘přivřou oči’ a obyvatelé slaví, tancují, cákají po sobě barvy, zpívají a to bez ohledu na svou sociální příslušnost.


Esoterika a začátek jara


V esoterice je jarní rovnodennost provázena spoustou tajuplných rituálů a magie. Je to den, kdy je světlo a temnota v dokonalé rovnováze a doprovází ho oslavy nového začátku. Čarodějky věří, že tento den čas, kdy se každý z nás může znovu rozhodnout, na kterou stranu se dá. Čaruje se především proto, abychom očistili svá obydlí i sebe, a abychom probudili sexualitu a plodnost v době, kdy jimi příroda přímo sálá.


Magické rituály


Ranní očistná koupel: Pokud máte přístup k přírodnímu potoku, nebo ranní rose, je tam síla vody nejintenzivnější. Postačí ale i ranní očistná sprcha nebo koupel. Přidejte k ní prostředky s levandulí, která symbolizuje vyrovnanost a čistotu.


Vyžeňte temné období: Vyrobte si figurku, která bude symbolizovat zimu a temno. Pomyslně do ní vložte všechny své starosti a zlé myšlenky. Figurku pak můžete vhodit do ohně, zanechat temnou zimu za vámi a přivítat tím jaro.


Semínko s tajným přáním: Vemte do ruky semínko trávy a pošeptejte mu své skryté touhy a přání. Semínko pak zasaďte a přání nechte splnit. Můžete si místo zasazení označit obarveným vajíčkem ať uvidíte, až tráva poroste.


Magický jarní úklid: Jarní úklid není jen plochý výmysl našich předkyň. Jedná se o účinný rituál k získání klidu a rovnováhy po dlouhé zimě. Po pečlivém protřídění vašich věcí a úklidu vašeho bytu si zapalte svíčky, popřípadě vykuřte prostor šalvějí, abyste ho očistili od negativních energií.


Zelená večeře: Zkuste sehnat v přírodě zelené bylinky a kopřivy, nebo alespoň nakupte špenát, pažitku a salát. Zelená barva neodmyslitelně patří jak k jaru, tak k vašemu jídelníčku.

Mezinárodní den štěstí


Na 20. března, kdy většinou slavíme jarní rovnodennost, připadá i mezinárodní den štěstí. Ten vyhlásila OSN už v roce 2013. K oslavám se připojují různé firmy a školy. Cílem je, aby si lidé každý rok připomněli, jak je pocit štěstí v životě člověka důležitý.


Ať už slavíte příchod jara jakkoliv, zkuste tento čas věnovat sobě a svým blízkým. Bohatě postačí, když se na chvíli zastavíte, zavoláte svým blízkým, věnujete chvíli meditaci a vlastnímu dechu, nebo péči o svůj domov.

Zdroj: