BERAN

Beran, věren své ohnivé nátuře a poslušen všeho, co mu radí jeho vládce Mars, se do všech předsevzetí vrhne po hlavě. Všem kamarádům sdělí, že se rozhodl začít s novým životním stylem. Nahlas mluví o tom, jak opovrhuje lidmi, kterým k podobnému zásadnímu kroku chybí rozhodnost a odvaha. Na Silvestra se chystá jako do boje. Když konečně zazní údery orloje a začnou bouchat petardy, podívá se smutně na skleničku, típne cigaretu, ale tím to taky skončí. Už na Tři krále se od něj dozvíte, že je svobodná bytost a ničím se svazovat nedá!

BÝK

Zrozenec z Býka, který se rozhoduje pro nový životní styl, na to jde velice důkladně. Předem přemýšlí, který ze svých četných zlozvyků chce v rámci novoročního předsevzetí překonat. Když mu navrhnete, že by možná stálo za odvahu vzít všechno jedním vrzem, dozvíte se, že byste ho pořád někam honili a chtěli po něm nemožné. Následně se ponoří do studia nejrůznějších pramenů a hledá způsob, jak s novým životním stylem co nejefektivněji začít. Hledá však schválně tak, aby nic neobjevil. Během Silvestra pak prohlásí, že si svůj zlozvyk nechá, ale ovládne ho tak, aby mu život více nekomplikovat. A svému prohlášení i sám věří!

BLÍŽENCI

Když se Blížence zeptáte, zda uvažuje o novoročním předsevzetí, vykulí na vás oči. Následně vám řekne, že je v takovém kalupu, že si vůbec neuvědomil, že se konec roku blíží a že by o něčem takovém vůbec přemýšlet měl (to si samozřejmě vymýšlí, ale zní to dobře).Tím pro vás celá záležitost skončí, ale pro něj začíná. Blíženec si začne shánět veškeré materiály, které se novoročních předsevzetí týkají. Když se spolu potom uvidíte, rozebere důvody, proč se mu je nikdy nepodaří dodržet. A protože by to pro něj byl důvod velké frustrace, slavnostně prohlásí, že předsevzetí držet nebude. On přece zvládne změnit svůj život v kterékoli chvíli!

RAK

Než se Rak pustí do jakékoli aktivity, musí všechno důkladně probrat s rodiči, sourozenci a možná i s několika náhodnými kolemjdoucími, s nimiž na to přijde řeč. Následně začne vybírat vhodnou činnost, kterou by mělo jeho předsevzetí pokrýt. Většinou přijde na to, že je přece jen baculatější, a rozhodne se, že se bude držet zpátky v jídle. Vzápětí si však vědomí, že na Nový rok peče bůček nebo chystá svíčkovou, a usoudí, že se takové dobroty přece dobrovolně nevzdá. Začátek celé akce posune na 2. ledna, kdy se Merkur zastaví ve Střelci. Do té doby si ale vymyslí spoustu důvodů, proč žádné předsevzetí nepotřebuje – a spokojeně vykročí do dalšího příjemného roku.

LEV

Především si uvědomte, že dotaz Lva na jeho novoroční předsevzetí je něco, co považuje za vrcholně netaktní. Jeho životní změny jsou přece jeho věc a privátní záležitost, po které nikomu nic není! Když se přesto překonáte a položíte mu přímou otázku, dozvíte se, že je to něco, co považuje za nedůstojné. Skutečnou pravdu vám nikdy nesdělí. Musel by vám říct, že se tak bojí, že při plnění novoročních předsevzetí selže, že se pro jistotu pro žádné nerozhodne. Během silvestrovského večera si promluví s několika lidmi a vysvětlí jim, že by měli následovat jeho příkladu. Samozřejmě se toho chytí a dají mu za pravdu tak, aby se Lev cítil ještě hrději.

PANNA

Panna novoroční předsevzetí nedrží výhradně z toho důvodu, že není proč. Celý rok žije mravně, zbytečně neutrácí a šetří. Živí se jen tím, co je zdravé. O tom, že by kouřila třeba nebo popíjela alkohol, nemůže být v jejím případě řeč. Kdyby si chtěla dát nějaké opravdu závažné novoroční předsevzetí, dopadne to tak, že si slíbí, že bude každý pátek chodit na pivo nebo každou středu s kamarádkou do cukrárny. Výsledek by ovšem byl opět předvídatelný. Panna by šla do cukrárny dvakrát a na pivo jednou. Pak by pochopila, že ji to nebaví, že to stojí fůru peněz a že je jí doma u jejího oblíbeného meduňkového čaje podstatně lépe.

VÁHY

Ohledně novoročních předsevzetí má Váha bohaté zkušenosti. Navíc je to jediné znamení, kterému mohou – i když třeba jen v omezené míře – vyjít. Jak již bylo dříve řečeno, ascendent novoroční půlnoci spadá právě do znamení Vah. A pokud je harmonický, může se stát, že Váze její novoroční předsevzetí vyjde. To jsou potom ty zázračné kamarádky, které řeknou „Dala jsem si poslední skleničku a na další už jsem neměla chuť“ nebo „Na Nový rok 1999 jsem típla poslední cigaretu a od té doby si nezapálila“. Dlužno říci, že se jim dá jen závidět. Pro takovou Váhu dodržování novoročních předsevzetí nic není, a to, že to někomu nevyjde, vlastně vůbec nechápe.

ŠTÍR

Pokud si Štír dává nějaká novoroční předsevzetí, týkají se většinou buď alkoholu, nebo sexu. Alkohol nechce pít, protože ví, že mu ubírá na erotické výkonnosti a že si pod jeho vlivem daleko méně vychutnává veškeré erotické podněty. Navíc si uvědomuje, že se pod vlivem alkoholu dostal několikrát do průšvihů, které mu život velmi znepříjemnily. Pokud se rozhodne, že přestane pít nebo pití alespoň silně omezí, je to v jeho případě rozumem podložené rozhodnutí, ve kterém není na emoce čas ani prostor. Právě proto si můžete být jistí, že o silvestrovské půlnoci bude střízlivý a bude s chladnou hlavou hodnotit všechno, co se kolem něj a s ním děje. Ví, že to jinak nejde.

STŘELEC

O tom, že se Střelec rozhodl pro nějaké novoroční předsevzetí, vědí všichni, s nimiž je ve styku, minimálně od Mikuláše. Střelec každému, kdo není líný poslouchat, vysvětluje, proč se rozhodl pro právě tuto změnu, a co hodlá dělat, aby vydržel. Před odchodem na silvestrovskou párty vyhodí cigarety, do bezpečného úkrytu zavře alkohol (nebo ho rozdá přátelům) a zamrazí veškeré cukroví, které od svátků zbylo. Nakoupí zeleninu, ovoce a s nejvrchnější police s knížkami vytáhne kuchařku pro vegetariány nebo podobný literární skvost. Během silvestrovské párty se všichni dozvědí, že začíná a že to tentokrát vydrží. Kolem čtvrté ráno jí s chutí řízek a vysvětluje, že stres, který by mu dodržování předsevzetí přinášelo, by na jeho zdraví působil hůře než stav, kdy se ho sám a dobrovolně vzdá předem.

KOZOROH

S Kozorohem je to složité. Když s ním začnete mluvit o novoročních předsevzetích, povětšině mávne rukou a přivede řeč na jiné a pro něj i pro vás daleko zajímavější téma. Před Silvestrem, kdy všichni mluví o tom, co od Nového roku změní, mlčí dál. V optimálním případě budí dojem, že ho to vůbec nezajímá. Až v polovině ledna si všimnete, že Kozoroh zeštíhlel, odložil cigarety, odmítá chodit do hospůdky, a dokonce se přizná, že si čas od času jde zacvičit. Když udeříte přímo a zeptáte se, zda proměna k lepšímu není důsledkem dodržovaného novoročního předsevzetí, skoro se začervená a přizná, že ano. Předtím o něm nechtěl mluvit proto, abyste si z něj v případě, kdy ho nedodrží, nedělali legraci.

VODNÁŘ

O tom že je to tvor přátelský, který bez kamarádů nedá ani ránu, víte svoje. Právě proto jsou veškerá novoroční předsevzetí ve vodnářově případě s kamarády nerozlučně spojená. Vodnář si nejdříve jasně definuje to, čeho chce dosáhnout, a až potom začne shánět kamarády, s nimiž se do akce pustí. Kouřícím kamarádům začne vysvětlovat, že kouření je nezdravé a drahé. Těm, kteří vidí tělocvičnu nebo posilovnu, jen když jdou kolem, zase vysvětlí, že se cvičit nejen má, ale i musí. Díky tomu vytvoří ze svých kamarádů partu, kterou v případě, kdy by chtěla novoroční předsevzetí opustit, podpoří on, a která v případě, že ho to přestane bavit, podpoří jeho. Úspěch je zaručený!

RYBY

Zejména letos, kdy novoroční půlnoc probíhá pod vlivem Luny v Panně, se snažte na svou Rybu působit jemně a láskyplně. V žádném případě na ni netlačte a nevysvětlujte jí, že novoroční předsevzetí má přece každý. Nejdřív by se na vás naštvala a pak by vám začala dokazovat, že ona žádná novoroční předsevzetí mít nebude a nechce. Jakmile usoudí, že na ni vyvíjíte tlak, který se jí ani trochu nelíbí, postaví se proti vám způsobem, který jste u svého milého partnera ještě nezažili. Vy se tak přesvědčíte, že stará astrologická jedovatost, která říká, že piraňa je taky ryba, má pravdu. Když se vám vaše rybka bude chtít svěřit, vyslechněte ji se soustředěním. A když mluvit nebude, mlčte taky.

Zdroj:

Autorský článek
Autorka je astroložka ve společnosti astrologie JaGa